סיקור מקיף

התגלתה גלקסיה אפלה

עדויות חדשות לכך שוירגו 21 (VIRGOHI 21), ענן מסתורי של מימן בצביר הבתולה, 50 מיליון שנות אור מכדור הארץ, הוא גלקסיה אפלה, שאינה פולטת אור כוכבים.

אבי בליזובסקי

VIRGOHI
VIRGOHI

עדויות חדשות לכך שוירגו 21 (VIRGOHI 21), ענן מסתורי של מימן בצביר הבתולה, 50 מיליון שנות אור מכדור הארץ, הוא גלקסיה אפלה, שאינה פולטת אור כוכבים. כך הוצג בועידה של האיגוד האסטרונומי האמריקני בוושינגטון, על ידי צוות אסטרונומים ממצפה ארסיבו ומאוניברסיטת קרדיף בבריטניה.
הממצאים של הקבוצה האמריקנית-בריטית לא רק שהם מעידים על קיומה של גלקסיה אפלה אלא גם מספקים הסבר למסתורין ארוך השנים לתופעת הגלקסיה השכננה המוארכת.
התצפית החדשה שבוצעה באמצעות טלסקופ-רדיו בהולנד, הראו כי גז המימן בוירגו 21 נראה מסתובב, ובמשמעות הדבר היא שישנה שם גלקסיה אפילה שמסתה עשרות מיליוני פעמים מסת השמש. רק אחוז אחד מהמסה הזו התגלה כגז ניטרלי – והשאר נראה כחומר אפל.
ואולם זה לא כל המידע שנחשף. התוצאה גם עשויה לפתור חידה ארוכת שנים אודות גלקסיה שכנה. NGC 4254 היא גלקסיה מעוקמת בעלת זרוע סלילית אחת גדולה בהרבה מהשאר. תופעה זו נגרמת בשל השפעת כוח המשיכה של גלקסיה שכנה, אך זו לא נמצאה עד כה. הצוות סבור כי וירגו 21 היא האשמה. ד"ר רוברט מינצי'ן ממצפה ארסיבו אומר: "תיאורית הגלקסיה האפלה מסבירה את שתי התצפיות – הן של וירגו 21 והן של NGC 4254.

הגז מ-NGC 4254 נקרע על ידי הגלקסיה האפלה, ויוצר קשר זמני בין השתיים ומותח את הזרוע של הגלקסיה הספירלית. ככל שוירגו 21 ממשיכה הלאה, השתיים יפרדו והזרוע תחזור להיות דומה לחברותיה.
הצוות בחן גם הסברים רבים אחרים, אך מצא כי רק תיאורית הגלקסיה האפלה יכולה להסביר את כל התצפיות. פרו'פ מייק דיסני מאוניברסיטת קרדיף אומר: "התצפיות החדשות הופכות לקשה עוד יותר את האשפרות להימלט מהמסקנה שוירגו 21 היא גלקסיה אפלה.
חברי הצוות מקווים כי הממצא יהיה הראשון מבין רבים. "אנחנו עומדים לסרוק את השמים אחר גלקסיות דומות באמצעות מתקן ALFA בארסיבו, מסביר ד"ר ג'ון דייויס מקרדיף. "אנחנו מקווים למצוא עוד גלקסיות רבות במהלך השנתיים הבאות. זהו רגע מרגש." סיכם.

לידיעה באתר אוניברסיטת קרדיף

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן