סיקור מקיף

נאס"א מבקשת להמשיך לשגר מעבורות עד 2015

בסוכנות חוששים מתלות בחלליות הסויוז הרוסיות להעלאת אסטרונאוטים לתחנה במשך מספר שנים בשל החרפת היחסים עם רוסיה בעקבות המלחמה בגיאורגיה

מעבורת חלל על כן שיגור. האם המחזה יימשך עד 2015?
מעבורת חלל על כן שיגור. האם המחזה יימשך עד 2015?

דוא"ל פנימי של נאס"א מעיד על הכנות לבדיקות אפשרות הארכת משך החיים התפעולי של מעבורות החלל כדי לכסות על הפער בן חמש השנים בין הוצאתם לגמלאות של המעבורות לבין תחילת הפעלת הטיסות המאוישות במסגרת תוכנית קונסטלישן.

במה שנראה כמו פנית פרסה במדיניות סוכנות החלל, הורה מנהל נאס"א מייקל גריפין לערוך בדיקת התכנות כדי לברר האם צי המעבורות המזדקנות ששוגרו לראשונה בשנת 1981, יוכל לפעול עד שנת 2015. החדשות מגיעות בתקופה של דאגה בסוכנות מתלותה במערכת הסויוז לאחר שנת 2010, במיוחד לאור ההתקררות ביחסים בין ארה"ב לרוסיה בעקבות המלחמה בגיאורגיה.

מדובר בחדשות מפתיעות במיוחד מכיוון שגריפין העיר כי הארכת הפעלת המעבורות עלולה להציב אסטרונאוטים בסכנה ולפגוע כלכלית בפיתוח תוכנית קונסטלישן. ואולם בשבועות האחרונים הופעל לחץ על נאס"א למצוא חלופה לתלות ברוסיה להגעה לתחנת החלל בחמש השנים לפני שיגור קונסטלישן ב-2015. הפעולה הצבאית הרוסית באיזור דרום אוסטיה ברוסיה סייע להגביר את המתח המדיני, ויתכן שזה הגורם לתחילת בדיקת ההיתכנות. שני המועמדים לנשיאות ארה"ב, ברק אובאמה וג'ון מקיין דוחפים למציאת פתרון לבעיית פער חמש השנים.

בכירי נאס"א אישרו את קיומו של הדוא"ל, אך אומרים כי יש להמתין ולחכות לתוצאות הבדיקה. המייל שוגר ביום רביעי בידי ג'ון קוגסהול, מנהל רשימת השיגורים ולוח הזמנים במרכז החלל ג'ונסון ביוסטון. "אנו מבקשים להתמקד בגישור הפער שבו חלליות אמריקניות יוכלו להמריא לתחנת החלל הבינלאומית, ביעילות גבוהה ככל האפשר". ואולם דובר נאס"א ג'ון ימבריק, אמר לכתבי סוכנויות הידיעות כי אף כי המייל נשלח הוא עדיין ראשוני ועדיין לא הוגדרו הפרמטרים של הבדיקה."

עד כה התנגד גריפין בחריפות להארכת תוכנית המעבורות, בעיקר מסיבות כלכליות, המאמצים והכספים דרושים לקידום תוכנית קונסטלישן. ואולם נראה כי האירועים האחרונים עלולים להכריח אותו לשקול מחדש.

לידיעה ביוניברס טודיי

באותו נושא באתר הידען:

6 תגובות

  1. אבי, אני כבר מחכה שני סופי שבוע מאז שכתבת לי שתפרסם כתבה על הLHC..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן