סיקור מקיף

הנשיא אובמה מעניק ליבמ ולמחשב-העל שלה את המדליה הלאומית לטכנולוגיה ולחדשנות

נשיא ארה"ב ברק אובמה מעניק ליבמ ולמשפחת מחשבי העל שלה, Blue Gene, את המדליה הלאומית לטכנולוגיה ולחדשנות – הפרס היוקרתי ביותר בארה"ב, המוענק לגופים חדשנים מובילים בזכות הישגיהם הטכנולוגיים.

המדליה שמעניק אובמה ליבמ. תצלום יבמ
המדליה שמעניק אובמה ליבמ. תצלום יבמ

נשיא ארה"ב ברק אובמה מעניק ליבמ ולמשפחת מחשבי העל שלה, Blue Gene, את המדליה הלאומית לטכנולוגיה ולחדשנות – הפרס היוקרתי ביותר בארה"ב, המוענק לגופים חדשנים מובילים בזכות הישגיהם הטכנולוגיים.

הנשיא עצמו יעניק את המדליה לנציגי יבמ, בטקס שייערך בבית הלבן ב- 7 באוקטובר. זו הפעם השמינית שבה זוכה יבמ במדליה הלאומית האמריקאית לחדשנות – בכל פעם בזכות חידוש טכנולוגי ייחודי אותו הציגה.

יבמ היא השנה החברה היחידה הזוכה בפרס יוקרתי זה. יחד עימה זוכים בפרסים האישיים שני חוקרים מהאקדמיה וצוות מפתחים מחברת אדובי.

המדליה הלאומית לטכנולוגיה וחדשנות מוענקת מידי שנה ליחידים, צוותים וחברות עבור תרומה טכנולוגית יוצאת דופן לכלכלת ארה"ב ורווחת תושביה. הזוכים נקבעים ע"י ועדה בלתי תלויה של שר המסחר האמריקאי והמדליה מוענקת, כאמור, אישית ע"י הנשיא.

יצויין כי מערכת תיזמון המשימות ואיזון העומסים במחשב ה- Blue Geneשל יבמ המקצה משאבים למשימות וקובעת למערכת היכן הן יתבצעו, פותחה על ידי שני חוקרים ישראליים:
תמר דומני ואדי שמואלי ממעבדת המחקר של יבמ בחיפה.

מהירות העיבוד וטווח ההרחבה העצום של מחשב העל Blue Gene איפשר לעסקים ולעולם המדע להתמודד עם מגוון רחב של בעיות מורכבות ולקבל החלטות מושכלות יותר, לא רק בתחומי מדעי החיים אלא גם במחקרים אסטרונומיים, מחקרי אקלים, סימולציות, מודלים ממוחשבים ותחומים רבים אחרים. מערכות Blue Gene של יבמ סייעו במיפוי הגנום האנושי, משמשות לחקר תרופות חדשות, הגנה על מאגרי נשק גרעיני באמצעות סימולציות של תהליכים אטומיים, סייע בתכנון כלי טייס עתידיים, חיזוי מזג אוויר ושינויי אקלים וזיהוי מאגרי נפט.

המערכת מציעה גם פריצת דרך טכנולוגית בכל הנוגע ליעילות השימוש באנרגיה. בניית מערכות Blue Gene איפשרה לצמצם באופן דרמטי את הגודל הפיזי והאנרגיה הנצרכת במערכות מחשוב. עד להופעת משפחת המחשבים הזאת, דרשו עיבודים המתבצעים כיום באמצעות המערכות האלה כמות זרם חשמל השקולה לזו של אלפי בתי מגורים. ביטוי ליעילות העיבוד ולחסכנות בצריכת האנרגיה, מספקת גם רשימת 20 מערכות המחשוב הירוקות ביותר בעולם. 18 מתוך 20 מחשבי העל היעילים ביותר בצריכת האנרגיה שלהם מבוססים כיום על הטכנולוגיה של יבמ. (על פי רשימת Green500.org).

5 תגובות

 1. ואם אובאמה ישתמש בקומודור 64 זה ישנה משהו?
  מעניין למה זה משנה לאנשים מבוגרים מה אנשים מפורסמים עושים ובמה הם משתמשים?
  אני מבין שכילד אתה מחפש מודלים לחיקוי אבל זה לא מנגנון שאמור לדהות עם הזמן?
  זה כמובן לא אישי דני.
  חג שמח

 2. חבל ש-IBM נעלמו מזירת המחשבים האישיים. מוניטין האיכות שלהם הוא דבר שדי חסר היום בתחום.

  אגב, לפי תמונות שונות שמסתובבות ברשת, אובאמה עצמו משתמש ב-MacBook של Apple…

 3. כבר 60 שנה שהם מאייתים כך את שמם בעברית. יבמ ומוטורולה היו למי שלא יודע, שתי חברות הטכנולוגיה הראשונות שתקעו יתד בישראל לאחר הקמת המדינה, וזו היתה אחת ההתאמות הנדרשות אז.

 4. אחד הפרוייקטים המדהימים והמרתקים ביותר המתבצעים כיום על מחשב Blue-Gene של IBM הוא פרוייקט "המוח הכחול" בו מנסים צוותים של חוקרי מוח מובילים מכל העולם לבנות מוח אנושי שלם ופועל על גבי מחשב –

  http://ditwww.epfl.ch/cgi-perl/EPFLTV/home.pl?page=start_video&lang=2&connected=0&id=365&video_type=10&win_close=0

  (מומלץ להגדיל למסך מלא ע"י לחיצה על כפתור ההגדלה, ליד בקר הווליום – תחת חלון הוידאו)

  דרך אגב הצוות הישראלי נחשב כצוות המוביל בפרוייקט וזהו כמובן מקור גדול לגאווה, אנו היחידים שיש להם קשר ישיר (מהאוניברסיטה העברית בירושלים) עם המחשב והחוקרים שלנו יכולים להריץ עליו סימולציות מרחוק, חפשו ב YouTube את השם "עידן שגב".

  לפני מספר חודשים נחנך באוניברסיטה מרכז חדש לחקר המוח שהוא המרכז הגדול ביותר בעולם כיום בתחום זה והושקעו בו מעל 100 מליון דולר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן