סיקור מקיף

מחקר בטכניון: דום נשימה בשינה אינו גורם סיכון לתמותה בקרב זקנים

פרופ' פרץ לביא וד"ר לינה לביא מהפקולטה לרפואה בטכניון גילה במחקרו שבניגוד לצעירים ואנשים בגיל העמידה, תסמונת דום נשימה בשינה בזקנים אינה מהווה סיכון לתמותה. יתירה מכך – התמותה בקרב זקנים עם חומרת תסמונת בינונית, הייתה נמוכה באופן משמעותי מאשר באוכלוסיה הכללית

בדיקה לאיתור דום נשימה. איור מתוך אתר המעבדה לחקר השינה בטכניון
בדיקה לאיתור דום נשימה. איור מתוך אתר המעבדה לחקר השינה בטכניון

תסמונת דום נשימה בשינה אינה מהווה גורם סיכון לתמותה בקרב זקנים. כך העלה מחקר שנערך בפקולטה לרפואה של הטכניון והוצג בשבוע שעבר בכנס מדעי בגלזגו, סקוטלנד.

הפרעות נשימה בשינה נפוצות עד כדי 10% בקרב הגברים ועד 5% מהנשים, ומהוות גורם סיכון משמעותי למחלות לב וכלי דם. במחקרים רבים, שחלקם נערך בטכניון, נמצא כי חולים עם תסמונת דום נשימה בשינה נמצאים בסיכון גבוה יותר למוות, במיוחד אם הם כבדי משקל.
הפרעות נשימה בשינה שכיחות יותר בקרב זקנים, מאשר בקרב אנשים בגיל העמידה או בקרב צעירים, אולם השלכותיהן הרפואיות בקרב הזקנים עדיין אינן ידועות היטב.

מממצאים מפתיעים שדווחו על ידי פרופסור פרץ לביא מהפקולטה לרפואה של הטכניון בכינוס האגודה האירופית לחקר השינה שנערך בגלזגו, מתברר שבניגוד לצעירים ואנשים בגיל העמידה, תסמונת דום נשימה בשינה בזקנים אינה מהווה סיכון לתמותה. יתירה מכך – התמותה בקרב זקנים עם חומרת תסמונת בינונית, הייתה נמוכה באופן משמעותי מאשר באוכלוסיה הכללית.

במחקר, אשר נערך במעבדה לחקר תסמונת דום נשימה בשינה על שם לויד ריגלר בפקולטה לרפואה של הטכניון, נבדקו שעורי התמותה בקרב זקנים אשר אובחנו כסובלים מתסמונת דום נשימה בשינה. שיעורים אלה הושוו לשיעורי התמותה באוכלוסיית הזקנים הכללית על פי גיל, מגדר והשתייכות אתנית. 56 מתוך 611 זקנים נפטרו במהלך ארבע וחצי שנות המעקב. שיעור תמותה זה היה נמוך משיעור התמותה באוכלוסיה הכללית. כאשר הושוו נתוני התמותה של זקנים עם חומרה קשה, בינונית וקלה של הפרעות הנשימה בשינה לאלה של האוכלוסיה הכללית, נמצא באופן בלתי צפוי כי התרומה המשמעותית לתמותה הנמוכה הייתה של הקבוצה עם חומרת תסמונת בינונית. בקבוצה זו שיעור התמותה הייתה כשליש משיעור התמותה באוכלוסיה הכללית. בקבוצות עם החומרה הקלה והקשה שיעורי התמותה של הזקנים היו דומים לאלה של כלל האוכלוסיה.

"יתרונם ההישרדותי של הזקנים הסובלים מצורה מתונה של הפרעות נשימה בשינה, בצירוף ממצאים חדשים בספרות המדעית על ההשפעות החיוביות של היפוקסיה (חוסר חמצן) לסירוגין במודלים קליניים שונים – מחזק את ההשערה כי תסמונת דום נשימה בשינה מפעילה מנגנוני הסתגלות בקרב אנשים זקנים", אומרים פרופסור פרץ לביא וד"ר לינה לביא, עורכי המחקר.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן