ד"ר ניב פפו מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב-חתן פרס קריל להצטיינות במחקר מדעי

הפרס לחוקרים צעירים מוענק מטעם קרן וולף על תרומתו בפיתוח חלבונים ספציפיים לטיפול במחלת הסרטן

ד"ר ניב פפו, אוניברסיטת בן גוריון. צילום: קרן וולף
ד"ר ניב פפו, אוניברסיטת בן גוריון. צילום: קרן וולף

ד"ר ניב פפו מהמחלקה להנדסת ביוטכנולוגיה בפקולטה למדעי ההנדסה באוניברסיטת בן-גוריון והמכון הלאומי לביוטכנולוגיה, זכה בפרס קריל היוקרתי להצטיינות במחקר מדעי לשנת 2014. ד"ר פפו זכה בפרס על תרומתו בפיתוח חלבונים ספציפיים לטיפול במחלת הסרטן.

ד"ר פפו זכה לאחרונה בפרס ובמענק מחקר גדול ויוקרתי לחוקרים צעירים מהקרן לסרטן הערמונית (PCF) עבור מחקריו בפיתוח חלבונים ספציפיים לטיפול במחלת הסרטן. הפרס הוענק לו במסגרת הכנס המדעי השנתי לחקר סרטן הערמונית, שהתקיים בוושינגטון. ד"ר פפו מפתח חלבונים חדשים שמבטיחים לסייע הן בתהליך האבחון והן בטיפול במחלת הסרטן. מחקרו עוסק בפיתוח מולקולות חדשות אשר יוכלו להבין מהו תא סרטני ולהבחין בין תאים סרטניים לתאים בריאים. מדובר באפשרות פורצת דרך, שכן הטיפול הסטנדרטי הקיים הוא כימותרפיה, התוקפת את כלל התאים בגוף, בין אם בריאים או לא. בכך יכול טיפול מסוג זה למנוע תופעות לוואי רבות המקושרות לטיפול במחלת הסרטן, כמו נשירת שער בחילות וחולשה ולמעשה לשפר את איכות חייו של החולה.

את הפרס קיבל ד"ר פפו על פיתוח חלבונים מולטי-ספציפיים המתמקדים במספר קולטנים על פני התא הסרטני, עבור יישומים בתחום הדמיה לסרטן הערמונית והטיפול בו. המטרה היא לייצר חלבונים מהונדסים, אשר יוכלו לעכב תהליך היווצרות של כלי הדם באזור הסרטני בלבד והתפשטות הסרטן ליצירת גרורות (סממנים של סרטן הערמונית).

עבודתו של ד"ר פפו וצוות המחקר שלו במחלקה להנדסת ביוטכנולוגיה והמכון הלאומי לביוטכנולוגיה מאופיין כתהליך המכונה "Theranostics", שבו האבחון והטיפול, באמצעות תרופה חלבונית חדשה, מותאם באופן אישי לחולה. צורת טיפול זו היא חלק מתהליכי מעבר לרפואה אישית, המותאמת לחולה ומתייחסת לצרכיו, ומבוססת על יכולת החלבונים המהונדסים לאבחן (לאתר) ולטפל בגרורות סרטניות בו זמנית. "באבחון, אנחנו מעוניינים שהתרופה החלבונית המשמשת גם כסמן דיאגנוסטי תתנקה במהירות החוצה מהמערכת. אבל עבור טיפול, אנחנו מעוניינים בהישארות התרופה בגוף לפרקי זמן ארוכים כדי להקל על המטופל." מסביר ד"ר פפו. קבוצת המחקר של ד"ר פפו עוסקת בהנדסת התרופה וביכולת לשלוט בזמן השארות התרופה בגוף, פיזורה באיברים השונים והספציפיות שלה לתאים הסרטניים. היכולת לכוון מראש את זמן הפינוי מהגוף עשויה לעזור בפיתוח תרופה עם יכולת דיאגנוסטית ותרפויטית אופטימליים.

מעבר לכך, ד"ר פפו מחזיק גם בזכויות למחקר המבוסס על חלבון עם יכולות תרפויטיות ודיאגנוסטיות שיסייע בעיכוב התפתחות הסרטן ופיתוח הדור הבא של תרופות המיועדות לטיפול במחלה זו. על פי האגודה למלחמה בסרטן, קיימת בשנים האחרונות מגמת ירידה בתמותה מן מחלה, וזאת בעקבות שיפור בהישרדות החולים, כתוצאה מתהליכי הסברה נרחבים, המעודדים דרכי מניעה וגילוי מוקדם של המחלקה, כמו גם שיפור דרכי הטיפול והשיקום.

יצוין עוד כי ד"ר ניב פפו זכה לאחרונה במענק מחקר גדול ויוקרתי ביותר לחוקרים צעירים ממועצת המחקר האירופאית (ERC) עבור מחקריו בנושא פיתוח חלבונים מולטי ספציפיים לטיפול ודימות של מחלת הסרטן. מדובר בסכום של 1,625,000 יורו לתקופת מחקר של חמש שנים.

פרסי קריל להצטיינות במחקר מדעי ניתנים לזכרם של בנימין וגיטלה קריל מנסבך שלנגר ז"ל. הפרסים מיועדים לחברי סגל אקדמי מצטיינים, בדרגת מרצה או מרצה בכיר שעדיין לא קיבלו קביעות, המועסקים באחת האוניברסיטאות בארץ. מדי שנה מוענקים שישה פרסים על סך 10,000 דולר כל אחד, בתחומי המדעים המדויקים, מדעי החיים, רפואה, חקלאות והנדסה. הזוכים נבחרים על ידי ועדת המלגות של קרן וולף מתוך מועמדים מצטיינים שהוגשו על ידי האוניברסיטאות בארץ. הבחירה נעשית על פי קריטריונים של הצטיינות ונושא המחקר וחשיבותו. הפרסים ממומנים על ידי משפחת קריל והוענקו בפעם הראשונה בשנת תשס"ה- 2005.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן