סיקור מקיף

מנהל נאס”א מייקל גריפין: אירופה חייבת לפתח יכולת שיגור מאויש

לדעת גריפין, הצטרפות אירופה שיפחית את הלחץ מארה”ב ומרוסיה כספקיות גישה לתחנת החלל הבינלאומית ותשמש כתעודת ביטוח למקרה של כישלון בפיתוח משגרי הארס וחלליות האוריון

מנהל נאס'א מייקל גריפין
מנהל נאס'א מייקל גריפין

בפגישה שהתקיימה ביום חמישי האחרון בפריס בין ראשי נאס”א לראשי סוכנות החלל האירופית הודה גריפין למארחיו על השיגור המוצלח של ספינת המטען הלא מאויישת ז'ול ורן שהביאה לתחנה אוכל, מים ובגדים. והוסיף כי זהו צעד קטן לקראת פיתוח יכולת עצמאית לשיגורים מאוישים. “אנו מקבלים בברכה פיתוח יכולת אירופית עצמאית לשיגורים מאוישים כדי לספק מערכות יתירות במקרה של כישלון ביכולות של ארה”ב או רוסיה.

“נאס”א והשותפים בתחנת החלל הבינלאומית עשו כברת דרך רבה מאז האובדן הטראגי של מעבורת החלל קולומביה בפברואר 2003. אסון זה חייב את ממשלת ארה”ב לחשוב מחדש על הסיבות האסטרטגיות לטיסות החלל המאוישות. כתוצאה מכך, ארה”ב התחייבה לתוכנית ארוכת טווח שתכלול שיגורים מאוישים ורובוטיים לחקר החלל למגוון מטרות – מטרות שאני מאמין כי אנו חולקים עם אירופה. כאשר אני בוחן את מסמכי מדיניות החלל של אירופה כפי שפורסמו במאי בידי סוכנות החלל האירופית והנציבות האירופית, וכאשר אני קורא דוחות שפורסמו בנושא ואת מדיניות החלל של הנשיא סרקוזי כפי שהביע אותם בביקור בקורו השנה, אני רואה כי יש לנו הרבה מהמשותף. שנינו רואים את החלל כסביבה אסטרטגית ליצירת יתרונות רבים לכלכלה הן של ארה”ב והן של אירופה. אני רואה שיתוף פעולה זה כגורם לקידום השלום בעולם. אנו רואים את חקר החלל בכלל ושל הטיסות המאוישות בפרט, כגורמים המניעים ומעודדים את המוחות שלנו יותר מכל מיזם אחר. אנו רואים כי הוא נותן השראה לילדים ללמוד מתמטיקה, מדעים והנדסה כך שיוכלו ליטול חלק במיזם גדול זה. כפי שהעיר הנשיא סרקוזי, הגישה לחלל היא חותם האיכות של כל מעצמה תעשייתית וטכנולוגית.”

גריפין הוסיף כי ארה”ב מחויבת לתחנת החלל הבינלאומית עד אמצע העשור הבא לפחות וכי הצורך בשירות התחנה יגדל כאשר מספר אנשי הצוות הקבועים של התחנה יעלה בשנה הבאה לששה.

“אנו מעודדים את אירופה ולמעשה מבקשים שותפות אירופית בטיסות החלל המאוישות. אנו מקדמים פיתוחה של יכולת עצמאית של אירופה בטיסות לחלל כדי לספק מערכות יתירות במקרה של כשל ביכולות של אחד השותפים האחרים. בינינו, ראינו מספיק כישלונות וכיום אנו יודעים להיערך לקראתם. אנו סבורים כי הדבר יהיה לתועלת הן הדדית והן לכל צד בנפרד, בפרט אם נוכל לקשר את היכולות העצמאיות באמצעות ממשקים משותפים שיאפשרו לנו את החוסן הטכנולוגי לו נזדקק למשימות עתידיות מעבר למסלול נמוך סביב כדור הארץ.”

כזכור בשנת 2010 תוציא נאס”א לגמלאות את מעבורות החלל, וכל האספקה, הכלים והציוד המדעי לתחנה יועבר בעיקר במשגרים לא מאוישים עד שהמערכות שיחליפו את המעבורת, משגרי ארס ורכבי האוריון תהיינה מוכנות בשנת 2015. בינתיים תשלם ארה”ב לרוסיה מאות מיליוני דולרים כדי להעלות את האסטרונאוטים שלה לתחנה. ראש ממשלת צרפת פרנסואה פילון הבטיח לקדם את הנושא במהלך חצי שנת כהונתה של צרפת בנשיאות האיחוד האירופי, החל מהחודש הבא.

לנוסח הנאום כולו באתר נאס”א

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן