סיקור מקיף

רכב החלל "אופורטיוניטי" מציג תמונת פנורמה של רכס דוביאק במאדים

"רכס דוביאק בולט כמו עצם בגרון. אנחנו רוצים להבין מדוע הוא ממוקם מחוץ לשוליים של מכתש אנדוור (Endeavour) וכיצד הוא משתלב בסיפור הגיאולוגי של האזור הזה", אמר ג'ים רייס, מהמכון למדעים פלנטריים בטוסון שבאריזונה

נוף פנורמי מרכב החלל אופרוטוניטי חושף את רכס דוביאק, במבט צפונה מהחזית השמאלית אל המרכז. עקבות רכב החלל בשטח נראות מצד ימין של התמונה. צילום: נאס"א
נוף פנורמי מרכב החלל אופרוטוניטי חושף את רכס דוביאק, במבט צפונה מהחזית השמאלית אל המרכז. עקבות רכב החלל בשטח נראות מצד ימין של התמונה. צילום: נאס"א

עבודת השדה העדכנית ביותר של הרכב הרובוטי אופורטיוניטי (Opportunity), שכבר חקר סדרה של מכתשים במאדים מאז 2004, עוסקת במדרון של גבעה בולטת, המבצבצת משולי מכתש גדול ומכתש קטן צמוד אליו. האתר מכונה רכס דוביאק (Wdowiak).

"רכס דוביאק בולט כמו עצם בגרון. אנחנו רוצים להבין מדוע הוא ממוקם מחוץ לשוליים של מכתש אנדוור (Endeavour) וכיצד הוא משתלב בסיפור הגיאולוגי של האזור הזה", אמר ג'ים רייס, מהמכון למדעים פלנטריים בטאוסון שבאריזונה, וחבר הצוות המדעי של אופורטיוניטי.
הרכס משתרע על פני שטח של 150 מ', גובהו כ-12 מטרים מעל פני השטח, והוא מרוחק כשני מגרשי כדורגל מחוץ לקו הרכס העיקרי של שפתו המערבית של מכתש אנדוור. הצוות קרא לגבעה הזו "רכס דוביאק" כמחווה לחבר צוות אופורטיוניטי תומס דוביאק (1939-2013), שלימד אסטרונומיה במשך עשרות שנים באוניברסיטת אלבמה בבירמינגהם.
"טום היה נהנה מהמראה הזה", אמר רייס, שהכיר לראשונה את תומס דוביאק כמומחה חלל נלהב, שהופיע בטלוויזיה המקומית באלבמה בשנות השישים, בעת שרייס היה תלמיד בביה"ס היסודי. "עשרות שנים מאוחר יותר, כשנאס"א בחרו בי להצטרף לצוות המדעי של רכבי המאדים, אמרתי לטום שהוא היה ההשראה שלי", הוסיף רייס. "אחד הדברים החשובים לנו במשימה זו הוא עידוד אנשים צעירים להתעניין בחקר החלל".
אופורטיוניטי התקרבה לרכז דוביאק מצפון לאחר שנסעה לאורך שפתו המערבית של מכתש אנדוור, שקוטרו 22 קילומטר. הרכב בוחן כעת סלעים שהושלכו החוצה כתוצאה ממטאוריט שחפר מכתש ברוחב של כ-30 מטרים בקצה הדרומי של הרכס המכונה יוליסס".
"יוליסס הוא כמו מכת אגרוף בתוך רכס הדוביאק. שדה הסלעים סביב המכתש נותן לנו דוגמאות לסוגי סלעים שונים מתוך הרכס", אמר סטיב סקוירס מאוניברסיטת קורנל, החוקר הראשי בפרויקט אופורטיוניטי. "רכס דוביאק הוא התוואי בעל התכונות הטופוגרפיות הדרמטיות ביותר שראינו במשימה זו. למה הוא ניצב כך? האם הוא עמיד במיוחד לשחיקה? מה יצר אותו?"

 

לידיעה באתר נאס"א

באותו הנושא באתר הידען:

 

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן