יותר יבוא לארץ של מוצרי מזון מהונדסים גנטית

שר התמ"ת אולמרט תומך באימוץ תקנות הנוגעות לבדיקה, רישום ואישור של זנים מהונדסים גנטית, כפי שממליצה הועדה למזון חדיש של משרד הבריאות

שר התמ"ת והתקשורת, אהוד אולמרט, הודיע בשבוע האחרון על תמיכתו באימוץ תקנות הנוגעות לבדיקה, רישום ואישור של זנים מהונדסים גנטית, כפי שממליצה הועדה למזון חדיש של משרד הבריאות.

עם זאת, השר אולמרט סבור כי מכיוון שעד עתה, למרות כל הבדיקות והמחקרים שנעשו ברחבי העולם, אין עדויות מפורשות לסכנה בריאותית כתוצאה מצריכת מזון שבתהליך ייצורו נעשה שימוש בהנדסה גנטית, הרי שאין להחיל חובת סימון על מוצרים שבתהליך הייצור שלהם או של חלק ממרכיביהם, נעשה שימוש בהנדסה גנטית, שכן מידע נוסף זה לא ישרת את הציבור במאומה.

התפתחויות מדעיות וטכנולוגיות בתחומי מדעי החיים העלו על סדר היום העולמי בשנים האחרונות סוגיות אתיות, בריאותיות, סביבתיות וכלכליות הקשורות בתהליכי ייצור של מרכיבי מזון בהנדסה גנטית. מזון מהונדס גנטית נצרך בכמויות גדולות ברחבי העולם כבר תקופה ממושכת במדינות מתפתחות ומפותחות כאחד, ועד היום אין הוכחות מדעיות כי שימוש בו מסכן את הבריאות. לעומת זאת מתנהלים כיום מחקרים מתקדמים, בהם מעורבים גם גופי מחקר ישראלים, לפיתוח מזון בעל הרכב תזונתי משופר, תוך שימוש בטכנולוגית הנדסה גנטית. כן הוכח כי שימוש בהנדסה גנטית, לא רק שמוריד את עלויות הגידול והייצור, אלא גם חוסך בשימוש בקוטלי חרקים וחומרי הדברה הפוגעים בסביבה.

ממינהל סחר חוץ נמסר כי במסגרת גיבוש עמדתו בסוגיה זו, ביצע המשרד בחודשים האחרונים בדיקות מעמיקות בשיתוף מומחים מהאקדמיה, משרדי הממשלה הנוגעים בדבר והסקטור העסקי. נבחנו ההשלכות האפשריות מאימוץ הצעת התקנות, ובין היתר, נשמעו סקירות בדבר השלכות בריאותיות לציבור, נבחנו ההשפעות האפשריות על תעשיית ושוק המזון בישראל. כמו כן, נבדקה התאמתה של ההצעה לסטנדרטים הקיימים בזירה הבינלאומית ובמדינות מערביות אחרות.

בכוונת המשרד להמשיך ולעקוב מקרוב אחר סוגיה זו ובהתאם להתפתחויות ישוב וישקול את עמדתו, ככל שיהיה צורך בכך. בין היתר, עוקב המשרד ומתעדכן בהתפתחויות בינלאומיות בתחום – בדיונים המתקיימים בוועדה לסימון מוצרי מזון ובדיונים המתקיימים בימים אלו בארגון הסחר העולמי.
ידען הנדסה גנטית – צמחים
צמחים מהונדסים – החשש והכורח. מאמר שלי בגלילאו
תגובה נוספת מגלילאו למאמר של אבי בליזובסקי – צמחים מהונדסים – החשש והכורח – מאת שחר דולב
http://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~709719770~~~27&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

דילוג לתוכן