סיקור מקיף

אוניברסיטת החלל הבינלאומית 2.0

רונה רמון, שגם היא והקרן שבראשה היא עומדת סייעו בארגון האוניברסיטה אמרה בטקס: כשמגיעים לנאס”א מכירים אנשים שעשו היסטוריה. מרגישים שכולם עובדים עבור מטרה גבוהה – ולמען כל המין האנושי בלי קשר לדת גזע אמונה ומגדר * האסטרונאוט ג’פרי הופמן – הסטודנטים לומדים על החלל מכל ההיבטים, לא רק הטכניים, דבר חשוב בעידן חלל 2.0

פתיחת אוניברסיטת החלל הבינלאומית המתארחת בחיפה, יולי 2016. צילום: אבי בליזובסקי
פתיחת אוניברסיטת החלל הבינלאומית המתארחת בחיפה, יולי 2016. צילום: אבי בליזובסקי

 

השבוע נפתח בטכניון קורס הקיץ של אוניברסיטת החלל הבינלאומית בשיתוף עם מכון אשר לחקר החלל בפקולטה להנדסת אווירונאוטיקה וחלל בטכניון ובשיתוף משרד המדע ועיריית חיפה.

ג’ון קונלי, מנהל אוניברסיטת החלל  הבינלאומית, לימודי החלל 2016 שפתח את מסיבת העיתונאים שהתלוותה לטקס הפתיחה: “אני שמח להיות פה, ולהביא לטכניון את המחזור לימודי החלל של אוניברסיטת החלל הבינלאומית. אנחנו מקיימים את לימודי אוניברסיטת החלל ברחבי העולם ואני שמח על ההזדמנות להביא אותה לישראל.”

“אני רוצה לדבר על הסטודנטים שהבאנו לפה. אלו מנהיגי החלל העתידיים. אוניברסיטת החלל נוצרה כדי לחנך את הדור הבא של מנהיגי החלל בדרך בינלאומית, רב תחומית ורב תרבותית. יש לנו 104 סטודנטים השנה, שאגב אנחנו לא קוראים להם סטודנטים אלא משתתפים. רובם בראשית שנות השלושים לחייהם, ולכולם יש תואר מתקדם – תואר שני או אפילו דוקטורט, וכן 3-5 שנות נסיון מקצועי. הם כבר מתקדמים אבל הם רוצים ללמוד ב-ISU כי הם רוצים להיות שותפים במשהו גדול יותר ולהפוך לחלק מקהילת החלל הגלובלית. אנחנו שמחים להביא אותם לחיפה ולטכניון.”

ג’ף הופמן, פרופסור להנדסת אווירונאוטיקה ב-MIT ואסטרונאוט לשעבר בנאס”א במשך 20 שנה. יש לי קשרים טובים עם העיר חיפה מאז שאחי היה פה בחילופי תלמידים בתיכון בסוף שנות השישים. חזרתי מספר פעמים מאז. כשהייתי במעבורת החלל וטסנו מעל ישראל והמזרח התיכון אמרתי שאני יכול לראות את הטכנולוגיה המודרנית ביותר בעולם ומצד שני – זו ארץ התנ”ך.  כפי שאנו רואים בטכניון שמפתח את הטכנולוגיות החדישות ביותר. אני שמח לא רק ללמד את הסטודנטים אלא לראות מה אנשים עושים פה בטכניון.

בתשובה לשאלת אתר הידען, כיצד מכינה אוניברסיטת החלל את בוגריה להשתתפות במה שמכונה חלל 2.0

קונלי: “חלל 2.0 הוא מונח מצויין. משמעותו שיותר ויותר יזמות פרטית נכנסת לתחומים שהיו שייכים לנאס”א. אנו רואים זאת בארה”ב כשספייס אקס וחברות אחרות נכנסות לתחום החלל הפרטי, אנו רואים יוזמות בכל העולם עושים דברים שקודם מדינות עשו.”

הופמן: “אחת החוזקות העיקריות של אוניברסיטת החלל הוא שאנו לא רק מלמדים הנדסת חלל ומדעי החלל אלא גם היבטים עסקיים, פוליטיים, כלכליים, מוסריים ומשפטיים החיוניים היום בעידן של הסביבה המשתנה של תחום החלל עם כל חברות הסטארטאפ. אנחנו רוצים שהסטודנטים יהיו חשופים לכל ההיבטים של מאמצי החלל, לא רק לחלק הטכני.”

 

 

 

פרופ’ וולטר פיטרס, נשיא אוניברסיטת החלל אמר באותה מסיבת עיתונאים: הסיבה שאנו מסתובבים בעולם היא לא כי אין לנו מרכז אלא משום שתחום החלל נהפך לגלובלי, כאשר מבצעי החלל הופכים יותר ויותר יקרים ולא מתאפשר למדינה אחת לפתח את הכל. לפיכך ההחלטה של מייסדי האוניברסיטה היתה לאפשר לכמה שיותר אנשים להשתתף בה.”

“אני שמח שאנו נמצאים כאן, הטכניון הוא אחד מהמוסדות הטכנולוגיים הטובים בעולם ושביזמות אתם במקום שביעי בעולם. מודה על התמיכה שקיבלנו כדי לערוך כאן את הסמסטר. ”

נשיא הטכניון, פרופ’ פרץ לביא: “אנחנו שמחים לארח אתכם. שמענו רבות על אוניברסיטת החלל הבינלאומית. הטכניון הוא אחד מהאוניברסיטאות הראשונות בעולם ששיגרו לוויין, טקסאט שהיה אמור לפעול שש שנים ופעל במשך 13 שנים. כעת אנחנו עומדים לשגר שלושה ננו לוויינים. אני שמח שבאתם משום שאתם מעלים את המודעות לתחום החלל, וכן הסטודנטים וההרצאות הפתוחות.”

בהרצאתו על בימת טקס הפתיחה הוסיף פרופ’ לביא כי הפקולטה הראשונה שעלתה לקמפוס הטכניון הנוכחי היתה הפקולטה לאווירונאוטיקה, לפי בקשתו של ראש הממשלה המיתולוגי דוד בן גוריון שביקש לבנות כאן תעשייה אווירית חזקה. עוד סיפר פרופ’ לביא על השתתפותו במחקר על שינה בחלל, שתוצאותיו משמשים עד היום את האסטרונאוטים מדי לילה.

ראש עיריית חיפה, יונה יהב: “הטכניון נוסד 40 שנה לפני המדינה. חיפה היא העיר הגדולה בעולם בכך שמעל מחצית מאוכלוסיתה הם בעלי תואר אקדמי. והעיר הקטנה בעולם עם המספר הגדול ביותר של חתני פרס נובל, שלושה וכולם זכו בתקופת הכהונה שלי. זו העיר היחידה שבה שורר דו קיום בין יהודים וערבים מזה למעלה ממאה שנה. ”

גם ליהב יש זכרונות מתחום החלל – לאחר שסיים את לימודי המשפטים שלו בארץ הוא ביקש לחיות זמן מה בלונדון כדי לשפר את האנגלית שלו. הוא נרשם לאוניברסיטת לונדון ולמד את תחום חוקי החלל. “כשסיימתי את לימודי, הנשיא ניקסון חתם על הסכם עם בריז’נייב שגרם לכך שכל מה שלמדתי לא היה שווה כלום.”

פרץ וזאן, מנכ”ל משרד המדע: המשרד שלי ואני שמחים לקחת חלק באירוע. אנו תומכים בשכר הלימוד של הסטודנטים הישראלים. יותר מעשור חלף מאז שהישראלי הראשון השתתף באוני החלל. אוניברסיטת החלל היא חובה לכל מי שרוצה קריירה בתחום בישראל.

אבי בלסברגר, מנהל סוכנות החלל הישראלית. “זה אירוע חשוב כי אחת המשימות של סוכנות החלל היא להביא את המודעות לתחום בישראל, ולקדם את לימודי ההנדסה ולעניין את הדור הצעיר.  החלל הוא מניע חשוב של הרצון ללמוד מתמטיקה והנדסה בקרב תלמידים.

באירוע הפתיחה השתתפה גם רונה רמון, אלמנתו של האסטרונאוט הישראלי הראשון אילן רמון שהקימה את קרן רמון על שמם של אילן ובנם אסף ז”ל שנהרג בתאונת אימונים כטייס ב-2009, כשהמוטו שלה הוא מצוינות אקדמית, מובילות חברתית ותעוזה.

“אני בטוחה שיהיה לכם קיץ מהנה. בעיר היפה ביותר, אתם במוסד המכובד למדע וחלל – הטכניון, אתם בידיים הטובות של סוכנות החלל הישראלית.”

“מאחורי הקלעים התרחשו המון דברים. לפני מספר ימים קיבלתי מכתב מאחד הבוגרים הראשונים שכתב על חלום שהתגשם. כשהגענו ליוסטון ב-1998, היה ברור שאנחנו עומדים לייצג את המדינה, אילן כטייס רצה לייצג את חיל האוויר. אבל ברגע שנכנסים למסדרון של נאס”א הכל משתנה. מכירים אנשים שעשו הסטוריה. מרגישים שכולם עובדים עבור מטרה גבוהה – ולמען כל המין האנושי בלי קשר לדת גזע אמונה ומגדר. אנשים טובים שעובדים עבור מטרה חשובה כזו להפוך את העולם לטוב יותר

“כשהיינו ביוסטון אילן למד הרבה דברים, ובין היתר גם את ההיבט החינוכי של המשימה. נאס”א מעורבת בחינוך כשגרה. למדנו על התוכנית החינוכית רצינו שגם ישראל תשתתף בה ואילן ארגן כיתה ששייפה מראות עבור פרויקט בינלאומי, וכן שכנע לשתף  תלמידים מאורט מוצקין במה שהיה הניסוי הראשון של תלמידים מישראל בחלל.

13 שנה חלפו מאז אסון הקולומביה, היה חשוב לי כישראלית להמשיך לשמור על קשר עם תחום החלל. הסוכנות עושה את הדברים מהצד הדיפלומטי, אבל אני רציתי להמשיך את המסורת של אילן בחינוך. מייקל פורטר, היה הראשון שחשף בפנינו את אוניברסיטת החלל. הוא התעקש שיהיו סטודנטים ישראלים ועם עזרה של חברים ואחר כך גם של סוכנות החלל ומשרד המדע הצלחנו לשלוח כל כך הרבה סטודטנים  טובים לאוניברסיטה. הם הפכו לבוגרים חשובים בתחום וזה מה שהביא אתכם (אוניברסיטת החלל) לכאן.”

 

 

כריס סלברגר, יו”ר חבר הנאמנים של אוניברסיטת החלל ובוגר המחזור הראשון של התכנית, חיזק את דבריה של רמון ואמר כי “מעבר למשימה המדעית שלה, אוניברסיטת החלל הבינלאומית היא פלטפורמה נייטרלית המקדמת את הטוב בעולם. במסגרת האוניברסיטה נוצרו קשרים חסרי תקדים בין ארה”ב לרוסיה בתקופת המלחמה הקרה, ואני מאמין שקיומה של התכנית כאן במזרח התיכון עשוי לקדם את הדיאלוג גם באזור המסוכסך הזה. זיכרו: באתם ללמוד אבל נבחרתם בשל היותכם מנהיגים פוטנציאליים שעתידים לשנות בעשורים הבאות את החלל – ואת האנושות.”

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן