סיקור מקיף

גם האו"ם קובע – חייבים למצוא פתרון לבעית המים בעולם

למיליארדי אנשים אין גישה למים נקייים. עם השתנות מזג האוויר המצב עוד יחריף. ואצלנו – מבזבזים את הזמן ולא מתפילים

הפצת מים בכדור הארץ
הפצת מים בכדור הארץ

על פי הנתונים המתפרסמים משתמש כל אדם (בחברה המערבית) בכ-1000 קו"ב מים בשנה. מאחר וזמינות המים בעולם אינה שווה ברור שבאיזורים רבים אין לתושבים אפשרות להשיג / להגיע לכמות הנדרשת. ליותר ממיליארד אנשים אין גישה מתמדת למי שתייה. ליותר מ 2.6 מיליארד אנשים אין גישה ואפשרות שימוש בשירותים סניטרים (הכוללים מים). חוסר מים פוגע בהספקת מזון שכן לייצור מזון בערך של קלוריה אחת יש צורך בליטר מים.

בגלל גידול האוכלוסייה האנושית הצפי הוא לגידול וריבוי האיזורים בהם יהיה מורגש חוסר במים, החוסר יהיה מורגש גם בעולם המערבי שכן חלק גדול מהמים מנוצלים לגידולי חקלאות וליצור אנרגיה. בשנת 2000 צרכו שדות חקלאות ותחנות כוח בארה"ב 40% מהמים הזמינים, כאשר קיים צפי לעליה של 50% בצריכת אנרגיה עד 2030 , הלחץ על מקורות המים ברור.

ההתחממות העולמית תשפיע על מחזוריות המים (גשמים – שלג וכו'), יהיו יותר משקעים שירדו בכמויות מרוכזות בזמן קצר , כלומר לא גשם שמרווה את האדמה אלא "שברי-ענן" שגורמים לשיטפונות ונזקים, באיזורים נרחבים "יחליף" הגשם את השלג , סכרים שנבנו כדי לאגור מים שנמסו (באיטיות), לא יעמדו בלחץ שברי-ענן.

בהתחשב בעובדה שבאיזורים רבים ( הודו – מערב ארה"ב- חלקים מאירופה ואחרים), מקורות המים הם מי קרחונים שנמסים, ההתחממות גורמת להמסה מהירה כלומר שוב שיטפונות באביב וחוסר בקיץ. חלק מהקרחונים ייעלמו לחלוטין וההשלכה ברורה.

כדי להבין את משמעות החשיבות שיש למים להלן מס' נתונים: לייצור תפוח אחד יש צורך ב 70 ליטר מים, לייצור ק"ג אחד של תירס – 900 ליטר, לייצור זוג מכנסי ג'ינס 10850 ליטר, לייצור ק'ג אחד של בשר בקר 15500 ליטר, 70% מהמים בעולם משמשים לייצור מזון, אמריקאי ממוצא צורך 120 ק"ג בשר בשנה, פי שלש מהממוצע העולמי סיני משתמש ב 700 קוב מים בשנה… אמריקאי, ב 2500. באפריקה עוסקות (בעיקר נשים) בהובלת מי שתיה במשך 40 מיליארד שעות כל שנה. בין מטרות המילניום שהציב לפניו האו"ם היתה הפחתת "חסרי המים" בחצי, היום לא נראה כי מתקרבים למטרה.

חזרה לחצרנו. לפני זמן קצר הצגתי לקוראים את אדון מסרשמידט ההידרולוג הגרמני, לו רק ידעו האחראים לברור את מעט התבן מהמוץ הרב שפרסם משרמידט ולישם את הנכון והראוי… היה מצבנו טוב בהרבה. על פי סקר של "החברה להגנת הטבע" רבים מתושבי הארץ מוכנים לחסוך. יפה אבל חסכון ברמה אישית יתן רק תנופה רגשית, (כמו כן מעניין מדוע רבים ולא כולם). בחיסכון אישי לא נפתור את בעיות המים של ישראל. הבעיה ניתנת לפתרון על ידי שימוש נכון (השבה, שימוש במים אפורים וכד') בתעשייה וכן גם על ידי חסכון בחקלאות.

אבל מעל לכל על ידי הפסקה מיידית של זיהום המקורות הקיימים וייצור מקורות חדשים התפלה. ישראל מייצאת טכנולוגיות התפלה וטיהור לעולם כולו – כולל ארצות מדבריות בחצי האי ערב. שימוש בטכנולוגיות שהומצאו ופותחו כאן הוא הפתרון, הבעיה היא כי שימוש כזה מצריך התערבות ממשלתית, כאשר השר הממונה הוא ה"גאון" שדוחף להפעלת יצור חשמל על ידי תחנה פחמית, לא קשה להבין היכן תקועה הבעיה.

ועוד הערה / הארה קטנה, פתרונן של רבות מהבעיות הבוערות בארץ נדחה תחת התירוץ – בטחון? אז לידיעת הביטחוניסטים, רבים מהסכסוכים האלימים בעבר היו בגלל מים הצפי הוא כי רוב הסכסוכים העתידיים יפרצו בגלל מים. אז אולי יתעורר חכם שימנע את אחד הסכסוכים הבאים על ידי… ייצור מים – התפלה?

3 תגובות

 1. הבעיה חמורה אף יותר – במדינת ישראל שסובלת תמידית ממחסור במי שתייה – זה בניגוד לחוק להתקין מערכת מים אפורים. כל זאת בגלל איזה פקיד במשרד הבריאות שחושש שילדיו ישתו מהאסלה…

 2. מאמר חשוב ביותר.
  מסכים שהמחסור במים הוא בעיה בטחונית חמורה במזרח התיכון, בעיה שתלך ותחמיר.
  חייבים לפתח שיטות התפלה חדשות. חוסר הרצון לעשות זאת נובע ממחירי האנרגיה הגבוהים.
  תודה לדר' אסף רוזנטל על מאמר חשוב זה.
  שיהיה לנו יום טוב ושקט

  סבדרמיש יהודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן