סיקור מקיף

פרס נובל לרפואה למגלי "ה-GPS" של המוח

פרס נובל 2014 לרפואה ניתן מחציתו לג'ון אוקיף מיוניברסיטי קולג' בלונדון, ומחצית לזוג מאי-בריט מוזר ואדוארד מוזר מאוניברסיטת טרודנהיים בנורבגיה, "עבור הגילוי של התאים המכילים את מערכת המיקום במוח."

בני הזוג מאי-בריט מוזר ואדוארד מוזר מאוניברסיטת טרודנהיים בנורווגיה, שניים מזוכי פרס נובל לרפואה 2014. צילום: ויקיפדיה
בני הזוג מאי-בריט מוזר ואדוארד מוזר מאוניברסיטת טרודנהיים בנורווגיה, שניים מזוכי פרס נובל לרפואה 2014. צילום: ויקיפדיה

פרס נובל לרפואה לשנת 2014 ניתן מחציתו לג'ון אוקיף מיוניברסיטי קולג' בלונדון, ומחצית לזוג מאי-בריט מוזר ואדוארד מוזר מאוניברסיטת טרודנהיים בנורבגיה, "עבור הגילוי של התאים המכילים את מערכת המיקום במוח."
כיצד אנו יודעים מי אנו? כיצד אנו מוצאים את דרכנו ממקום אחד למקום שני? וכיצד אנו מאחסנים את המידע הזה בדרך כזו שנוכל מיד למצוא את הדרך בפעם הבאה שנעשה את אותו המסלול?
הזוכים השנה גילו את מערכת המיקום, ה-GPS הפנימי במוח המאפשר לנו לכוון את דרכנו במרחב, כאשר גילו את הבסיס התאי האחראי לתפקודים קוגניטיביים גדולים יותר.
ב-1971 גילה ג'ון אוקיף לראשונה את הרכיב הראשון של מערכת מיקום זו. הוא גילה סוג של תאים בהיפוקמפוס שהיו תמיד פעילים כאשר החולדה הייתה במקום מסוים בחדר. תאי עצב אחרים הופעלו כאשר החולדה שהתה באזורים אחרים. אוקיף הגיע למסקנה כי "תאי המקום" place cells הללו יצרו מפה של החדר.
למעלה משלושה עשורים לאחר מכן, בשנת 2005, גילו מאי-בריט ואדוורד מוזר עוד רכיב מפתח של מערכת המיקום במוח. הם זיהו סוג אחר של תאי עצב, שקראו להם תאי הגריד, היוצרים מערכת מיקום ומציאת מסלולים. המחקר העוקב שלהם הראה כיצד תאי המיקום (שגילה אוקיף) ותאי הגריד שגילו בני הזוג מוזר, מאפשרים לאדם לקבוע את המיקום שלו כדי לנווט.
התגליות של ג'ון אוקיף, מאי-בריט מוזר ואדווארד מוזר פתרו את הבעיה שהעסיקה פילוסופים ומדענים במשך מאות שנים – כיצד המוח יוצר מפה של החלל המקיף אותנו וכיצד אנו מנווטים את דרכנו בסביבה מורכבת.

  • הזוכים:
    ג'ון אוקיף נולד ב-1939 בניו יורק ומחזיק באזרחויות אמריקניות ובריטית. הוא סיים את הדוקטורט שלו בפסיכולוגיה פיזיולוגית מאוניברסיטת מק'גיל בקנדה ב-1968 ולאחר מכן עבר לפוסט דוקטורט ביוניברסיטי קולג' בלונדון שם הוא נשאר לשארית הקריירה שלו ומונה לפרופסור למדעי העצב הקוגניטיביים ב-1987. כיום הוא מנהל את מרכז סנסורי ולאם למעגלים עצביים והתנהגות ביוניברסיטי קולג' לונדון.
  • מאי-בריט מוזר נולדה בפיוסנו נורבגיה ב-1963 ולמדה פסיכולוגיה באוניברסיטת אוסלו ביחד עם בעלה לעתיד ושותפה לפרס נובל אדווארד מוזר. היא קיבלה את הדוקטורט בנוירו-פסיכולוגיה ב-1995 והמשיכה את לימודי הפוסט דוקטורט באוניברסיטת אדינבורו ולאחר מכן עברה לאוניברסיטה הנורווגית למדעים וטכנולוגיה טרודנהיים ב-1996. היא מונתה לפרופסור למדעי העצב בשנת 2000 וכיום היא מנהלת המרכז לחישוב עצבי טרודנהיים.
  • אדווארד מוזר נולד ב-1962 באול ונד, נורבגיה וקיבל את הדוקטורט בנוירו-פסיכולוגיה באוניברסיטת אוסלו ב-1995. את הפוסט הוא עשה ביחד עם אשתו ושותפתו לפרס נובל באוניברסיטת אדינבורו והיה גם מדען אורח במעבדתו של ג'ון אוקיף בלונדון. ב-1996 הם עברו לאוניברסיטה הנורווגית למדעים וטכנולוגיה בטרודנהיים, שם הפך מוזר לפרופסור ב-1998. כיום הוא מנהל מכון קבלי למערכות עצביות בטרודנהיים.
  • https://www.youtube.com/watch?v=PbIzdQp2NzU
    ההכרזה על הפרס – ערוץ היוטיוב של וועדת פרס נובל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן