סיקור מקיף

אין סקס. יש מוח קטן יותר…

אבולוציה בפעולה: מה קורה למוחה של חולדת החפרפרת העירומה אם אינה שותפה בהמשך השושלת* מה מחפשות נקבות האנקור בשירים של הזכרים?

חולדת חפרפרת עירומה
חולדת חפרפרת עירומה

הדבר המוזר  ביותר אצל חולדה-חפרפרת עירומה (naked mole rat) אינו חוסר השיער על גופם או העובדה שהם חיים במבוכים תת-קרקעיים, אלא החברה בה הם חיים, חברה דמויית כוורת דבורים. אלו הם היונקים היחידים המוכרים כיום החיים בדגם חברתי זה.
עד כ-80% מחברי המושבה לעולם אינם מתרבים. במקום זה, הם חופרים תעלות, מגינים על המושבה, מטפלים בגורים ואוספים מזון. המלכה, מייסדת המושבה, היא היחידה המעמידה צאצאים.
כעת מראה מחקר חדש שחלקים ממוחות "פועלים" אלה, שאינם מתרבים לעולם, קטנים יותר מאשר אלו של המלכה והזכרים איתם היא מזדווגת. איזור אחד שכזה- אשר מופה כמותאם עם תוקפנות, מין ואינטראקציות חברתיות- יותר קטן ב-17% בקרב ה"פועלים", מדווחים החוקרים בכתב העת PNAS.
הכנסו לכתובת הבאה כדי לצפות בסרטון וידאו של ה-BBC, בן 4 דקות, על חיי ה- naked mole rat.

קריאה ישירהאין ספק שיש אמת בפירסום, לפחות בעולם בעלי הכנף. ציפורים ממין נקבה שופטות את הזכרים ע"י מספר השירים שהם יודעים לשיר, כפי שמראה מחקר חדש.
ככל שרפרטואר השירים של זכר האנקור עשיר יותר, זכר זה כשיר יותר מבחינה פיזית, מערכת החיסון שלו חזקה יותר והגנים שלו מגוונים יותר.
מאחר ותכונות חשובות ומקנות ייתרון אלו מועברות בגנים לצאצאים, נקבות האנקור עושות את הדבר הנכון כאשר הן מקשיבות לפרסומת (מגוון השירים) לפני שהן בוחרות את הזכר המתאים.

5 תגובות

 1. על הפסנתר
  אבל האיכות לא משהו
  אבל אני בן 40 ועדיין בתול
  אז איך זה מסתדר עם המחקר הזה?

 2. מדוע חולדה-חפרפרת (שתי שמות) על החולדה היה אפשר לוותר כי זה לא לעניין Mole זה חפרפרת וזהו.
  ואגב יש שם רשמי לחיה זו בעברית
  מכרתן עירום או מכרתן חשוף.
  הם מוצגים גם בגן החיות התנכי בירושלים.
  השם המדעי של חיה זו –
  Heterocephalus glaber

 3. חיפשתי אנקור במגדיר ציפורים ולא מצאתי. את האנקור אני מכיר רק משיר ילדים. מה זה אנקור?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן