סיקור מקיף

הפתרון לבעית האנרגיה – תנועת בעלי חיים (ובני אדם)

האם אוגרים יפתרו את משבר האנרגיה העולמי? כנראה שלא, אבל הם יכולים לפחות להצביע על הכיוון הנכון. בימים האחרונים הוכיח אוגר אחד, כי הוא מסוגל לספק חשמל באמצעות ננו-גנרטורים המחוברים לגופו. השלב הבא – הפקת אנרגיה מתנועות אדם

האוגר שהצליח להפוך אנרגיה ביו-מכנית לאנרגיה חשמלית, באמצעות ננו-גנרטורים המחוברים לגופו
האוגר שהצליח להפוך אנרגיה ביו-מכנית לאנרגיה חשמלית, באמצעות ננו-גנרטורים המחוברים לגופו

האם אוגרים יפתרו את משבר האנרגיה העולמי? כנראה שלא, אבל הם יכולים לפחות להצביע על הכיוון הנכון. בימים האחרונים הוכיח אוגר אחד, כי הוא מסוגל לספק חשמל באמצעות ננו-גנרטורים המחוברים לגופו.

על-ידי שימוש באותה טכנולוגיה, הצליחו חוקרים מהמכון הטכנולוגי של ג'ורג'יה לייצר חשמל מתזוזות אצבע. האם יגיע היום בו פלאפונים ומחשבים ניידים ייטענו מחדש באמצעות כתיבה מהירה במיוחד?

"על-ידי שימוש בננו-טכנולוגיה, הראנו דרכים להמיר אפילו אנרגיה ביו-מכנית לא-סדירה לחשמל," אמר זונג לין וואנג, פרופסור בבית הספר להנדסת ומדעי החומרים במכון הטכנולוגיה של ג'ורג'יה. "טכנולוגיה זו יכולה להמיר כל הפרעה מכנית לאנרגיה חשמלית."
המחקר המלא, שפורסם ב- 11 לפברואר בגרסה המקוונת של כתב-העת המדעי 'מכתבי ננו' (Nano Letters), מדגים לראשונה הפקת חשמל מיצור חי באמצעות ננו-גנרטורים.

קבוצתו של וואנג התמודדה כבר מ- 2005 בבעיית הפיתוח של ננו-גנרטורים המונעים באמצעות תנועה מכנית לא-סדירה. תנועה כזו יכולה להיות תנודת מיתרי הקול, התנופפותו של דגל ברוח, צרידת אצבעות או ריצתם של אוגרים בגלגל אימונים. היכולת להפיק אנרגיה מתנודות לא-סדירות חשובה במיוחד מכיוון שתנועות שכאלו קיימות בכל מקום. עולם שלם של אנרגיה ממתין מסביבנו, והמצאתם של וואנג ועמיתיו עשויה לאפשר לראשונה את ניצולו באופן מבוקר.

כוחו של הננו-גנרטור מופק מחוטי מתכת זעירים, בעלי תכונה ייחודית של פיאזו-אלקטריות. כאשר חוטים אלו עוברים כיווץ ורגיעה, הם מייצרים מטענים חשמליים. החוטים מגיעים בקוטר של בין מאה ל- 800 ננו-מטר – פחות ממאית מקוטרה של שערה אנושית, וכל אורכם אינו עולה על חצי מילימטר.

החוטים הבודדים, העשויים מזינק-אוקסיד, צופו במעטפת פולימרית גמישה ועוגנו בכל קצה למגע חשמלי. החוקרים חיברו אחד מהננו-גנרטורים לפרק האצבע של האמה, או איחדו ארבעה מהמכשירים על-גבי 'ג'קט' שהולבש על האוגר.

כאשר האוגר רץ והתגרד, מעטפת הסיבים התכווצה וגרמה להם לשחרר זרם חשמלי מזערי.
כל ארבעת הננו-גנרטורים שעל גב האוגר, הצליחו לייצר ביחד 0.5 ננו-אמפר. הזרם שהופק מהגנרטור הבודד שעל האצבע היה קטן אפילו יותר. וואנג מעריך שהפעלת מכשיר ידני, כאוזניית בלו-טות', תדרוש לפחות כמה אלפים מהננו-גנרטורים. למרות שזה נשמע הרבה, גודלם המזערי של המתקנים אמור לאפשר את התקנתם בכמויות גדולות.

מעבר לאוגרים ולאצבעות, וואנג מאמין שניתן יהיה להשתיל את המתקנים בתוך הגוף, במטרה להפיק אנרגיה ממקורות כגון תנועת השרירים או פעימת כלי-הדם. האנרגיה שתופק מאותם התקנים תוכל לשמש להנעת ננו-מכשירים אחרים, שיבצעו פעולות שונות בתוך הגוף: למשל, מדידת לחץ דם או דופק.

מכיוון שהמתקנים ייצרו זרם חלופין, היה חשוב לתאם את פעולתם של כל ארבעת הגנראטורים שעל גב האוגר כדי להעצים ככל האפשר את ייצור הזרם. מבלי התיאום, הזרם מגנרטור אחד היה עלול לבטל את הזרם מגנרטור אחר.

החוקרים פתרו את הבעיה על-ידי שימוש בחומר המסוגל להתקפל רק בכיוון אחד, ובכך כפה על הגנראטורים להתקפל ביחד. למרות זאת, עדיין היה שוני משמעותי בתפוקת הזרם מכל גנרטור, כנראה בשל השוני בכוח הלחיצה שמרגיש כל גנרטור.

"יש לתאם את הגנראטורים, כך שתפוקתו של כל אחד מהם תסונכרן במטרה להוסיף לזרם," העיר וואנג. "באמצעות הנדסה, אנו יכולים לצפות לפתור את זה בקרוב, על-ידי תכנון משופר וייצור אמין יותר."

באופן פרדוקסאלי, אחת מבעיותיהם של חברי הקבוצה היתה קשורה דווקא בנשאי הגנראטורים, בעלי ארבע הרגליים. החוקרים ניסו בתחילה להלביש את הג'קט מייצר-החשמל על חולדה, אך גילו שהיצור לא היה מעוניין לרוץ.

הבעיה נפתרה בזכות בתו של וואנג, מליסה, שהציעה לחוקרים לעבור לאוגרים, שהם חיות פעילות יותר – אך בעיקר בשעות הלילה המאוחרות. הבעיה הבאה היתה לתפור ג'קט שיתאים בדיוק לאוגר. ג'קט הדוק מדי היה גורם לאוגר להרגיש אי-נוחות, אך במידה והג'קט לא היה הדוק מספיק, הננו-סיבים לא היו מסוגלים להתקפל ביעילות בהתאם לתנועות הגוף. וכמובן, האוגר היה מצליח להסיר את הג'קט ומכשיל את הניסוי.

"אנו מאמינים שזוהי ההדגמה הראשונה של שימוש בבעל-חיים חי להפקת זרם באמצעות ננו-גנרטורים," הוסיף וואנג. "מחקר זה מראה שאנחנו באמת יכולים לרתום תנועה אנושית או חייתית להפקת זרם."

לידיעה באתר אוניברסיטת ג'ורג'יהטק

38 תגובות

 1. שילובם של ננו-גנרטורים בצמיגים חסרי אויר (ראה קישור) יכול להביא לקץ התלות בדלקים מאובנים

 2. האספקה הבראשיתית העתידית , אמורה להגיע קודם כל מהחיסכון באנרגיה ולאחר מכן נוכל לפתח יכולות משופרות יותר למיצוי אנרגיה ממקורות נוספים ; אז מומלץ להתחיל כבר מעכשיו .

 3. לרועי צזנה :
  כתבת :"אבל מה יקרה אם יש כמה אלפי סיבים, או כמה מליוני סיבים באיזורי הפרקים בגוף? סביר להניח שאז כבר נתחיל להרגיש התנגדות . ההבדל הוא כמו זה שבין לקרוע שערה אחת, ללקרוע כמה אלפי שערות. " …על איזו התנגדות אתה מדבר ?
  אם מדובר בהתנגדות תנועתית למשל שתחייב מאמץ תנועתי כל שהוא .
  הייתי ממליץ לנאס"א לקחת את הרעיון וליישם אותו על האסטרונאוטים וחליפותיהם. זה לא רק ייצר חשמל אלא גם יהווה
  פיתרון בריאותי להתדללות השרירים הנגרמת בחלל.

 4. עמי:
  בוא לא ננסה להמר על מה שיוגב אמר אלא נתן לו להבהיר את עצמו. התיאור שלך כללי ביותר והוא מתאים גם לתיאור ההצעה שנתתי לשאיבת אנרגיה מרעידותיהם של מנועים.
  הבעייה עם דבריך היא שהם כל כך כלליים שאיש לא היה עולה על רעיון רעידות המנועים מקריאתם.

 5. אני מניח שיוגב התכוון שקצירת האנרגיה תהיה יעילה יותר. יש הגיון בדבריו אם אכן זו כוונתו. לפעמים פחות זה יותר ולהפך. צימוד תהליכים הוא המפתח לחיים ומן הסתם המפתח לייעול תהליכים אנרגטיים ולכן חישובי עלות מול תועלת הכרחיים בהנדסה מהסוג הזה. ייתכן שהוספה של אנרגיה תעלה קצת כסף אבל יכול להיות שבאופן כללי תוזיל את התהליך כולו.

 6. יוגב:
  מן החיוך שהוספת אני מניח שהתכוונת להתבדח אבל נוסח שאר דבריך אינו מבודח ולכן אינני בטוח אם אולי בכל זאת התכוונת ברצינות.
  מכל מקום האפשרות שהאנרגיה שתופק תהיה גדולה מזו שתושקע סותרת את חוק שימור האנרגיה.

 7. ואם נקח משהו שימשיך תנועה בהשקעה קטנה של אנרגיה?
  ז"א נשקיע אנרגיה קטנה והאנרגיה שתופק תהיה גדולה יותר וככה נצא בפלוס 🙂

 8. שום אנרגיה אינה באה בחינם.
  גם לא זו שננסה לשאוב ממרצפות.
  כדי לאפשר למרצפות ליצור אנרגיה יש לאפשר להן לנוע כמעה וזה פוגע ביעילות ההליכה של ההולכים עליהן.
  כוון יותר נכון, לדעתי, הוא שימוש באנרגיה הנוצרת בתנועה שאין לנו צורך בה – אם אלו הרעידות של כלי תחבורה ומכונות אחרות ואם אלו הרעידות (לא להתנפל) של חולי פרקינסון.

  לועהארי:
  אם תרכיב דינאמו על דלת מסתובבת – תקשה את הסיבוב שלה.
  חוץ מזה – דלת אחת כזאת תספק מעט מאד אנרגיה.
  חשוב על כך שרוכב אופניים נמרץ מייצר בערך 200 ואט. זה כל מה שאתה יכול לצפות מדלת כזאת אם יסובבו אותה ללא הפסק.

 9. למה ללכת עד ננו-טכנולוגיה?
  לא ניתן פשוט לבנות בכל בניין משרדים, קניון, נמל תעופה או תחנה מרכזית, דלת מסתובבת או שתיים שיסובבו דינמו?
  לא יותר פשוט?

 10. עמי,
  אינני חושבת ש'בשרנים' במינון הם פחות 'מוסריים' מצמחונים אוכלי דגים או טבעונים שכאילו משוייכים 'לרוחנים' ולפיכך כאילו מוסריים יותר או 'מפותחים' יותר.
  מנסיוני הדל אני מגלה ,שדווקא לעיתים מסתבר בזמן אמת כל שכן ביום -יום ,שאותו 'יצר' לצריכת אנרגיה מסוכן יותר דווקא אצל אלו 'הכאילו מפותחים' -יפי הנפש וברגע שהם זקוקים ל'מזון',,הם בלא משים ישמידו את כל הנמצא לידם.
  העם הגרמני היה לכאורה עם מתורבת,,אך מוצאו??גם ברברי.ברגע של משבר כלכלי ,,זבי דם או אולי נכון יותר :'בדם-קר ומחושב' הם נהרו אחר הרעיון ש'היהודי' גוזל את מקורותיהם וכמובן שנמצאה העילה התורתית/יפת -הנפש, כביכול בשם:'טוהר הגזע'.
  אז,מוטב :לא לחוס על חסה ולהראות בשל כך כמו צנון או שום -בצל,,ו'מצב-רוח' על הפנים:)ולאכול ולצרוך במידה מתונה,גם אם נהנתנית,,בשר חיה,,המעבירה את כוחותיה/אופייה אלינו 'בשרשרת המזון' ,,ולהודות על כך:אך לבטח לא לשרוף לצרכים משניים שאינם משמשים לחיות/חיוניות האמיתית. הפקת אנרגיה לכל צורך אחר שאינו 'החיים' עצמם אלא על גבול סדרי עדיפויות בגבול היתרה/או המותרות, נחשבים לצרכים משניים..

  ואני בטוחה,שאתה מוסרי יותר מהרבה 'רוחניים' או אוכלי שום/רק דגים, שאי פעם הכרתי.
  אך נקווה שאף אחד מאיתנו לא יצטרך להבחן ב'זמן-אמת' או מחסור אמיתי,אם כי אני בפרוש מאמינה שבתוך יסודות האטומים עצמם המצויים בגופנו 'אצורה' אותה תבונת אנרגיית חיים ואפילו קינטית לזמן אמת ו,,הטבע הוא -הוא בסופו של דבר 'יושיע' כנוצר כל מצב ולאו דוקא לפי העקרון של 'החזק שורד' אלא משהו מושרש ועמוק יותר בתוכינו שאינו פסאדו אלא ערכי ועתיק באמת ואף טוב.//רזרבות :שאר-רוח.

 11. להפיק חשמל מהגוף נשמע כמו אחלא דרך לעשות דיאטה.
  ואת מה שמפיקים בזמן הספורט אפשר לנצל אח"כ לטעינה של הסלולר.

  העתיד מזהיר מתמיד.

 12. הפיתוח מעניין, ומכיוון שיש הרבה תנועה שם בחוץ, הוא גם עשוי להיות ישים, ולעזור להגיע לנצילות יותר גבוה של תנועות מכניות.
  דווקא על הקטע של להשתיל בגוף וכל מיני דברים כאלה, שעשויים בסופו של דבר ליצור עומס נוסף על הלב שלנו, ובהתחשב בגורם תמותה מספר אחד, קשה לי לראות את זה קורה.
  למרות שאם נחבר את זה לתינוקות מלידה, אולי זה יגרום ללב להתפתח יותר ולהיות יותר חזק… אבל כנראה שלא הייתי עושה את זה לילד שלי.

 13. הוגין,
  אני מסכים עם ההזדעזעות שלך בעניין השריפה. זה מחלחל ומחליא ובהחלט מזכיר את השואה. הכנסתי סייגים רבים במכתב שלי לעניין ואינני ממליץ על כך, עדיין. יש בעיות מוסריות קשות עם העניין הזה כמו גם עם עניינים אחרים שעושים שימוש בבעלי חיים לצרכים אנושיים. אני אוהב שניצלים ועדיין לא הגעתי לרמה מוסרית ורוחנית כזו שמאפשרת לי להפוך צמחוני. אכילת חיות, אגב, נראת לי גרוטסקית וטראגית הרבה יותר מהשריפה הפשוטה שלהם לצרכי יצור אנרגיה. באכילה אתה ממש משתתף פיזית בתהליך. כשמדובר בשריפה הדבר נעשה במקום רחוק ובלתי גלוי לעין (לא שזה מרפא את החלחלה – אבל בכל זאת…) ואין "חגיגה על הדם" כפי שמקובל בארוחות מרובות מנות במניפסטים קולינרים רבי משתתפים זבי ריר ותאוות בשרים.

  עמי בכר

 14. אדון היגס:מעניין שאתה הראשון שקפץ להעיר,,גם עניין שמעורר מחשבות עמוקות ונשגבות.
  שתה בירה.בבקשה:)

 15. לא מדובר במדיניות סינון ספציפית של האתר אלא במערכת סינון המשותפת לאתרים רבים ויודעת לפי הנסיון מה זה ספאם ומה לא.
  לכן צריך להעלות את התגובה, ולכתוב מייל לבקש לשחררה. כשאני ליד המחשב התגובה תהיה מהירה, במקרה ואני בפגישות עבודה, זה יקח קצת יותר זמן.

 16. יסלחו לי החכמים אך חלק מהתגובות האחרונות עוררו בי אסוציאציות גרוטסקיות גם כן,,:ומה בדבר חוק שימור האנרגיה??יש לנו שם (זוכרים?)מהמשרפות עוד איזה פלט של 6000,000 ,,לשעת צרה,,
  לא לכעוס עלי,,מעשה שריפת העכברים שהעלתם מעורר בי מחשבות עמוקות,,ומשומרות.

 17. אבי בליזובסקי
  המשחק בהחלט מקדים את זמנו בשימוש באנרגיה ירוקה וגם מאד חינוכי לנוער וילדים.
  2 הלינקים האחרונים כוללים הפניה להורדה מ-RAPIDSHARE של שלשת הגירסאות
  זה עובד תחת XP בחלון DOS נראה לי שגרסה שלוש מותאמת ל-WINDOWS

  אני נמנע בדרך כלל בשימוש לינקים אבל לא ברורה לי מדיניות הסינון האם ישנה דרך
  פשוטה להעלות לינקים במידה וזה לטובת תושבי האתר.

 18. התגובה שלך הלכה באופן אוטומטי לתגובות זבל, בגלל ריבוי הלינקים. מזלך שלא מחקתי את תגובות הזבל כפי שאני עושה כאשר הן מצטברות למאות (אפילו 300, פי כמה מהתגובות הלגיטימיות ורובן באמת תגובות זבל – ויאגרה ושאר ירקות).

 19. רועי צזנה
  הרעיון ממש לא מקורי כבר יושם לפני כמעט 20 שנה ע"י חברת סיירה במשחק המפורסם
  The Incredible Machine
  בשנת 1992 היו לו שלושה גרסאות. כבר בגירסא הראשונה ישנו ניצול אוגרים ועכברי מעבדה ליצירת כוח מניע.

  בנוסף לשאר מקורות טיבעיים נוספים.
  להלן לינקים
  http://en.wikipedia.org/wiki/The_Incredible_Machine
  http://www.old-games.org/games/tim
  http://www.fxp.co.il/showthread.php?t=2106575
  http://www.capslock.ws/2008/02/24/the-incredible-machine-3-return-of-the.html

 20. אבי בליזובסקי
  מדוע אינך מציג את תגובתי אמנם היא כוללת לינקים אבל אני משער שמקובלים עליך לטובת קוראי האתר והמאמר הנ"ל חבל שיפסידו

 21. רועי צזנה
  הרעיון ממש לא מקורי כבר יושם לפני כמעט 20 שנה ע"י חברת סיירה במשחק המפורסם
  The Incredible Machine
  בשנת 1992 היו לו שלושה גרסאות. כבר בגירסא הראשונה ישנו ניצול אוגרים ועכברי מעבדה ליצירת כוח מניע. בנוסף לשאר מקורות טיבעיים נוספים.
  להלן לינקים
  http://en.wikipedia.org/wiki/The_Incredible_Machine
  http://www.old-games.org/games/tim
  http://www.fxp.co.il/showthread.php?t=2106575
  להורדת 3 הגירסאות להלן
  http://rs182.rapidshare.com/files/146060055/Incredible_
  Machine_By_Ron_Sham_FXP.rar
  http://rs16.rapidshare.com/files/302970/IM3.rar

 22. לשלב את הרעיונות הנ"ל עם העובדה שבטבע בעלי החיים ובני האדם בתוכם אוגרים אנרגיה בתוך מולקולה שנקראת ATP אדנוזין טרי פוספאט.והתהליך כולו מתרחש בתוך המיטוכונדריה אברון שנימצא בתוך התא.תהליך שהטבע יצר ושיכלל במשך מיליוני שנים- "הגלגל" כבר הומצא לא צריך להמציא אותו מחדש.

 23. מגיב 8,
  אני מסכים עם הרעיון של לאכול את האוגר. הוא פשוט מאוד ומהפכני בהקשר הזה שבתכל'ס – לא באמת עושים את זה. העולם מלא בבעלי חיים שנכנסו לנישות אקולוגיות לא להם עקב הכנסתם לשטחים חדשים ע"י האדם. כך למשל יש מכות עכברים קשות באזורים מסויימים בעולם. ניצול ציני וקר רוח של יכולת ההתרבות המדהימה של המכרסמים הללו לשריפה יכולה בהחלט לספק אנרגיה בכמות קטנה, אבל יעילה – שהרי אם באופן תאורתי אותו "מזיק" (עכבר שדה, לצורך העניין) המניב מדי שנה 200 צאצאים בממוצע אשר דואגים לעצמם למזון ומשתמשים במשאבי טבע זמינים כגון חרקים למאכל – הרי שיש הגיון מסויים בשימוש כזה. כמובן זה קצת נורא לחשוב שמגדלים בעלי חיים לשריפה ולשימוש אנרגיה אבל – היי! אנחנו עושים את זה ממילא כבר אלפי שנים ותעשיית הבשר משגשגת על חשבונם של בעלי חיים בדיוק בצורה הזו. אבל עם הבדל יחיד: בתעשיית הבשר אנחנו מאכילים את החיות ומגדלים אותן ומשקיעים בהן אנרגיה. כשמדובר באיסוף מכרסמים יעיל מהטבע – הרי שכאן המכרסמים דואגים לעצמם למזון.

  יש בעיה (למעט הבעיות המוסריות) עם האכלה: במעבר טרופי של פחמן מרמה לרמה בשרשרת המזון יש איבוד של 90% בממוצע. ז"א כשאנחנו מאכילים עגל רך בחציר או במה שהוא לא אוכל שם, אנחנו למעשה מאבדים את רוב החומר. כלכלית זה אולי שווה את זה כי את הפיצוי על כך מקבל החקלאי במעמד הצלחת עם הסטייק ותפוחי האדמה בצד. מה יקרה בגידול מכרסמים לשריפה? כאן החשבון זהה אמנם אבל בסופו של יום פחמן הוא פחמן הוא פחמן. אם יכלנו לאסוף כמות מזון ואיתה להביא את המכרסם לגדלו – הרי שאם היינו שורפים את אותה כמות מזון היינו מקבלים הרבה יותר פחמן במקור. אז מה היתרון? היתרון יכול להיות במציאת מלכודות חכמות שיתפסו עכברים ביעילות גבוהה מאוד מהטבע.

  גם יתקבל מרבץ פחמן גדול בצורת פגרי עכבר, גם יווסת חוסר האיזון האקולוגי עקב התפרצות מגפות עכברים (או מכרסמים שונים), גם ירוויחו החקלאים שהיבול שלהם נפגע משמעותית מפגיעת מכרסמים וגם תינתן שליטה אנושית על גידול אוכלוסיות ובכך שליטה (אולי) על תפוצה של מחלות.

  יש לזכור שמאמר זה לא מתעסק במכרסמים אלא בהפקת אנרגיה. המאמר אמנם משתמש במכרסם לצורך הפקה, אך כאן מדובר בחיית מודל בלבד כדי להראות את העניין כולו. הרעיון מעניין ואני מאמין שיהיה בו שימוש עקרוני בעתיד. רוח היא בהחלט משאב בלתי מנוצל והעצים המתנדנדים ברוח יכולים להפיק עבורנו חשמל יחד עם צל ופירות טעימים למאכל. באשר לפחמן בגוף המכרסמים – הכל כמובן שאלה של עלות מול תועלת. כמה יעלה לתכנן ולהציב מלכודות יעילות לעכברים, כמה תהיה יעילה המרת גוף העכבר לאנרגיה וכמה טוב מול רע יתקבל מכל התהליך כולו.

  אני חייב להודות שהרעיון מזעזע. אני חושב על מה שכתבתי [לגדל בעלי חיים או להקים גוף שמשתמש בבעלי חיים לשריפה ושימוש בהם לאנרגיה] וזה נשמע ממש חולני ושואתי. אבל למעשה אנחנו כבר עושים את כל זה. כאן זה אמנם בוטה: לקחת בע"ח ולשרוף כדי להשתמש באנרגיה שלו. אין שום הבדל בין זה לבין גידול למאכל או גידול לשעבוד לעבודות שדה (או אפילו לקצירת האנרגיה ע"י ננו-גנרטורים).

  מזועזע מהרעיון אבל עדיין מהרהר בו,
  עמי בכר

 24. לאכול את האוגר היה תורם הרבה יותר אנרגיה מהננו גנרטורים. מדובר בכמות ראוייה של חלבונים ושומנים שהייתה יכולה להפעיל בן אדם ליום אחד בערך.

 25. רגע,,ומה אוכלים הרים?ומדוע הם פעילים?ומה הם מייצרים?ומדוע הם גועשים?ומהי ליבתם?
  אם אייננו מסוגלים לחשוב כאטום וננו-חלקיקים אולי כדאי שנחשוב כמו ההרים,,אותם חומרים נמצאים בהם והם אולי גאונים אמיתיים/ואיימתניים:) נחמדים,,.
  והנחש?מהמים,,והאדם?מהאדמה.והמתכת?מהאדמה.והמחשב?,,והננו-חלקיק?
  נשאר:האוגר.,,ובנק האנרגיה,,,האין סופית.:)

 26. או??למשוטים הקינטיים :וכיצד?מרצף פעימות הגירוי: פנימי/חיצוני ,ועד התאוצתי מסתחרר המצוי בתוך הטבע ותתי-יסודותיו(כמינרלים)/כננו-אטומים, המקצביים מטבעם ומאוד מאוד 'תבוניים' ו,,המצויים תדיר ,ונמצאים כה"'בונים הפנימיים (תבוניים) בתוך הטבע עצמו ,כבחיי..
  עד כמה שנשמע ביזארי,,חישבו על זה בתבונה,,למשל:מהי תנועת דבורה,מהי תנועת חרק, מהי תנועת הרפלקס הספונטני של מכרסם,,ומה עושה רצן במצבים אקסטטיים,,(נטולי תרופות חיצוניות ממריצות,כמובן).
  כמובן גם,,שיש לחשוב שוב ושוב ושוב,,ולבדוק האם הנחת היסוד כי 'הטבע עיוור' נכונה בכלל והאם האבולוציה 'אקראית' או למעשה 'תבונית מאוד"'.

 27. ואני לא מבין מה כל כך חכם בזה?, הרי האנרגיה הזאת לא באה יש מאין ובעלי החיים אמורים לאכול תוספת כדי ליצור את התוספת של האנרגיה המיוצרת, כך שלחלוטין אנרגיה זו לא זולה!
  ובנוסף הקשיים באיסוף האנרגיה?, בקיצור בתור קוריוז זה נחמד.

  אפשר לייעל את זה ולצרף לכל מחשב נייד חתול קטן שיטען לנו את הסוללה אבל צריך מאד להיזהר שלא יאכל לנו את העכבר!

  יום טוב
  סבדרמיש יהודה

 28. כדאי לציין שהדברים עשויים שלא להיות פשוטים או יעילים כפי שהחוקרים מנסים להציג אותם.
  ננו-גנרטור אחד עשוי מסיב אחד. כיפוף הסיב דורש כוח מצד המשתמש, אבל מכיוון שמדובר בכמות כוח אפסית לכל סיב, המשתמש לא שם לב בכלל שהסיב שם.
  אבל מה יקרה אם יש כמה אלפי סיבים, או כמה מליוני סיבים באיזורי הפרקים בגוף? סביר להניח שאז כבר נתחיל להרגיש התנגדות . ההבדל הוא כמו זה שבין לקרוע שערה אחת, ללקרוע כמה אלפי שערות.

  בקיצור, הרעיון טוב בבסיסו, אבל כדאי להישאר סקפטיים. אני נוטה להאמין שהשימוש האמיתי יגיע מתוך ריצוף מסיבי של בניינים גבוהים בננו-סיבים מסוג זה, כדי להפיק חשמל מהרוח. אבל הנבואה ניתנה לשוטים…

 29. נו באמת כמה כבר חשמל מסוגל ננו-גנרטור לנצל .
  תסתכלו לרגע על המדינה שלנו ,אנו נחשבים למעצמה עולמית בהתפלת מים ,מישהו ראה אותנו ,עושים משהו בתחום למען עצמינו ???
  היה לנו את פרוייקט "הימים" ,מישהו במדינה זוכר אותו ?
  ליצור ננו-גנרטורים ליצור חשמל בכדי להטעין את סוללת הפלאפון…. איזה רעיון מטומטם לניצול רעיון כביר ……מישהו חשב אולי לפתח גנטורים צפים על פני הים לניצול משאב מבוזבז זה ???? יש לנו שמש נהדרת ומדבר רחב ידיים מישהו ראה מישהו חושב על הרעיון שלנצל זאת ליצור חשמל נקי וזול ????

  תום תשמע לרעיון שלך יש צד אחד טוב….. אולי נבנה כמה מגרשי כדורגל נוספים בעולם ו….נחלק כרטיסים חינם …..משום מה יש לי תחושה שיהיו פחות מלחמות בעולם …… מעניין אולי עם הכסף שנחסוך מהמלחמות נוכל באמת להקים מתקני התפלת מים ומתקנים לניצול השמש לייצור חשמל ……

 30. הצעה ליישום ראשון בבני אדם: לחבר את התאורה במגרשי כדורגל לשחקנים, ואז אולי סופסוף הם יתחילו לרוץ…

 31. עקרונות חשובים לעתיד הרחוק של האנושות, בזמנים שבהם שמש, דלקים ואנרגיה גאוטרמית לא תהיה זמינה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן