סיקור מקיף

מינהל המזון והתרופות בארה"ב: במריחואנה אין תועלת רפואית

מדענים: המחקר של ה-FDA מונע מאינטרסים פוליטיים

גרדינר הריס

ואשינגטון. "לא קיים מחקר מדעי מבוסס המוכיח כי למריחואנה יש סגולות רפואיות" – כך הודיע מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) בשבוע שעבר. הקביעה מבוססת על מחקר משותף שערכו הגוף הפדרלי למלחמה בסמים (DEA), סוכנויות מחקר וגופים רגולטוריים בארה"ב, ממנו עולה כי "לעישון מריחואנה אין שום תועלת רפואית מוכחת". אולם, מדענים ומחוקקים בארה"ב דוחים את הממצאים וטוענים כי שימוש מבוקר בסם יכול להועיל לחולים במחלות מסוימות, ובהן איידס וסרטן.

כיום, השימוש הרפואי במריחואנה חוקי ב-11 מדינות בארה"ב, אבל ה-DEA והממונה על מדיניות אכיפת הסמים הארצית, ג'ון וולטרס, מתנגדים לשימוש כזה. בשנה שעברה התירה פסיקה של בית המשפט העליון האמריקאי לממשל הפדרלי לעצור כל אדם המשתמש במריחואנה, גם אם השימוש נעשה למטרות רפואיות במדינות שבהן השימוש הוא חוקי. המחקר החדש לא ישפיע על מדיניות האכיפה האמריקאית בנוגע לשימוש בסמים, שכן אכיפה היא מחוץ לסמכותו של ה-FDA.

הודעת ה-FDA עומדת בניגוד למחקר שערך "המכון לרפואה" ב"אקדמיה הארצית למדעים" – הגוף המדעי המייעץ היוקרתי ביותר במדינה – ב-1999, שבו נמצא כי מריחואנה "מתאימה במידה מתונה לתנאים ספציפיים בעקבות כימותרפיה והידרדרות גופנית בגלל איידס".

הד"ר ג'ון בנסון, ששימש יו"ר ועדת המכון לרפואה שבדקה את המחקר על השפעות המריחואנה, אמר שהודעת ה-FDA שגויה. "הממשל הפדרלי אוהב להתעלם מהדו"ח שלנו", אמר בנסון. "הם היו מעדיפים שהוא לא היה מתפרסם". לדברי מדענים ומחוקקים, הכרזת המינהל מוכיחה שפוליטיקה פנימית בין הרשויות השונות דוחקת את המדע. "זו דוגמא נוספת של הודעות מטעם ה-FDA המונעות על ידי אידיאולוגיה ולא על ידי מדע", אמר הד"ר ג'רי אייבורן מהרווארד.

בנוסף, טוענים מדענים, כי הממשל הפדרלי פועל למניעת מחקר בנושא. הד"ר דונלד אברמס מאוניברסיטת קליפורניה, סן פרנסיסקו, אמר שחקר במשך שנים את ההשפעות הרפואיות של מריחואנה, אבל מאמציו סוכלו משום שמכוני הבריאות הארציים וסוכנות המחקר הרפואי המובילה של הממשל סירבו לממן את עבודתו. אברמס ערך מחקר, במימון מדינת קליפורניה, שהראה כי עישון מריחואנה הקל על כאבי עצבים של חולי איידס. "בתנאים כאלה", אמר אברמס, "לא ברור כיצד ניתן לבצע ניסויים להוכחת התועלת במריחואנה?".

מתנגדי הלגליזציה של מריחואנה לשימושים רפואיים טוענים שהיא סם המניע משתמשים לנסות סמים מסוכנים יותר ולהתמכר. אבל דו"ח "מכון הרפואה" קובע כי אין לכך שום עדות. הד"ר דניאלה פיומלי מאוניברסיטת קליפורניה, אמר שמעולם לא פגש מדען האומר שמריחואנה מסוכנת. "מחקרים מראים בבירור שמריחואנה מועילה לחולים מסויימים", הוסיף.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן