סיקור מקיף

שינויי אקלים והתחממות כדור הארץ – האם מעשה ידי הטבע או האדם?

במסגרת יום עיון שהתקיים בקמפוס האוניברסיטה הפתוחה ובו גם הוקרן סרטו של אל גור “אמת מטרידה”, הוצגו להפתעתנו דעות מנוגדות בנוגע להתחממות כדור הארץ

האוניברסיטה הפתוחה קיימה יום עיון שכותרתו “שינויי אקלים והתחממות כדור הארץ – האם תופעת טבע או מעשה ידי האדם?” בהשתתפות מומחים בתחום. החוקרים הציגו את עמדותיהם בנוגע להתחממות כדור הארץ – חלקם טענו כי ההתחממות נובעת ממעשה ידי אדם וחלקם הטילו את האשמה על הטבע.

במסגרת יום העיון הוקרן סרטו הדוקומנטרי של דייויס גוגנהיים “אמת מטרידה”, בכיכובו של אל גור, מי שיקבל את פרס נובל על פועלו הרב בתחום. בסרט מתועדים פעילותו וניסיונותיו של גור להגביר את המודעות לסכנות הצפויות מהתחממות כדור הארץ, ולעודד פעולות שיקטינו את התוצאות ההרסניות לחברה האנושית. הסרט זכה באוסקר לסרט הדוקומנטארי הטוב ביותר של 2007.

פרופ' קולין פרייס, מהחוג לגיאופיסיקה ולמדעים פלנטאריים באוניברסיטת תל אביב הציג את התחזיות המעודכנות באשר לעתיד, בעקבות  הדו”ח החדש של IPCC (הפאנל הבין – ממשלתי לחקר שינויי האקלים). לטענתו, הדוח מראה כי בני האדם הם אלו המשפיעים העיקריים הגורמים להתחממות כדור הארץ. אחת מהדאגות היא הפשרת הקרחונים בגרינלנד. היום מתחילים לראות מפלים גדולים של הפשרה של קרחונים. “אם יש הפשרה, זה מעלה את מפלס הים”, טוען פרופ' קולין פרייס.

בנוסף, הציג פרייס נתונים מדאיגים ממחקר חדש מלפני חודש שמצא כי יש נפילה דרמטית של היקף כיפת הקרח המכסה את הקוטב הצפוני. “אם הם יפשירו והכיפה תתפרק, זה ייקח מאות אלפי שנים להחזיר את ולבנות את הקרחונים הללו”, מציין פרייס.

פרייס הציג את התחזית לעתיד ואמר כי: “תתכן עליה של מס' מעלות, אנחנו נרגיש שינוי קיצוני: גלי חום, גשם כבד. תהיה הקצנה בכמות הגשם אך תהיה הקצנה גם במקומות בהם יש בצורת. תהיה גם עלייה משמעותית במפלס הים עד לחצי מטר ויש הטוענים כי תתכן עליה של מטר עד סוף המאה. זה אומר שאלפי אנשים יצטרכו להתפנות מבתיהם, מאחר והים יכסה אזורי מגורים רבים. השינוי חייב להיעשות ברמה הגלובלית –  בין ממשלות בעולם”, מוסיף פרייס.

ד”ר ברוך זיו, מטאורולוג מהאוניברסיטה הפתוחה נתן מבט על שינויי האקלים באזור הים התיכון. הוא הציג ממצאים של מחקר חדש המגלים כי לקראת סוף המאה ה- 21 תעלה הטמפרטורה באזור הים התיכון בכ- 3 מעלות. במערב הים התיכון תעלה הטמפרטורה בכ – 4 מעלות. במקביל לכך תיתכן הקצנה באופיו של החורף הישראלי – כמות הימים החמים תעלה וימים בהם הטמפרטורה תגיע לעיתים ל- 30 מעלות לא יהיו כה נדירים.

בנוסף, לפי המחקר החדש ברוב אזור הים התיכון יפחת מספרם של אירועי הגשם בחורף וגם כמותו תצטמצם. יוצא מכלל זה האזור שלנו, בו תישאר כמות המשקעים ללא שינוי משמעותי..

מנגד, פרופ' ניר שביב, ממכון רקח לפיסיקה מהאוניברסיטה העברית בירושלים,  דן בשאלה האם ההתחממות גלובלית היא תופעה טבעית או מעשה ידי האדם וטען כי אין שום טביעת אצבע שמראה כי בני האדם הם אלו המשפיעים על התחממות כדור הארץ. “ההסבר להתחממות כדור הארץ היא השמש. השמש משפיעה בעקיפין על רמות העננות בכדור הארץ. כשני שליש מההתחממות נגרמים משינוי השמש”, אומר פרופ' ניר שביב. טענה זו אינה נתמכת על ידי מרב החוקרים בתחום. לשאלת הקהל הבהיר פרופ' שביב שאינו שולל תרומה של העלייה בפחמן הדו חמצני להתחממות הגלובאלית בהווה והעתיד.

2 תגובות

  1. עלינו להפריד בין התחממות כדור הארץ, שהיא תופעה הקשורה למצב השמש ולכמות ארי המים באטמוספירה, לבין פליטת המזהמים, בינהם הפחמן הדו חמצני, ולפגיעתם באדם ובסביבה.
    אחוז הפחמן הדו חמצני והשפעתו על אקלים כדור הארץ, קטנה ממה שנהוג לחשוב.

  2. בפעם הראשונה ששמעתי את הרעיונות של ניר שביב עלה בי איזשהו אנטגוניזם מיידי, משהו פה לא נראה לי. מצד שני אחרי שחשבתי על זה עוד קצת, יש לא מעט פרטים במחקרים שלו שאני לא ממש רואה דרך להסביר בצורה אחרת.
    הבעיה היא שזה לא מקטין מהאחריות שלנו לנסות ולשמור על הסביבה ככל האפשר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן