סיקור מקיף

מחסור עולמי במים צפוי בשנת 2040 באם לא יימצא מקור אנרגיה זול להתפלה

כך עולה משני דוחות המתמקדים בקשר שבין מים לבין יכולת הייצור העולמי של חשמל שפורסמו לאחרונה

מתקן התפלה באי ספרדי הזוכה רק ל-100 מ"מ של גשם בשנה. המתקן מופעל על מזוט. צילום: <a href="http://www.shutterstock.com/gallery-232525p1.html?cr=00&pl=edit-00">goodcat</a> / <a href="http://www.shutterstock.com/?cr=00&pl=edit-00">Shutterstock.com</a>
מתקן התפלה באי ספרדי הזוכה רק ל-100 מ"מ של גשם בשנה. המתקן מופעל על מזוט. צילום: goodcat / Shutterstock.com

[תרגום מאת ד"ר נחמני משה]
מים משמשים ברחבי העולם כולו לייצור של חשמל, אולם תוצאות של מחקר חדש מראות כי בשנת 2040 לא תימצא כמות מספקת של מים שתענה על הביקוש העולמי, כל זאת במידה ומצב האנרגיה ומקורותיו של החשמל לא ישופרו עד אז.

שני דוחות המתמקדים בקשר שבין מים לבין יכולת הייצור העולמי של חשמל פורסמו זה עתה. הראשון ביניהם הוא מחקר שנמשך שלוש שנים המצביע על כך כי עד שנת 2040 לא תהיה כמות מספקת של מים בעולם על מנת להרוות את הצמא של כלל אוכלוסיית העולם תוך כדי השימור של הפתרונות הנוכחיים בתחומי האנרגיה וייצור החשמל, זאת אם נמשיך לנהוג כפי שאנו נוהגים כיום. זהו בעצם עימות בין שני צרכים מתחרים – בין מים לשתייה לבין הביקוש לאנרגיה. המחקר נערך ע"י קבוצת חוקרים מאוניברסיטתAarhus מדנמרק ומתאגידCNA בארה"ב.
במרבית המדינות, ייצור חשמל הוא המקור העיקרי לצריכת מים, זאת בשל העובדה כי תחנות כוח נדרשות למערכות קירור במים על מנת לתפקד. מערכות האנרגיה היחידות שאינן נדרשות למערכות קירור במים הן מערכות המופעלות ע"י הרוח או מערכות סולאריות, ועל-כן, אחת מההמלצות שיצאו תחת ידם של מחקרים אלו היא להמיר מערכות ישנות במערכות מתקדמות יותר וברות-קיימא המופעלות ע"י הרוח או בעזרת אנרגיית השמש. המחקר גם הצביע על כך, באופן מפתיע, כי רוב המערכות לייצור חשמל בכלל לא מתעדות מהי כמות המים המשמשת להפעלת מערכות אלו.

"זוהי בעיה גדולה שענף ייצור החשמל אפילו לא יודע מהי כמות המים שהוא צורך מדי שנה. ויחד עם העובדה כי אין לנו כמות בלתי-מוגבלת של מקורות מים, הרי שהמצב יכול להוביל למשבר רציני אם אף אחד לא יטפל בכך כבר עכשיו," אומר פרופסור Benjamin Sovacool מאוניברסיטת Aarhus.

שילוב התוצאות של המחקר החדש יחד עם התחזיות בנוגע למחסור במים ולקצב גידול האוכלוסייה בעולם, מצביע על כך כי עד שנת 2020 למדינות רבות בעולם לא תהיה גישה למי-שתייה נקיים. למעשה, התוצאות צופות כי עד שנת 2020 סוגיית המחסור במים תשפיע על 40-30% מהעולם, והחוקרים מוסיפים ואומרים כי שינויים אקלימיים עלולים להרע את המצב עוד יותר. "תחזיות אלו משמעותן שהעולם יצטרך להחליט כיצד להשתמש במים שלנו בעתיד לבוא. האם נרצה להשתמש בהם על מנת להמשיך ולהפעיל תחנות כוח או בתור מי-שתייה? אין לנו מספיק בכדי לעמוד בשתי הדרישות הללו," אומר החוקר הראשי.

אז מהם הפתרונות האפשריים?
בדוחות, החוקרים מבליטים שש המלצות כלליות שעל מקבלי ההחלטות ליישם על מנת למנוע את המגמה הזו ולטפל במשבר העולמי ההולך ומתקרב בצעדי ענק:
1. שיפור יעילות האנרגיה
2. מחקר נמרץ יותר בנוגע לפיתוח מערכות קירור חלופיות
3. תיעוד ורישום כמויות המים בהם נעשה שימוש בתחנות כוח
4. השקעות ניכרות באנרגיית הרוח
5. השקעות ניכרות באנרגיה סולארית
6. זניחת כל מתקני הייצור המנצלים דלקי מאובנים בכל האזורים בהם יש מחסור במים.
צוות המדענים ערך את המחקר שלו תוך התמקדות בארבע מקרי-בוחן נפרדים בצרפת, בארה"ב, בסין ובהודו. במקום לבחון את המצב ברמה הלאומית, הצוות הצטמצם והתמקד בשירותים ובספקי אנרגיה מוגדרים. השלב הראשון היה איתור צרכי האנרגיה הנוכחיים ואז החוקרים הפעילו תחזיות המתקדמות עד שנת 2040, ומרבית התוצאות היו מפתיעות מאוד. בכל ארבע מקרי-הבוחן התחזיות הצביעו על כך שלא יהיה אפשרי להמשיך ולייצר חשמל בדרך הנוכחית ועדיין לעמוד בביקושים למים בשנת 2040. "אם נמשיך להתנהל באותה הצורה שבה אנו מתנהלים כיום, אנו צפויים למחסור במים שלא יהיה ניתן להתגבר עליו – אפילו אם המים היו ניתנים בחינם, מאחר והסוגיה אינה קשורה למחיר אלא לזמינות המים. אם לא נפעל היום, אנו צפויים למשבר חמור בתחום זה," אומר החוקר.
הידיעה על המחקר

באותו הנושא באתר הידען:

20 תגובות

 1. ההמלצה של המומחים זה במבה וקצת ניסיון בהחזרות כדי שניהייה באותו גובה של השולחן

 2. מים נושפים
  באיזה בית חולים אתה מאושפז בשלוותה או באברבנאל? אנחנו דואגים לך. מה להביא לך במבה או דוריטוס?

 3. ניסים גם אני הייתי פעם " ראלי " אבל מגלים אחרי החזרות גם יקומים מקבילים וגם ( אפילו שקשה להסביק לך ) אינטליגנציות שנמחקות בזמן . ותשמע , גם זה יכול להיות ראלי . בכבוד

 4. סוקרטס
  בודאי. מתעלמים ממנו. בסה"כ הוא רק מחפש תשומת-לב. אם הוא לא יקבל את זה פה הוא יחזור לאמא'לה שלא ויציק לה, ולא לנו.

 5. ניסים
  לקרוא למים נושפים טרול זה מחמאה. סתם מיקרוב שבטעות צמח לממדים של בן אנוש. אולי אתה יודע איך מחזירים אותו למידותיו הטבעיים – ננו מיקרוסקופיים.

 6. מר ניסים הנכבד , אני יודע שזה נשמע כך לצערי , אבל אם היה לך ניסיון בהחזרות גם אתה לא הייתה מסוגל לסתום את הפה ומה עוד שאני לא רוצה שזה יצא מפרופורציות , דבר שברחתי ממנו בעולם מקביל . בכבוד נושף

 7. ןלפעמים זה היה עושה לי בעיות כי הם היו מעבירים כסף מספק לספק לפי היתרה שלי וזה היה תוקע להם את המחשבים . בכבוד

 8. מר סוקרטס הנכבד , פעם אפילו הייתה לי יתרה של מיליארד בכרטיס אשראי , נראה אותך מסביר למוקדנים מה זה ואיך זה נראה שלפעמים זה שקוף מהחזרות . בכבוד באמת שבכבוד מים נושפים

 9. דק מוח הנכבד והאחרון שכתב בשמי הנכבד , אני מחייב אותכם בזאת בארבע שקל חדש , החשבונית אולי תשלח ואם תחסמו את הישרכארד תצפו .

 10. פקפקן
  אני שואל את אותה השאלה. כמה שידוע לי, המים המשמשים תחנות הידרו-אלקטריות שהם מים מתוקים, מוחזרים לצורך שתייה. ומצד שני – בונים תחנות כוח ליד הים כדי להשתמש במי ים לקירור.

 11. נוסטרדמוס בני הקט
  דבריך דורשים הסבר. כדרכך בקודש אתה עושה מעורב ירושלמי מכל מה שאתה קורא. הואל נא לכתוב מאמר מסודר כולל מראי מקומות. אתה נשען על סיסמאות פופוליסטיות וחצאי אמיתות. אם אתה לא רוצה לקבל ציון נכשל בסוף הסימסטר עשה כמצוותי, מצווה של אבא אוהב וייטב לך.

 12. למיטב הבנתי ..עוד שנתיים ישראל יכולה לעבור ל100% תפוקה של מים ממי התפלה . כמו כן מאחר ואנחנו מובילים בעולם בטכנולוגיה הזו גם העלויות של הייצור מאוד קטנות יחסית וגם פתרנו בעיות די רציניות כמו הכנסת מינרלים לאותם מים .
  מאחר וישראל שוכנת על חוף הים התיכון , אני לא רואה ממש סיבה שיהיה לנו מחסור בהם .

 13. פעם גם אמרו שבעתיד (היום) לא יהיה מספיק מזון לכולם. אם האיסלאם בעזרת השמאל העולמי לא ישתלט על העולם יהיו מים לכולם אם כן עדיין יהיו מספיק מים כי האנושות תפחת במיליארדים. (אג'נדת ה-DEPOPULATION) של השמאל העולמי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן