סיקור מקיף

בשטוקהולם החלו אירועי יום הנובל – לוח זמנים

בידיעה זו אחרוג ממנהגי באתר לנתח אירועים וחדשות ברצינות. הפעם פשוט אסתפק בכרוניקה של הצפוי הערב. אני מקווה שבין האירועים אוכל לעדכן אתכם הקוראים שוב בקובץ זה.

אבי בליזובסקי, שטקוהלם

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/5003726.html

בשטוקהולם שבשבדיה מחולקים היום פרסי נובל לעשרה זוכים, ולעוד זוכה בהעדרה. הזוכים הם בפיסיקה: דייויד גרוס, דייויד פוליצר ופרנק ויזצ'ק, בכימיה: אברהם הרשקו, אהרון צ'חנובר (שניהם מהטכניון) ואירווינג רוז, ברפואה ריצ'ארד אקסל ולינדה באק, ובכלכלה אדוארד פרסקוט ופין קינדלנד. הסופרת האוסטרית אלפרידה ילנק לא הגיעה לשטוהקולם בשל מה שהיא מכנה מחלת הפחד החברתי – SOCIAL FOBIA ואפילו לנאום הנובל שלה היא שלחה קלטת וידאו מוקלטת מראש.

הטקס יפתח בשעה 16:30 שעון מקומי (17:30 שעון ישראל) בנגינת ההמנון השבדי וקטע של מוצארט, הזוכים יכנסו לאולם באורח חגיגי ומתוזמן היטב. לאחר מכן יוצגו הזוכים בפרסים השונים כשביניהם קטעי מוסיקה קלאסית ואופרה בביצוע התזמורת הפילהרמונית המלכותית של שטוקהולם והסולנית סוזנה אנדרסון.
הבוקר נערכה חזרה ובה תרגלו הזוכים את קבלת הפרס ביד שמאל, מהמלך תוך לחיצת יד ימין בידו הימנית של המלך, וכן לקוד שלוש קידות – למלך, לשאר המכובדים על הבמה ולקהל. בשל מחלתו של פרופ' ארווין רוז המתקשה ללכת ונעזר במקל הליכה, ילווה אותו לבקשתו פרופ' הרשקו. פרופ' רוז ביקש מפרופ' הרשקו שיסייע לו במקום עוזרו האישי והרשקו נענה ברצון.
לאחר מכן, החל מהשעה 18:30 תחל ארוחת הערב המסורתית בהשתתפות 1,300 אנשים ובהם בני משפחותיהם של הזוכים, בכירי המוסדות האקדמיים בהם הם חברים וכן כל אנשי הצוות הדיפלומטי המשרתים בשטוקהולם, ומכובדים נוספים.
האירוע מתוכנן מראש. בדיוק בשעה 18:30 האורחים מוזמנים לאולם הכחול בבניית עיריית שטוקהולם לתפוס את מקומותיהם. בשבע יגיעו המכובדים לשולחנות שלהם. בשעה 19:09 ירים המלך כוסית ויזמין את יו"ר מועצת המנהלים של קרן נובל, פרופ' בנגט סאמואלסון להנחות את הערב. ב-19:10 ירים המלך כוסית לזכרו של אלפרד נובל.
ב-19:15 תוגש המנה הראשונה, ב-20:07 תוגש המנה העיקרית, ואילו הקינוח יוגש בשעה 21:17 במצעד של מלצרים. קפה יוגש ב-21:55 ובעשר בדיוק ינשאו ארבעה נאומים בידי נציג אחד של הזוכים בכל פרס, כאשר בשם הזוכים בכימיה ינאם פרופ' אברהם הרשקו. ב-22:30 יתבקשו האורחים לעזוב את השולחנות ולרקוד לצלילי תזמורת אמבסדור.
ידען פרס נובל

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~5003726~~~186&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן