התגלה בית-בד בן יותר מ-2000 שנה

הממצאים מעידים שהשימוש בו החל עוד מהתקופה ההלניסטית והמשיך לתקופה הרומי הקדומה רשות העתיקות תמליץ לשמר את השרידים ולשלבם כגן ארכיאולוגי

בית בד באלוני אבא צילום: רשות העתיקות
בית בד באלוני אבא צילום: רשות העתיקות

בחפירות רשות העתיקות בסמוך לאלוני אבא נחשף בית-בד ליצור שמן זית בקנה מידה תעשייתי בן יותר מ- 2000 שנה. בית הבד הותקן בתוך מערה חצובה והוא בעל מספר מתקנים.

בצד אחד של מערת בית הבד נמצאו אבן הים, שעליה רוסקו הזיתים, ועליה אבן הממל שהונעה על-ידי בהמה. בצד השני של המערה נמצא מכבש בית הבד שכלל זוג אבני בתולה שבניהן הונחו העקלים (סלי הזיתים) ועליהם היה הבד (קורת עץ גדולה שעל שמה קרוי המבנה). ארבע משקולות אבן כבדות נתלו על הקורה וכך נסחט השמן מן הזיתים.

הממצא מבית הבד מעיד שהשימוש הקדום בו החל בתקופה ההלניסטית(מאות א-ד' לפני הספירה) והמשיך לתקופה הרומי הקדומה (מאה הראשונה אחרי הספירה). על הרצפה של המערה נמצאו כפות עצם ששמשו לאיסוף רסק הזיתים מאבן הים וחותמת אבן, שטרם ברור למה שימשה, עם ציור של ציפור וענף עץ הזית.

בשל יופיו וחשיבותו של האתר רשות העתיקות לא תאפשר לבנות עליו ותמליץ לשמר את השרידים ולשלבם כגן ארכיאולוגי פתוח בשכונה החדשה שתבנה במקום. תושבי אלוני אבא הוזמנו על-ידי מרכז ארכיאולוגי גליל של רשות העתיקות לבקר באתר וקבלו הסברים על הממצא הייחודי.

החותמת. ציור של ציפור עם ענף זית. תצלום: רשות העתיקות
החותמת. ציור של ציפור עם ענף זית. תצלום: רשות העתיקות
שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן