שיטה חדשנית ליצור תרופות

מהנדסים מאוניברסיטת לידס פיתחו שיטה פשוטה שניתן להשתמש בה במגובים כימיים קיימים בכדי להבטיח קבלה של תרופות בצורת גבישים.

הערובה כי יצירתם של תרופות כגבישים מתבצעת כהלכה הינה חיונית ליעילותן של התרופות ולפעילותו התקינה של המפעל הפרמצבטי. באמצעות השימוש בחד-שכבות המתארגנות בעצמן, צוות מחקר הצליח להראות כי ניתן לייצר גבישים המתקבלים כמוצר הרצוי, כלומר, בעלי צורה ומבנה חלקיקי נכונים, ללא הבעיות הכרוכות בפולי-מורפיזם (רב-צורתיות, polymorphism) שגורמות להפסדים שנתיים גדולים למגזר הרוקחי בעולם כולו.

"אם תדמיין כיצד שכבת שמן מונחת על-גבי מים, הדבר דומה לצורה שבה חד-שכבה פועלת," אומר פרופסור Kevin Roberts, מהמחלקה להנדסה באוניברסיטת לידס. "הראנו כי ניתן לייצר מבנה גבישי מוגדר היטב באמצעות חד-שכבה המתארגנת עצמאית המעוגנת למצע מתכתי בתוככי מגוב (ריאקטור) רגיל. הממצא מרתק, מכיוון שהמערכת פשוטה יחסית, ויחד עם זאת היא עשויה להביא לשיפור עצום ביעילות הייצור של תרופות ולחיסכון גדול."

אחד השלבים הראשונים של תהליך הגיבוש מכונה "התהוות הגרעין" (נוקליאציה, nucleation). במהלך שלב זה, למגוב מוכנסים חלקיקים גבישיים בכדי "לעודד" את היצירה של גבישים נוספים. אולם, הדרך שבה נעשה שלב זה כיום הינה קשה לבקרה ועלולה להוביל לגבישים בעלי מבנים, גדלים או צורות לא מתאימים, גורמים המשפיעים, בסופו של דבר, על יעילות וזמינות פעילותן של התרופות.

פרופסור רוברטס אומר: "מאחר וזהו פיתרון פשוט לערובתו של גיבוש עקבי, יש למערכת פוטנציאל כלכלי עצום. הצעדים הבאים שלנו הינם להוכיח כי התהליך מספיק יעיל גם ברמה התעשייתית."

הידיעה מהאוניברסיטה

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן