סיקור מקיף

חגיגה לטבע – לראשונה מזה זמן רב נצפו חמש תינוקות גורילה במשפחה אחת במרכז אפריקה

שנת 2009 הוכרזה כשנת הגורילה. תינוקות חדשים אלה מביאים אופטימיות למקדמי מאמצי השימוש של הגורלות באיזור רווי המלחמה בלב אפריקה

אחד הילודים הטריים בזרועות אימו
אחד הילודים הטריים בזרועות אימו

2009 הוכרזה ע"י האו"ם וגופים ירוקים כשנת הגורילות, שנה בה יודגש הצורך להגברת המודעות לצורך השמירה על הגורילות.

כחודש לפני כניסת השנה אנו מתבשרים בשורות משמחות: גורילות ההרים הן אולי היצור היותר מוכר כמי שזקוק להגנה. כ-700 גורילות חיות בהרים שמשותפים לקונגו, אוגנדה ורואנדה, כאשר האוכלוסיה ה"קונגולזית" בת כ-200 פרטים נמצאת בסכנה מתמדת בגלל קרבות וסכסוכים בין צבא הממשלה למורדים ששולטים ברוב השמורה (ווירונגה). רוב פקחי השמורה ברחו מפני המורדים ובעקבות הבריחה התבשרנו על רצח גורילות. לפני זמן קצר התבשרנו כי המורדים "מחויבים" לשמירה על אוכלוסיית הגורילות ובעקבות זאת חזרו חלק מפקחי השמורה לעבודתם.

אחרי מראות זוועה של גורילות שנרצחו משתנה מצב הרוח, עכשיו יש סיבה למסיבה. משפחת גורילות קבעו משכנן בגובה 4500 מטר על הר מיקנו. במשפחה 30 פרטים. כאשר חזרו הפקחים לשמורה גילו כי חמש נקבות חובקות תינוקות שזה אתה נולדו, באוכלוסיה בה היה הגידול הטבעי בעשר השנים האחרונות – 11%, לגלות משפחה שבאחת גדלה ב-15% מהווה הפתעה נהדרת עבור פקחי השמורה ועבור כל מי שדואג לגורילות.

בחסות האו"ם נוסחה לפני כשנתיים אמנה להגנה על הגורילות Gorilla Agreement, על פיה ממשלות מתחיבות לעשות לשמירה על הגורילות ובית-גידולן, לחלוק מידע ולשתף פעולה בפעולות השימור, למזער את ה"חיכוכים" בין גורילות לאוכלוסיות אנושיות ולעורר את המודעות לשימור המין.

האמנה עליה חתומות מדינות אפריקה נתנה דחיפה ואיפשרה הקמת שמורה בקמרון (מערב-אפריקה). השבוע (סוף נובמבר 2008) הכריזה קמרון על הקמת שמורת-טבע חדשה שמטרתה להגן על כ115 גורילות שפלה, בשמורה – Takamanda National Park חלק מאוכלוסיה של כ 300 פרטים שבידודם נתן להם שם ויחוס של תת מין – "גורילות גדות". השמורה החדשה להגנה על גורילת-הגדות גובלת בניגריה, והוקמה בעזרת "החברה לשימור חיות בר", Wildlife Conservation Society (WCS) בשטחי השמורה חיים כ-15,000 אנשים, שילובם במיזם השימור היה הכרח המציאות שכן האנשים מתקימים מהיער ואשר בו, ע"י שילובם מתקיים מצב של רווח לכל הצדדים. התושבים ממשיכים את קיומם (בר-הקיימא) ממשאבי היער, תוך כדי שמירה ורווח ישיר מפעילויות שימור, תיירות וכד'.

הילודים החדשים יחד עם השמורה החדשה נותנים שמץ של סיכוי להמשך קיומו של מין ייחודי, מין שאולי קירבתו הגנטית לאדם היתה בעוכרו, קירבה שמהווה תמריץ לניסיונות שימורו וההגנה עליו.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן