סיקור מקיף

הסטוריה למכירה בזול: נאס"א תמכור את המעבורות למוזיאונים תמורת עלות הובלתן

ההובלה והכנת מעבורת לתצוגה, לדוגמה במוזיאון הסמתיתסוני בוושינגטון עשויה לעלות 42 מיליון דולרים * הזוכים המאושרים יקבלו את המעבורות לקראת סוף 2011 לכל המוקדם

המעבורת אנדוור על גבי המטוס הנושא לאחר שובה מנחיתה בקליפורניה למרכז החלל קנדי בפלורידה, לפני כשבוע
המעבורת אנדוור על גבי המטוס הנושא לאחר שובה מנחיתה בקליפורניה למרכז החלל קנדי בפלורידה, לפני כשבוע

שלושה ארגונים גדולים יוכלו לזכות במוצג נדיר ביותר – מעבורת חלל אמיתית, לבחירה: אנדוור, אטלנטיס ודיסקברי. שלוש המעבורות ייצאו מהשירות ב-2010. הזוכה המאושר יידרש לשלם את מחיר הטסתה של המעבורת על גבי מטוס נושא, כפי שנאלצה נאס"א בעצמה לעשות כאשר המעבורת אנדוור נחתה בבסיס חיל האוויר אדוארדס בקליפורניה, כדי להשיבה למרכז החלל קנדי בפלורידה.

עם זאת, ההערכה בנאס"א היא כי רק הטיסה של המעבורת על גבי המטוס הנושא עד לשדה התעופה הקרוב תעלה כ-6 מיליון דולר, ועלות הכנתה של מעבורת לתצוגה והובלתה לחלל התצוגה עשוי לעלות על 40 מיליון דולרים.

נאס"א הוציאה קול קורא בנושא למוזיאונים, בתי ספר ומוסדות דומים העשוים להתעניין ולהתאים לאיחסונם ההולם של המעבורות. הזוכה המאושר יוכל להוביל את המעבורת אליו כשנה לפחות לאחר ה-30 בספטמבר 2010 – מועד הפרישה המתוכנן של המעבורות. כזכור, נאס"א פרסמה לפני חודשים אחדים את התוכנית המפורטת של עשר משימות המעבורות האחרונות. בינתיים אחת מהן – זו שהיתה אמורה להמריא להאבל נדחתה עקב תקלות בטלסקופ, ולאחר מבצע האנדוור, נשארו תשע.

"מדובר בנכסים לאומיים, אוצרות לאומיים ומשהו שנאס"א חשה כי הציבור ירצה לראות בתצוגה ציבורית במשך שנים רבות" אמר דובר נאס"א ל-CNN. המעבורת דיסקברי אגב כבר הוצעה למוזיאון הסמיתסוני הלאומי לתעופה וחלל בוושינגטון. במוזיאון אומרים כי ישמחו לקבל את המעבורת לתצוגה, אך לא החלו בהליכים לכך, וגם לא יודעים כעת מהיכן יגיע המימון להצבתה בסך 42 מיליון דולרים, מתוכם 28 מיליון דולרים להסרת חומרים מסוכנים כגון אמוניה וטטרוקסיד חנקני, וכמובן הידרזין המשמש כדלק לתיקוני מסלול בחלל – ובהם גם אלו הנחוצים לנחיתה. כ-6 מיליון להעברת המעבורת על גבי מטוס נושא לשדה התעופה הקרוב ו-8 מיליון להכנתה לתצוגה.

כזכור, בשנת 2004 קרא הנשיא בוש להסטת המיקוד מתוכנית המעבורות לחזון חדש של תוכנית חקר החלל, שנאס"א מתארת כתוכנית בעלות סבירה שבה ניתן יהיה לשגר בני אדם וחלליות רובוטיות לחקר מערכת השמש." לפי תוכנית הנשיא בוש, האסטרונאוט הראשון בסבב השני, ובאיחור של 50 שנה, אמור לנחות על הירח בשנת 2020. כעת בוחן צוות המעבר של אובאמה את תוכנית החלל, ואז גם יתקבלו ההחלטות.

7 תגובות

 1. אהם מר פגוש,

  המוזיאון ובסיס חיל האוויר צמודים, והכוונה הייתה לנחיתה בתוך בסיס חצרים, אבל לא משנה הרסת את הבדיחה.

 2. הכי טוב זה מוזיאון חיל האוויר בחצרים – אין צורך להוסיף את ה 40 מיליון הנוספים, רק להטיס אותה לשם, וטרנר כבר יארגן הכל 🙂

 3. נראה לי שיותר זול להקים מוזאון מסביב למעבורת מאשר להביא את המעבורת למוזיאון…

 4. הייתי מחמש חללית כזו בציוד חישה כלווין ושולח אותה לאיזה קיבינימט שכוח אל, כמו איזה כוכב לכת בלתי נחקר במערכת שלנו ונותן לה לשמש כלוין גדל מידות. עם התכולה שלה הוא יכול להכיל המון דברים.

  אבל גם מוזאון זה סבבה. בטח איזה נסיך מערב הסעודית או הנסיכויות באזור יקנה לבן שלו מעבורת ליום הולדת.

  שבת שלום

 5. אסטרונאוט הראשון על הירח ב2020?!?! ניל אמסטרונג שוב טס לשם? הוא לא זקן מדי?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן