סיקור מקיף

נאס”א בחרה בחברת אסטרובוטיקס לייצור רכב רובוטי שיחפש מים על הירח

הרכב המכונה VIPER ישוגר לקוטב הדרומי של הירח בשנת 2023, במטרה לחפש מים שיאפשרו פעילות אנושית ארוכת טווח על הירח, במסגרת תוכנית ארטמיס

רכב השטח האוטונומי הירחי Volatiles Investigating Polar Exploration Rover (VIPER), שייבנה על ידי חברת אסטרובוטיקס. איור:
רכב השטח האוטונומי הירחי Volatiles Investigating Polar Exploration Rover (VIPER), שייבנה על ידי חברת אסטרובוטיקס. איור:

נאס”א העניקה לחברת אסטרובוטיקס מפיטסבורג 199.5 מיליון דולר כדי שתבנה את רכב השטח לאיתור אדי מים בקוטב הדרומי של הירח למסור את נדיף הנדידה של נאס”א לחקר קוטב רובר (VIPER) לקוטב הדרומי של הירח בסוף 2023.

בסוכנות החלל אומרים כי הרובוט הנייד המחפש מים VIPER יסייע לסלול את הדרך למשימות מאויישות אל הירח החל משנת 2024 ויקרב את נאס”א צעד נוסף לפיתוח נוכחות בר-קיימא לטווח הארוך בירח כחלק מתוכנית ארטמיס.

מנהל נאס”א ג’ים בריינדנסטין אמר בטקס ההכרזה על הזוכה: “רובר ה – VIPER והשותפות המסחרית שתשגר אותו לירח הם דוגמה עיקרית לאופן שבו הקהילה המדעית והתעשייה האמריקאית הופכים את חזון חקר הירח של נאס”א למציאות. “שותפים מסחריים משנים את פני חקר החלל, ו – VIPER הולך לתת דחיפה גדולה למאמצים שלנו לשגר לירח שני אסטרונאוטים ובהם האישה הראשונה שתנחת על הירח בשנת 2024 באמצעות תוכנית ארטמיס.”

כחלק מהחוזה תהיה אסטרובוטיקס אחראית על VIPER מקצה לקצה, כולל שילובו עם הנחתת גריפין של נאס”א, שיגור מכדור הארץ ונחיתה על הירח.

במהלך משימתו בת 100 הימים ישוטט הרכב הרובוטי שמשקלו כ-450 ק”ג מספר קילומטרים על הירח וישתמש בארבעה מכשירי מדידה כדי לדגום סביבות קרקע שונות. גרסאות של שלושת מכשירי ציד המים שלה יטוסו עוד קודם לכן בנחתות מדגם CLPS, בשנים 2021 ו-2023 כדי לבדוק את ביצועיהם על הירח לפני משימת VIPER. כמו כן יישא הרכב גם מתקן שיאפשר לו לקדוח עד לעומק של שלושה מטרים על קרקע הירח.

“CLPS היא דרך יצירתית לחלוטין לקידום חקר הירח”, אמר מנהל המשימות המדעיות של נאס”א תומאס זורבוצן. “אנו עושים דבר שמעולם לא נעשה פני כן – בודקים את המכשירים על הירח בד בבד עם פיתוח הרובר. VIPER והמטענים הרבים שנשלח לפני השטח של הירח בשנים הקרובות הולכים לעזור לנו לממש את הפוטנציאל המדעי העצום של הירח. ”

VIPER יאסוף נתונים – כולל מיקום וריכוז הקרח – שישמשו לעדכן את מפות משאבי המים הראשונות של הירח. נתונים מדעיים שייאספו על ידי VIPER  יסייעו בהתמקדות באתרי הנחיתה המנאויישים של תוכנית ארטמיס בכך שהנתונים שישלח VIPER  יצביעו על מקומותאפשר יהיה להפיק מים ומשאבים אחרים הדרושים למשלחות מורחבות יותר בעתיד. כמו כן הנתונים גם יסייעו בהשגת תובנות חדשות לגבי התפתחות ומערכת כדור הארץ-ירח.

נאס”א התקשרה בעבר עם שלוש חברות לבניית מתקנים עבור CLPS לירח החל משנת 2021. גם אסטרובוטיקס תשלח כמה מתקנים כאלה. באפריל פרסמה הסוכנות קול קורא למחקרים על הירח באמצעות VIPER וקיבלה כ-200 בקשות.

“אנו חשים כבוד אך גם אחריות עצומה שנבחרנו על ידי נאס”א לספק את הרכב הרובוטי למשימה בעלת חשיבות לאומית, אמר ג’ון ת’ורנטון, מנכ”ל אסטרובוטיקס. “שירותי הלוגיסטיקה הירחית של אסטרובוטיקס נוצרו כדי לפתוח עידן חדש על הירח. שיגור VIPER לחפש מים ולהכין את הקרקע לצוות האנושי הראשון על הירח מאז תוכנית אפולו מגלמים את המשימה שלנו כחברה.”

להודעה של נאס”א

עוד בנושא באתר הידען:

מרכז טיסות החלל בהאנטסוויל אלבמה יקבל אחריות על פיתוח נחתת הירח של ארטמיס
התעשייה האווירית תפתח נחתת-ירח עבור אחת מקבלניות המשנה של נאס”א בפרויקט השיבה לירח – ארטמיס
נאס”א בוחרת את שירותי ההנחתה על הירח המסחריים הראשוניים לתוכנית ארטמיס

2 תגובות

  1. ונניח ותמצאו מים על הירח. למה זה טוב? תיבאו מים לכדור הארץ? בכל יום נכנסים לכדור הארץ מיליוני ליטרים של מים חדשים מהחלל. כמה תצליחו להביא? ארבע קוב בחודש? איזה גילויים מדעיים “פורצי דרך” כבר תמצאו על הירח? אתם יודעים ממה הוא עשוי ואתם יודעים שסביבת העבודה הזו לא הגיונית בכלל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן