סיקור מקיף

התעשייה האווירית תפתח נחתת-ירח עבור אחת מקבלניות המשנה של נאס"א בפרויקט השיבה לירח – ארטמיס

הנחתת תקבל את השם Genesis. היא תיוצר על-ידי חברת פיירפליי מאוסטין, טקסס, ותתבסס על טכנולוגיית נחתת הירח של פרוייקט "בראשית" שיוצרה בתעשייה האווירית. המטרה: היערכות להנחתת אדם על הירח בשנת 2024

ג'נסיס, הגרסה המסחרית של בראשית שהתעשייה האווירית תפתח עבור חברת FIREFLY. מתוך אתר החברה
ג'נסיס, הגרסה המסחרית של בראשית שהתעשייה האווירית תפתח עבור חברת Firefly . מתוך אתר החברה

פרוייקט "בראשית" שבמסגרתו ניסתה עמותת SpaceIL לבצע נחיתה על הירח, מתחיל לשאת פירות מסחריים. התעשייה האווירית (IAI) חתמה על הסכם עם חברת Firefly Aerospace מאוסטין, טקסס, שבמסגרתו היא תסייע לה לפתח נחתת ירח עבור פרוייקט Commercial Lunar Payload Services של נאס"א, על בסיס הטכנולוגיות שפותחו במסגרת פרוייקט בראשית, שהתעשייה האווירית היתה שותפה מרכזית בביצועו.

"שיתוף הפעולה הזה יאפשר לנו לייצר גרסה אמריקאית של נחתת הירח ההיסטורית של התעשייה האווירית", אמר מנכ"ל פיירפליי, ד"ר טום מרקוזיק. "קבלת גישה לטכנולוגיה המוכחת ולמומחיות של מהנדסי התעשייה האווירית, תסייע לפיירפליי לתפוש מקום מרכזי בשוק המתפתח של גישה משופרת לחלל (Cislunar Marketplace)".

"אנחנו מספקים ידע טכנולוגי לנאס"א"

מנהל חטיבת מערכות חלל וטילים בתעשייה האווירית, בועז לביא, אמר שפרוייקט בראשית מיקם את התעשייה האווירית בחזית טכנולוגיית הנחיתה על הירח ומאפשר לה לקבל על עצמה משימות נוספות של הנחתת כלים על הירח. "אנחנו גאים בשיתוף הפעולה עם פיירפליי, ובכך שאנחנו מספקים ידע טכנולוגי לנאס"א".

לדברי סגן נשיא פיירפליי, שיאה פארינג, באמצעות שיתוף הפעולה עם התעשייה האווירית, חברת פיירפליי תהיה החברה היחידה המשתתפת בפרוייקט NASA CLPS, שתוכל לספק פלטפורמה שהוכחה במשימת חלל. "נאס"א וארצות הברית ירוויחו רבות מפיתוח הדור הבא של נחתת ירח שתתבסס על התכנון של בראשית". בתוך כך הוא גילה שהנחתת תקבל את הכינוי Genesis, שפירושו באנגלית הוא "בראשית".

נחתת הירח של פרוייקט "בראשית" באתר ההרכבות בתעשייה האוויריתנחתת הירח של פרוייקט "בראשית" באתר ההרכבות בתעשייה האווירית
פרוייקט NASA CLPS, נעשה במסגרת תוכנית של נאס"א לחזור להנחתת בני אדם על הירח. המטרה של נאס"א היא לבצע ניסויים, מדידות והכנת הקרקע על הירח לפני הנחתת האסטרונאוטים עצמם בשנת 2024. במסגרת התוכנית הזאת היא חתמה על הסכמים עם תשע יצרניות מערכות חלל שיתחרו על אספקת שירותי השיגור ואספקת נחתת הירח לתוכנית. ההיקף הכולל של תוכנית CLPS נאמד בכ-2.6 מיליארד דולר ל-10 שנים.

מעניין לציין שבהדמיית האמן של נאס"א, הנחתת העתידית עם הציוד המדעי על סיפונה (בתמונה למעלה), דומה מאוד לנחתת הישראלית של פרוייקט בראשית. לפני שבוע נאס"א בחרה את המטעדים הראשונים שיפותחו עבור משימת הירח המחודשת.

בין המטעדים: סייר חלל זעיר וזריז שיוכל לבדוק את השטח שמסביב לנחתת בטווח של עד קילומטר, מערכת מצלמות שיותקנו בנחתת ובכלי-רכב עתידיים שינוע על פני הירח, פרוייקט הדגמה על מחשב חללי עמיד בקרינה אשר יכול לשנות את התצורה שלו בהתאם למשימה, ציוד מדידה, מצלמת IR קומפקטית ועוד.

הידיעה התפרסמה באתר TECHTIME

עוד בנושא באתר הידען:נאס"א תעניק 45 מיליון דולר ל-11 חברות שיסייעו בהשבת האדם לירח ב-2024
נאס"א בוחרת את שירותי ההנחתה על הירח המסחריים הראשוניים לתוכנית ארטמיס
משימת בראשית 2 בוטלה

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

  1. כי עד ההנחתה החללית שברה שיאים, תקלה בחיישן אחד לא צריכה לגרום לזלזול בפרויקט עצום. כמובן שבמקרה של בניית חללית חדשה יתאפשר להוסיף יתירות, שלא התאפשרה הפעם בשל מגבלות תקציב.

  2. נסיון אחד בהנחתה וכשלון אחד בהנחתה. מעניין על מה ולמה נאסא מוכנים לקחת צ'אנס על פרויקט שעובדתית נכשל. מעניין מי האדם שיסכים להיות שפן הנסיונות בהנחתת עצמו על הירח. ת.נ.צ.ב.ה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן