סיקור מקיף

אסטרונומים לוחצים להקים מצפה על הירח

יהיה מוגן מפני הפרעות רדיו מכדור הארץ ומהלווינים המקיפים אותו

טלסקופ על הירח
בתקווה להקשיב לתדרים שבהם משדר היקום ואשר עד כה לא היה ניתן להאזין להם, החלה קבוצת מדענים להמליץ בפני המימשל להקים מערך רדיו-טלסקופים בצד ה"אפל" של הירח.

מצפה כזה, שיהיה מוגן מפני רעש הרדיו מכדור הארץ באמצעות אדמת הירח, יוכל להקשיב לתדרים שבגלל ההפרעות אי אפשר להאזין להם מכדור הארץ עצמו או אף ממסלול סביבו. יתרה מכך, ניתן יהיה גם להקשיב לתדרי רדיו כה נמוכים שבדרך כלל נבלעים באטמוספירה של כדור הארץ. אסטרונומים חוקרים את הישימות של ההצעה, שלדעתם יכולה להיבנות מרחוק באמצעות ציוד רובוטי וגם לפעול באופן אוטומטי. "הדבר יתן לנו מבט חדש על היקום" אומר יוקי דייויד טקאהאשי, (Takahashi), אסטרונום באוניברסיטת גלזגו שבסקוטלנד באתר אינטרנט שהוקם כדי לספק תמיכה בהקמת המצפה הירחי. "אנחנו כולנו כמו חובשים משקפי שמש אדומות, וכאשר נסיר אותם נגלה שיש בעולם פרחים אדומים יפים, תפוחים, חיפושיות אדומות, ועוד."

המצפה הירחי יוכל לתת לנו מבט תופעות חדשות ולאו ידועות כאילו שיש לנו חוש חדש, נוכל לצפות בגלקסיות שהסחתן לאדום גבוהה, אומר טקהאשי. קלודיו מאקונה Claudio Maccone מהמרכז לאסטרונומיה בטורינו, סבור שניתן לבנות את המצפה בתוך 15 שנים, ולפיכך על נאס"א, סוכנות החלל האירופית או מוסדות ממשלתיים עיקריים לספק את מיליארדי הדולרים הדרושים לכך. "אני מאמין שניתן לבנות אותם" אמר מאקונה לכתב העת ניו סיינטיסט. הוא אמור לכתוב בקרוב דוח ובו הצעה שתופנה לאקדמיה הבינלאומית לאסטרונומיה שיתכנס בעוד כעשרה חודשים.

אבל הזמן הוא קריטי, ככל שיותר לווינים צופים בחלל במרחקים הולכים וגדלים מכדור הארץ, הם יוצרים איום על נווה המדבר הרדיופוני בצידו האחר של הירח, אומר מקונה.

שני אתרים אפשריים על הירח הם המכתשים דדלוס וסהא, קוטרו של כל אחד מהם עשרות קילומטרים. בפרט סבורים המדענים, ניתן יהיה להסתייע במערכות הללו כדי לחפש חיים מחוץ לכדור הארץ. פרוייקט דמוי סט"י עשוי לפרוח במצפה השוכן על אדמת הירח. יתכן שהשאלה החשובה ביותר – האם החיים קיימים במקומות אחרים ביקום, נמנעת מאיתנו בשל הפרעות הרדיו על כדור הארץ.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן