סיקור מקיף

מסתורי החלל 14: האדם נחת על הירח

תיאורית קונספירציה זו מקורה בימי אפולו עצמם, אך היא קיבלה תנופה הודות לתוכנית טלוויזיה אבסורדיתשל רשת פוקס

מצלמת הקולנוע של רכב הירח מצלמת את מפקד אפולו 16, ג'ון יאנג, מנקה את האבק ממצלמתו של צ'ארלי דיוק
מצלמת הקולנוע של רכב הירח מצלמת את מפקד אפולו 16, ג'ון יאנג, מנקה את האבק ממצלמתו של צ'ארלי דיוק

הסופר פיל פלייט, כתב עבור המגזין ספייס אילוסטרייטד כי לא הופתע כאשר רשת הטלוויזיה פוקס שידרה תוכנית המנסה להוכיח כי נאס"א זייפה את משימות אפולו לירח בין השנים 1968 (אפולו 8 שרק הקיפה את הירח) ועד לנחיתה האחרונה של אפולו 17 ב-1972. תיאורית קונספירציה זו מקורה בימי אפולו עצמם, אך היא קיבלה תנופה הודות לתוכנית טלוויזיה אבסורדית זו.
המאמינים בתיאורית הקונספירציה אומרים כי יש להם הוכחות לאמונתם. ואולם הטענות שלהם מראים בורות במדע, החל מעקרונות הבסיסיים של הצילום ועד לגיאולוגיה ופיסיקה. לדוגמה, פיסת ההוכחה הראשונה שמציעים תומכי התיאוריה היא העדכם של כוכבים מהתמונות שצילמו האסטרונאוטים של מבצעי אפולו. זה נכון. כמעט כל תמונה שצולמה ממסלול סביב הירח ומפני השטח של הירח הראתה שמים כהים לחלוטין ריקים לגמרי מכוכבים. אם לירח אין אטמוספירה, טוענים הקושרים, השמים היו צריכים להיות מלאים בכוכבים.
לא נכון. על פני השטח של הירח המצלמות הכילו סרט במהירות איטית (אקאטה-כרום 64 לצילומי צבע ופאנאטומיק X לצילום שחור לבן) שגם תוכננו לחשיפה באור שמש בהיר – ולפיכך בחשיפה כזו, של חלקיק שניה, גם הכוכבים הבהירים ביותר – החיוורים פי 100 אלף מהירח המלא כפי שהוא נראה מכדור הארץ ופי 10 מיליון יותר חוורים מהשמש – לא ייראו, ויהיה צורך בהרבה שניות חשיפה כדי לראות אותם. חשיפה כזו היתה גורמת לשריפת התמונות של האסטרונאוטים, החלליות והירח עצמו. תמונה בחשיפה טובה המצולמת בצד המואר של הירח – בדיוק כמו זו שבה כדור הארץ תופס חלק גדול מהפריים – לא תקלוט אפילו כוכב אחד.
יתרה מכך, האסטרונאוטים צילמו תמונות בהם נראים כוכבים. באפולו 16, לדוגמה, השתמש ג'ון יאנג בטלסקופ אולטרה-סגול קטן והציב אותתו בצילו של תא הנחיתה כדי לצלם כוכבים וגלקסיות רחוקים. וכן בכמה משימות אפולו צילמו האסטרונאוטים חסרי המזל שנשארו בתא שהקיף את הירח, וחלפו על צד הלילה שלו, כמה כוכבים וכן את העטרה החיוורת של השמש תוך שימוש בסרטים מהירים מאוד ובחשיפות ארוכות.
חסידי תיאורית הקונספירציה צפו בשעות על גבי שעות של שידורי וידאו שהועברו מהירח, רובם בצבע ובבהירות טובה, וראו בהם עדויות לזיופים. למעשה אלו הסרטים המעידים על כך שאנשים אכן צעדו על הירח. כאשר האסטרונאוטים הניחו את רגליהם על פני הקרקע, האדמה הירחית הרופפפת התפזרה. בהעדר אטמוספירה מתנהגים חלקיקי האבק כמו כדורי רובה זעירים ונעים במסלול בליסטי – פארבולה מושלמת המעלה אותם למעלה ומורידה אותם למטה. אם הדבר זויף באולפן סרטים בנוואדה, כפי שטוענים חסידי הקונספירציה, הגרגרים העדינים הללו היו מתנשאים למעלה, נתמכים בידי האטמוספירה העבה של כדור הארץ.
באורח אירוני, אף כי כוח המשיכה של הירח הוא רק שישית מזה של כדור הארץ, האבק נופל מהר יותר משום שאין מה שישאיר אותו למעלה. לפיכך הדרך היחידה היא שהסרט צולם בסביבה נטולת אוויר ובעלת כוח משיכה נמוך יותר. לשם השוואה בסרט משנת 1968, אודיסאה בחלל 2001, הודגמה בדרך הטובה ביותר היכולת של הוליווד להראות תמונות מן החלל בתקופת אפולו- אך גם שם לא הצליחו הבמאים לחזות את המאפיינים המדויקים של ההליכה על הירח.
ואולם אם רוצים לראות את העדויות הטובות ביותר לכך שבני האדם הגיעו לירח, כו לאחד המוזיאונים שבהם נמצאים האבנים (המקום הטוב ביותר הוא ספייס סנטר יוסטון שהיה לי הזכות לראות בעצמי. א.ב.). כ-381 ק"ג של סלעים ואדמה הובאו בידי האסטרונאוטים כלדור הארץ. אלפי מדענים ברחבי העולם שחקרו את דוגמיות אפולו מסכימים: הם לא הגיעו מכדור הארץ.
שלא כמו הסלעים על כדור הארץ, דוגמאות הירח חסרים לחלוטין מים, אפילו בתוך המבנים הגבישיים שלהם. ההרכב הכימי שלהם, במיוחד היחס בין ברזל למגנזיום, מפריד אותם מכל סלע שמקורו בכדור הארץ. הם גם עתיקים באופן קיצוני, כמה מהם עתיקים כמו מערכת השמש עצמה. יתכן, וזה יותר חשוב, כי פני השטח שלהם מראים את ההשפעה של הפגזות מיקרו מטאורים שנעו במהירות גבוהה וכן חלקיקים תת אטומיים מרוח השמש – אף אחד מהם לא מגיע לכדור הארץ בזכות מסך האטמוספירה המגן עלינו. כל הדברים הללו נהרסו בסלעים שעפו מן הירח ונחתו על כדור הארץ כמטאוריטים ירחיים. החום העצום שנוצר בשל מעברם במהירות גבוהה באטמוספירה היה מוחק כל תוואי של פני השטח. דוגמיות אפולו היו חייבים להגיע בעדינות מן הירח ולמעשה היתה זו שליחות מדלת לדלת.
שאר עשרות הטענות של הקושרים קלים מאוד להפרכה. הסברים מוצקים נדירים משום מה באינטרט מאשר הנהי של תומכי תיאורית הקונספירציה, אך עדין ניתן למצוא אותם. ועם זאת, למרות כל העדויות נגד התיאוריה, היא ממשיכה לפרוח. מאמרי ביקורת על התוכנית של פוקס באתרים אמריקנים זכו למאות אלפי תגובות מאנשים שראו את התוכנית ורבים מאשימים את המדענים כי הם שותפים לקונספירציה, אחרים מודים לכל אלה שלקחו על עצמם לפתור את הבעיה. כותב שורות אלה בספייס.קום אפילו קיבל מיילי תודה מאסטרונאוט אפולו צ'ארלי דיוק שהודה לו על מאמציו.
משהו טוב עשוי לצאת מזה. ברור שהנושא נגע לליבם של אנשים רבים וגרם להם לחשוב על טיסות בחלל בכלל, ועל נחיתה על הירח בפרט. בתקווה שאנשים אלה יהיו מספיק ספקנים ויבצעו מחקר כלשהו וילמדו את הסיפור האמיתי של משימות אפולו. כאשר הם יעשו זאת, הם ימצאו כי "תרמית הירח" אינה מוצקה יותר מהריק בחלל.

למאמר בספייס.קום
הירח באסטרופדיה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן