סיקור מקיף

זרמים באוקיינוס

יתכן והטבע נתן הזדמנות להבנה חלקית של השינויים והתהליכים

זרמים באוקיינוסים
זרמים באוקיינוסים
חוקרים מאוסטרליה (Centre for Australian Weather and Climate Research) מדדו את זרמי האוקינוס וניסו לאמוד את השפעתם על האקלים. המידע מתפרסם ב-Nature Geoscience.
מהירות הזרם שנבדק, הטמפרטורה ומליחותו אפשרו לחוקרים לזהות את מקורו ולקבוע את היווצרותו כתוצאה מהמסת קרחונים באנטארקטיקה,מדידות מליחות יאפשרו את אישוש ההנחה כי מי האוקיינוסים מאבדים ממליחותם מאז שנות השבעים. נתון חשוב שכן מים פחות מלוחים (פחות “צפופים”) אינם שוקעים מה שגורם להאטה של הזרימה.

‫הזרם שנבדק הוא ‬אחד משלושה שזורמים מאנטארקטיקה לכוון קוו-המשווה מי הקרח שוקעים בחופים המזרחיים של היבשת וזורמים צפונה לכוון קוו-המשווה, כך נוצר זרם עשיר בחמצן שמהווה חלק ממחזור הזרמים העולמי,מחזור שידוע כ “מסוע אוקיאני” (ocean conveyor belt) או “מחזוריות מתהפכת” (‘overturning circulation). אלו מחזורי זרמים שחשיבותם בחיוניות שהם מעניקים לאוקיינוסים ע”י ערבול המים, הספקת חמרי מזון ובעיקר הספקת חמצן לשכבות המים שמתחת לשכבה העליונה.

חשיבות יתרה מיוחסת ל”מסוע” גם בגלל שהזרמים משפיעים על מערכות אקלימיות ועל ספיגת דת”פ. הכלל הוא כי ככל שהזרם איטי הוא מוביל פחות חום ופחות דת”פ.

כדי למדוד את הזרם השקיעו החוקרים כ 30 חישנים לאורך המסלול המשוער של הזרם ובדקו את הנתונים במשך שנתיים. התברר כי הזרם שניבדק זורם בעומק של כ 3 – 4 ק”מ במהירות של כ 700 מטר לשעה, רוחב הזרם כ 50 ק”מ, בכמויות שמגיעות עד כ 30 מיליון מ”ק לשנייה. ‫(‬פי שלושים מהאמזונס) לדברי החוקרים לא ידוע על זרם אחר בעומק שכזה שנע במהירות כזו ומניע כמויות מים כה גדולות

אחד הנתונים החשובים מראה כי מליחות המים יורדת והולכת, כנראה כתוצאה מהמסה מהירה של הקרח האנטארקטי.

ידוע כי בהמשך מוביל הזרם חום מהאזור המשווני צפונה, לכן הבנת הזרימה (שעד היום נחשבה איטית בהרבה) תיתן לקלימטולוגים אפשרות נוספת לחזות את התגובה של עולם מתחמם בו עולה רמת הדת”פ, כמו גם לתחזיות מזג-אוויר שוטפות.

כולנו מכירים את ה”המשך” הצפוני של אחד הזרמים האנטארקטים, הרי הוא זרם הגולף שבזכותו אירופה נשארת “חמה” ממה שהייתה אמורה להיות על-פי מיקומה הגיאוגרפי. לדברי החוקרים התנועה ב”מסוע-האוקיאני” יכולה להשתנות, חקר אחד הזרמים ייתן אפשרות חיזוי והבנה איך משתנים הזרמים ומה תהיה ההשפעה ההדדית : השפעת שינויי הזרימה על האקלים העולמי והשפעת שינויי האקלים על הזרימה.

יתכן והטבע נתן הזדמנות להבנה חלקית של השינויים והתהליכים, כאשר במחצית פברואר ניתק גוש קרח ענק מלשון הקרח שנשלחת מהיבשת לכיוון אוסטרליה, חלק מקרחון מרץ Mertz שניתק ייצר שטח פתוח בו רוחות שנושבות מתוך היבשת מקררות מים במהירות, מים קרים ששוקעים ומזינים את הזרם שנחקר. יש דיווחים כי אירוע כזה יכול להשפיע על המסוע-האוקיאני כולו וכך לגרום לשינויים קיצוניים במזג-האוויר, אלא שחוקרי הזרם אינם מוכנים לומר יותר מאשר :‫”‬זה ניסוי טבעי בטבע שממנו ניתן יהיה להבין הליכים שאותם אנחנו חוקרים”.

3 תגובות

  1. שלום,
    רציתי לשאול מהי הגדרת ים/ אויינוס ? – נסעתי לאורך נהר סנט. לורנס בקנדה מכשיר הGPS הראה שאני בגובה 0, המים היו מלוחים ושרצו ליוויתנים ועדיין המקום נקרא נהר, – מדוע לא מפרץ ? היכן עובר הגבול בין נהר לים ?

  2. טוב לדעת … אמורים לעשות משהו עם כל האינפורמציה הזאת, ולעזור להציל את הטבע …
    פחות זיהומים, שמירה על הסביבה הכל משפיע כאן 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן