סיקור מקיף

יישום תציג בתערוכת "ננו-ישראל 2014" דיו ננומטרי

הדיו הננומטרי יאפשר הדפסת מעגלים חשמליים זולים ליישומי תצוגות גמישות, תוויות חכמות, פוסטרים נעים וביגוד אקטיבי

פרופסור שלמה מגדסי, מהמכון לכימיה והמרכז לננו מדע וננוטכנולוגיה באוניברסיטה העברית
פרופסור שלמה מגדסי, מהמכון לכימיה והמרכז לננו מדע וננוטכנולוגיה באוניברסיטה העברית

הדפסת מעגלי אלקטרוניקה הפכה לטכנולוגיה מרכזית בתעשיית האלקטרוניקה, משום שהיא מאפשרת לחווט מרכיבים אלקטרוניים ומעגלים חשמליים בקלות רבה וברמת דיוק גבוהה. עם זאת, דיו מוליך על בסיס כסף יקר מאד, ודיו המבוסס על נחושת, האמור להחליף אותו, אינו יציב במגע עם אוויר. יתר על כן, שלא כמו הדפסה גרפית, קיבוע הדיו דורש חימום (sintering), כדי שחלקיקי הננו יוכלו להידבק זה לזה וליצור מבנה מוליך רציף. דיו הנחושת הקיים היום דורש חימום בטמפרטורות גבוהות, המגבילות עוד יותר את השימוש בדיו על גבי משטחים רגישים לחום.

יישום, החברה למחקר ופיתוח של האוניברסיטה העברית, תציג בכנס "ננו ישראל 2014", שיתקיים ב-24-25 למרץ, בתל אביב, דיו-נחושת חדש, עמיד בפני חמצון והדורש חימום בטמפרטורות נמוכות (מתחת ל-150oC), תכונות המאפשרות הדפסת מעגלים חשמליים זולים על משטחי פלסטיק רגישים לחום. בזכות תכונות אלו, ניתן להתאים את הדיו החדש, שפותח על ידי פרופסור שלמה מגדסי, מהמכון לכימיה והמרכז לננו מדע וננוטכנולוגיה באוניברסיטה העברית, למגוון יישומים, כולל מדפסות הזרקת דיו, פלקסוגרפיה והדפסה על גבי מסכים.

"הדפסת מעגלים אלקטרוניים פותחת את הדלת בפני יישומים אלקטרוניים עתידיים כמו תצוגות גמישות, תוויות חכמות, פוסטרים נעים וביגוד אקטיבי. סך השוק לאלקטרוניקה מודפסת, אורגנית וגמישה צפוי לגדול מכ- 16 מיליארד דולר ב-2013 ל-76.8 מיליארד בעשור הקרוב," אומר יעקב מיכלין, מנכ"ל יישום. "הדיו הננומטרי המבוסס על נחושת שהומצא על ידי פרופסור מגדסי פותר חלק מן המגבלות המרכזיות שמונעות שימוש נרחב בדיו מוליך, ואנו בטוחים שהדיו החדש יהפוך לנדבך חשוב בתעשייה הגדלה והולכת של הדפסת אלקטרוניקה. בשל תכונותיו הייחודיות, הדיו החדש מתאים למגוון יישומים כולל תגי RFID (תגים משדרים), תאים סולאריים, חיישנים ואלקטרודות לתצוגות. יישום תרה כעת אחר שותפים להמשך הפיתוח והמסחור של המצאה זו."

כנס "ננו-ישראל 2014" והתערוכה הנלויית אליו, ייערכו השנה בין ה-24 ל-25 במרס 2014 במלון דויד אינטרקונטיננטל בתל אביב

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן