"בתוך לא הרבה שנים לאף אחד מאיתנו לא תהיה עבודה, נצטרך להתכונן לכך"

כך אמר היזם הותיק ינקי מרגלית בהרצאה שנשאה את הכותרת "המכונה האחרונה" בכנס השנתי של איגוד התעשייה הקיבוצית שעסק בסוגיית השינויים המהירים העוברים על התעשייה וההסתגלות אליהם

 

היזם ינקי מרגלית בכנס איגוד התעשייה הקיבוצית. 15/12/16. צילום: אבי בליזובסקי
היזם ינקי מרגלית בכנס איגוד התעשייה הקיבוצית. 15/12/16. צילום: אבי בליזובסקי

"בתוך לא הרבה שנים לאף אחד מאיתנו לא תהיה עבודה, נצטרך להתכונן לכך". כך אמר היזם הותיק ינקי מרגלית בהרצאה שנשאה את הכותרת "המכונה האחרונה" בכנס השנתי של איגוד התעשייה הקיבוצית שעסק בסוגיית השינויים המהירים העוברים על התעשייה וההסתגלות אליהם

 

מזה אלפי שנים האנושות עובדת קשה לבנות את המכונה האחרונה. המכונה הזו מאוד מורכבת, "מאוד מסובכת, מכונה שכוללת את כל הכלכלה. מכונה שתדאג לצרכים שלנו ותייתר את העבודה.  בקרוב יהיו חדשות טובות – לאף אחד מאיתנו לא תהיה עבודה. אנחנו צריכים לפתוח את העיניים ולהסתכל על הדור הצעיר. עידן ללא עבודה יכול להיות עידן מאוד מעניין, עידן של משמעות, של יצירה, עידן של חדשנות."

 

"כבר היום אחד מתוך שלושה אנשים בארצות הברית, ישראל והעולם המערבי כולו, כבר לא עובד.  אומרים לי לא יכול להיות, אומרים לנו שהאבטלה היא חמישה אחוז, שישה אחוז, שמונה אחוז. איך יכול להיות שאחד משלושה לא עובד? בנתוני האבטלה בודקים מי הלך ללשכת התעסוקה וביקש עבודה ולא בודקים דבר הרבה יותר פשוט: שיעור השתתפות בכוח העבודה.  בארה"ב שיעור התעסוקה בארה"ב בירידה מתמדת שתלך ותחריף. 40% לא יעבדו. באירופה, בעיקר במדינות כמו ספרד וצרפת ל-50% מהצעירים מתחת לגיל 30 אין עדיין עבודה וגם לא תהיה.

 

"איך חיים בעולם כזה, איך מתאפשר עולם כזה? מה התפקיד של הטכנולוגיה ושל האנושות לגרום לזה לקרות?" שואל מרגלית

מהי אותה מכונה אחרונה – זו תהיה מכונה שתתחבר מצד אחד לאנרגיית השמש ומהצד השני ללקוח הסופי והיא תספק את כל הצרכים שלו. בתוך המכונה יהיו יש תהליכים מסובכים שיכללו רובוטים ובינה מלאכותית , מציאות מדומה, ביולוגיה סינתטית. למכונה הזו יהיו גם ערכים.

"זו גם מכונה מאוד יקרה. לפני שנה וחצי, ב-2014 העריכו אותה ב-77.5 טריליון דולר. בתוך כמה שנים המכונה תגדל בעוד כ-15 טריליון דולר לא בגלל שאנשים יעבדו יותר אלא דווקא פחות. טכנולוגיות כגון את העתיד, תבונה מלאכותית, מובייל, אינטרנט של הדברים, ענן ועוד יגרמו לכך שבעוד כמה שנים המכונה הזו תגדל ל-100 טריליון דולר עם פחות עבודה."

"המכונה כאמור קולטת אנרגיה מהשמש. אין מחסור באנרגיה בעולם יש לנו רק את הצורך לבנות כלים הנדסיים וטכנולוגיים לשימוש יעיל ונקי באנרגיה. בעשרים השנים האחרונות מתפתחת מהפכה בתחום האנרגיה הסולארית  כבר עשרים שנה – מדי שנתיים אנחנו מורידים בחצי את עלות ייצור החשמל מאנרגיה סולארית. אם המגמה תימשך נגיע למצב שבעינינו נתפס אבסורדי לחלוטין – בעוד נגיע לאנרגיה שופעת, נקיה בחינם. השמש מספקת בשעה אחת לכדור הארץ את מה שהאנושות צורכת בשנה שלמה. אם נלמד לנצל את זה יותר טוב נגיע לזה.

"המכונה תפעיל רובוט שזורע חיטה, רובוט שקוצר אותה, רובוט שטוחן, רובוט שמכין ארוחת צהרים ורובוט שמגיש את האוכל לצלחת ללא מגע יד אדם. לא ייצטרכו אנשים כדי לייצר . כחברי איגוד התעשיה הקיבוצית אתם יודעים שלפני מאה שנה 90% מהאוכלוסיה עסקו בחקלאות. כולם יודעים שכיום שני אחוזים מאוכלוסיית העולם עוסקים בחקלאות, והמספר הזה הולך ויורד. לא יצטרכו את המגדלים וגם לא את מובילי התוצרת. "

"לא רק נהגים לא יידרשו אלא אפילו לא טייסים. ייתכן שאם לא היו וועדי עובדים חזקים בחברות התעופה כבר מזמן היינו רואים מטוסים )מטוסי נוסעים א.ב.) ללא טייס. אנחנו מגיעים לרגע שבו טייס עלול לסכן את בטחון הטיסה. במטוסי קרב זה כבר ברור, F-35 מוגדר כמטוס הקרב המאויש האחרון."

בעוד 10-15 או 20 שנה, אף אחד לא יעז ללכת לרופא אדם. אם ייבנו מערכות ממוחשבות שיחוברו  לאיברים הפנימיים ולמדדי הגוף ניתן  יהיה לטפל בבריאות של כל אדם בזמן אמת, במניעה ובאינטליגנציה רבה. כבר היום רואים תוכנות שמייעצות לרופאים, שמפענחות צילומי רנטגן, יבמ ווטסון פיתח בינה מלאכותית שעושה זאת. רובוטים גם יוכלו לחפש תרופות ולפתח תרופות חדשות. כשהיינו ילדים לימדו אותנו שמחשבם הם מתוכנתים והמחשב אינו חכם יותר ממי שתכנת אותו. המחשבים לא יצטרכו תכנות. הם יהיו מחשבים לומדים.  לימוד עמוק, לימוד מכונה. תוכנות בונות תוכנות מחשבים בונים מחשבים, רובוטים בונים רובוטים. יצרנו משהו שניתן להתגאות בו והוא לא טיפש. אמנם הטענה הנפוצה היא שמחשבים אינם חושבים אבל אם אני מפסיד למחשב בדמקה או בשממט. אם מחשב נוהג, אי אפשר להגיד שהוא לא חושב. הוא חושב אחרת אבל חושב."

 

"המחשבים יכולים גם להחליף את הרוח האנושית מחשבים היום כותבים מוזיקה שקשה להבחין בינה לבין מוזיקה שהולחנה ומבוצעת בידי בני אדם. גם הרובוט יהיה שף יותר טוב. חבר שף שלי אמר שהסוד שלו הוא מדידות של כמויות מדויקות, מיליגרמים ושניות, וכל מנה יוצאת בדיוק אותו הדבר. ווטסון גם סרק מתכונים והמציא שילובים חדשים ומעניינים.

"תמיד אמרו שמקצועות נעלמים אבל אחרים תמיד נוצרים במקומם. חקלאות, תעשיה ושירותים – אין עבודה. אנחנו חושבים על המהפכה הבאה במונחים של המהפכות הקודמות. תמיד המהפכות באו בגלים – גל החקלאות הוחלף בגל התעשיה, וגל התעשיה הוחלף בגל השירותים וגל השירותים יוחלף במה שאיננו רואים. הטענה שלי היא שהוא יוחלף בגל של אין עבודה."

"אין לנו ברירה, הרכבת כבר יצאה מהתחנה. התשובה לשאלה טמונה בסדרת שאלות שאנחנו חייבים להתמודד איתם היום. השאלות הללו מסבירות את תחריר, ואת (שדרות) רוטשילד ואת טראמפץ

שאלה ראשונה שתצטרך להישאל היא מי הבעלים של המכונה, אם אין עבודה לא מרוויחים כסף אבל מי בכלל יצטרך כסף בעולם. אנחנו יוצרים שפע. הכלכלה במצב הכי טוב מאי פעם. המכונה תיצור מצב שבו מגורים כלכלה אוכל וביגוד יהיו מוצר טבעי לכולם. הרעיון הוא לתת הכנסה בסיסית. מאיפה מגיע הכסף? בשווייץ ניסו להעביר חוק כזה, בסעודיה ובנורבגיה הוא כבר קיים. גם אצלנו החרדים – קהילה שלמה תומכת ביותר ויותר אנשים שאין להם עבודה."

 

השאלה הכי חשובה היא מי מקבל מה או הצדק החלוקתי.  כל השאלות הפוליטיות נוצרו בגלל השאלה הזו. אנו חיים בעולם שמייצר שפע, אבל  גם הפערים גדלו. מדדי אי שוויון העולמי בשיא של 250 שנה. יש אבסורד שאנחנו יוצרים יותר ויותר שפע ויותר ויותר פערים. נוסחת ינקי לאושר – מה שעושה אתכם מאושרים זה לא גודל המקרר שלכם אלא גודל המקרר שלכם חלקי גודל המקרר של השכן שלכם. נוצר מצב שבו יש שפע כלכלי אדיר יחד עם פערים הולכים וגדלים והאדם ברחוב אם תשאל אותו יגיד שהוא לא מאושר. "

מהי מערכת הערכים של המכונה האחרונה. אנחנו מטמיעים את מערכת הערכים במכונה. זה לא הכרח שכאשר המכונה תייצר את הייצור שפע והכלכלה יהיו בה הערכים.

 

כאמור, מרגלית סיפק חומר למחשבה, ועכשיו נותר לראות רק מתי זה יקרה, אבל במיוחד איך תהיה חלוקת העושר שייווצר ללא צורך בעובדים, האם ירוכז בשכבה של בעלי הרובוטים או שתימצא דרך לספק הכנסה בטוחה לכל אדם, ולעודד שימוש בזמן הפנוי ליצירה ולמתן משמעות לחיים.

"אני רואה עולם שיכול להיות רע או יכול להיות נפלא, והאתגר של הדור שלנו או של ילדינו הוא להבין את הקורה סביבנו ולהתכונן אליו."

מה שעושה אותי אופטימי זה הידיעה – שכאשר נסתכל על זה אנחנו חיים בתקופה הכי טובה אי פעם. האלימות בשיא שלילי, זכויות אדם בשיא חיובי, שפע, תוחלת חיים, מדע. זה לא שאין תקלות, זה לא שאין בעיות, ואנחנו בדרך להעלים את הרעב באפריקה.

היום יש קהילות רבות שכבר נמצאות בעתיד הזה. המטרה שלנו היא להביא כמה שיותר אנשים לעתיד הזה. הדבר העצוב הוא שלא כולם יגיעו לעתיד הזה. הטכנולוגיה והמדע עלולים לפרק את החברה האנושית. האבולוציה הראתה שמינים לא משתנים זה לא שיום אחד כל החיידקים הופכים להיות דגים והדגים לסנאים, והסנאים לקופים והקופים לבני אדם. אלא משפחה של קופים נפרדה מהקבוצה הגדולה והפכה לבני אדם. רוב אבותינו ואימותנו היו חיידקים ואנחנו נפרדנו מהם באיזשהו שלב. כך עלול לקרות אם אי השוויון הזה יונצח גם בתקופה שבה תתקיים המכונה האחרונה.

http://www.hayadan.org.il/seperation-of-homo-sapiens-0709149

 

http://www.hayadan.org.il/creative-entrepreneurship-1202152

 

 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

93 תגובות

 1. ניסים,

  נכון לזה התכוונתי, דרך אגב כשאתה אומר ״מצב האותות הדינמי״ אני מתאר לעצמי שאתה מתכוון לזיכרון קצר טווח, נכון? כלומר האותות הדינמיים שנעים בתוך המוח עד שהם מתקבעים באופן קבוע בסינפסות והופכים לזיכרון ארוך טווח.

 2. א׳,

  1. ״זיכרון ביוגרפי״ ?

  איזו מן ההמצאה הזו? אתה ממציא מושגים חדשים בחקר המוח וטוען שאנחנו לא מבינים אחד את השני? מעולם לא שמעתי דבר כזה, נראה לי שאתה קצת מבולבל.

  2. איפה טענתי שהמוח שומר באופן מדוייק את כל התמונות של כל החתולים שהוא ראה על כל הפיקסלים שלהם? מעולם לא טענתי דבר כזה, המוח שומר את המאפיינים הכלליים שמגדירים את האובייקט הויזואלי שנקרא ״חתול״ (או את המאפיינים הכלליים של מיצי חתולת הבית שלנו) והם אלו שמאפשרים לנו לאחר מכן לזהות חתול חדש שאנחנו נתקלים בו גם אם צבע הפרווה שלו קצת שונה ואנחנו רואים אותו בזווית שונה ובתנאי תאורה שונים, וגם אם חלקו מוסתר.

 3. א.
  יריב לא אומר שנשמרות תמונות ברשת עיצבית. הזיכרון מתבצע בגדול בשלשה דרכים. הראשונה היא במצב האותות הדינמי, השני הוא בחוזק הקשרים בין ניורונים שונים והשלישית היא יצירת קשרים חדשים.

 4. "יש לנו גם סוגי זיכרון אחרים"…. כלומר חוץ מזיכרון לטווח קצר וטווח ארוך יש עוד? מאוד מעניין….
  "זיכרון ביוגרפי" – "בלעדיו אין לנו תודעה"….

  טוב… אני לא אעליב אותך…. 🙂

 5. יריב
  אולי אנחנו לא מבינים אחד את השני.
  האובייקט הכללי שנקרה חתול נשמר בקשרים בין הנירונים. אבל לא נשמרות התמונות של כל החתולים וכל התמונות ללא החתולים. גם לבני אדם יש זיכרון מהסוג הזה. אבל יש לנו גם סוגי זיכרון אחרים, שאחד מהם ( או עבודה משותפת של כמה ) מאפשרים לנו לזכור מאורעות ומה שנקרה זיכרון ביוגרפי. ובלעדיו ברור שלא יהיה תודעה.

 6. ניסים
  אני רואה שאחרי שדבריך הופרכו ואתה נעלבת מכך, אז החלטת לשלשל מהפה שלך בתקווה שככה לא תצא טמבל? מפגרים כמוך גם באפריקה וגם באתר הידען באינטרנט – מפגרים.

 7. יריב
  אז איך תוכנה בנפח של נגיד טרה יכולה לזכור כל פיקסל מכמות תמונות של חתולים ולא חתולים בנפח כולל של יותר מטרה? לא רק זה היא יכולה להמשיך לקבל עוד ועוד תמונות עד אין סוף.
  הסיבה לזה שהיא זוכרת את ההגדרה הוויזואליות לחתול ולא כל תמונה של חתול ולא חתול שהיא ראתה.
  נתתי לך גם דוגמה ליכולת למידה של אדם ללא זיכרון ביוגרפי. אפשר לבצע למידה בלי לזכור את המאורעות.
  וכל מה שיש לך לומר זה "לא זה לא כך הרשת זוכרת כל תמונה שהראו לה" אתה מדבר סתם מתוך השערות שלך בעקשנות. הלמידה של מחשב קוגניטיבי היום היא בדיוק כמו הלמידה של אותו פגוע מניתוח כושל.

 8. א
  אתה רואה שלא הבנת?
  בעצם אתה לא רואה זאת… צריך יותר משני ניורונים במוח בשביל לראות ועוד יותר ניורונים בשביל להבין..

 9. א׳,

  אתה מדבר לא לעניין. האובייקט הויזואלי שאנחנו מכנים ״חתול״ נשמר בקשרים הסינפטיים שבין הנוירונים, כך זה במוחנו, כך זה במוחו של עכבר וכך זה גם ברשת עצבית מלאכותית.

  ההבדל העקרוני היחיד הוא שבמוח שלנו החתול ישמר ברמת רזולוציה הרבה יותר גבוהה בגלל כמות הקשרים העצומה שיכולה לייצג את האובייקט חתול, אבל אותו חתול נשמר ממש באותו האופן גם ברשת עצבית מלאכותית, בקשרים שבין הנוירונים, אין שום הבדל עקרוני באופן שבו הזיכרון ״חתול״ שמור כאן ושם.

 10. אנונימי
  לפי ההגדרה שלך גם עצם היא שריר גם היא מתחזקת או מתנוונת אם לא מפעילים אותה. וגם העור מתרחב ומתכווץ. אני מסכים איתך שיש למוח הרבה דמיון לשריר. גם אני אומר לפעמים משפט כמו "המוח הוא שריר אתה רק צריך לאמן אותו.." אבל זה מטפורה. המוח הוא לא שריר כי שריר זה רקמה של תאי שריר. אתה לא יכול להמציא הגדרה חדשה ולהתלונן שמי שלא מסכים לה אין לו מוח. ( זה גם לא מנומס😆 )
  ( הגיוני שחלק במוח שפעיל ברגע מסוים יקבל יותר דם ולכן יתנפח טיפה. אבל זה לא הופך את המוח לשריר רק כי הוא התנפח כתופעת לוואי לפעולה שלו )

 11. יריב
  חשבתי שהבהרתי את זה. אולי לא שמתי לב שההודעה לא אושרה.
  כן. קיים הבדל גדול, למוח יש מספר שכבות וסוגי זיכרון.
  המחשבים הקוגניטיבים של היום אי אפשר לומר שהם לגמרי לא "זוכרים" במובן מסוים הם כן, אבל זה במובן מאוד צר ובכל מקרה לא במובן של זיכרון באוגרפי. אנחנו יודעים בוודאות שקיימים תהליכים שונים של זיכרון במוח. כי פגיעות באזורים מסוימים גורמים לפגיעות ספציפיות בסוג זיכרון. וברור גם שאי אפשר לחלץ תמונה של חתול ספציפי מהמחשב ( כי אז היה יוצא שהתוכנה מכילה יותר מידע מהשטח שעליו היא יושבת.) ואנחנו גם יודעים שבמוח שלנו זה לא כך. אתה מסוגל לזכור איזה תמונה של חתול ראית. אבל כן קיים במוח סוג של זיכרון שעובד בדיוק כמו מחשבי הלמידה העמוקה היום. כמו הדוגמה של האדם שלומד לצייר דרך מראה למרות שהוא לא זוכר ולא יכול לזכור שביצע את הפעולה.
  יריב אתה צריך להבין שבכל מה שקשור במוח רב הנסתר על הגלוי.

 12. א
  המוח הוא איבר שרירי. הוא מורכב ברובו מתאי עצב ונוזלים.
  למוח יש תכונות כמו לשריר. בדומה לשריר – גם המוח מתכווץ ( כמובן הכל במידה ) כאשר תאי עצב פועלים.
  כמו שריר שמתכווץ כאשר מקבל זרם חשמלי ואז מתנהג כמו שריר, כך גם המוח מתכווץ או גדל או מתנוון באותו איזור שבו מתקיימת פעילות באותו רגע, כתוצאה מפעילות חשמלית שמקורה בתאי העצב.
  תאי העצב המרכיבים את המוח – משפיעים על המוח עצמו. ( המוח זה לא קופסה מחווטת )
  בכלל, אני לא מבין למה אני ממשיך להסביר לך, אני באמת לא מצפה ממך שתבין.

 13. א׳,

  עדיין לא קיבלתי ממך תשובה, האם אתה טוען שקיים הבדל עקרוני בין האופן שבו האובייקט הויזואלי ״חתול״ נשמר במוח שלנו (או במוח של עכבר לצורך העניין) ובין האופן שבו הוא נשמר ברשת עצבית מלאכותית? אם כן מהו ההבדל הזה? איפה הוא מתבטא?

 14. האמת לא ממש הבנתי. המוח הוא שריר שמורכב מתאי עצב???
  אז מה ההגדרה שלך לשריר? אם לא מורכב מתאי שריר?
  אני לא יודע מה ההגדה שלך לשריר אבל נראה לי שהיא ייחודי לך.

 15. א
  אתה טועה ומטעה.
  המוח הוא איבר שרירי המורכב ברובו מתאי עצב – כמו שהאדם הוא יישות ( או בעל חיים ) המורכב ברובו ממים ( כמו דם למשל ).
  למעשה אפילו המוח – רוב משקלו זה מים.

 16. אנונימי
  מה שכתבתי כתבתי בהומור ובלי כוונה להעליב.
  עכשיו ברצינות, שריר זה רקמה שבנויה מתאי שריר. תאי שריר הם תאים שמסוגלים להתכווץ ולהתרפות. המקום היחיד שאולי יש תאי שריר במוח זה סביב כלי הדם (סביב כלי דם מסוימים יש רקמת שריר שמווסתת את זרימת הדם לאברים שונים) אבל בכל מקרה מדובר בכמות קטנה. אי אפשר לומר שהמוח הוא שריר.
  בכל מקרה זה גם לא קשור למה שאמרתי. אני דיברתי על מושג עממי של "זיכרון שריר". כלומר פעולה שכאילו היד או הרגל זוכרים. שכמובן המוח הוא זה שזוכר.

 17. ניסים
  לפי מה שאתה למדת נראה שגם הלשון היא לא שריר…
  ובכלל – בני האדם הם מים!
  לכן ברצוני לשאולך: איזה סוג מים אתה? מים מינרליים או קוקה קולה?
  אבל תענה זריז כי צריכים לצאת לפרסומות

 18. תגידו, אתם רציניים כשאתם טוענים שהמוח לא עשוי מסיבי שריר? מה, הוא לא מתכווץ ונרפה כשהוא מקבל פקודות מהמוח?

  מצטער זה לא נשמע לי הגיוני.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן