סיקור מקיף

מולד הירח

מסביר פרופ”מ חגי פרץ: “על סמך עשרות הדמיות של היווצרות כוכבי לכת במערכת השמש, גילינו כי במקרים רבים קיים דמיון רב בין כוכבי לכת לגופים הפוגעים בהם. מכך הסקנו כי הדמיון בין הירח לכדור הארץ נובע בעצם מהדמיון בין טייה – שממנו נוצר הירח, למעשה – ובין כדור הארץ.”

הירח וכדור הארץ. הירח דומה גם לטיה וגם לכדור הארץ
הירח וכדור הארץ. הירח דומה גם לטיה וגם לכדור הארץ

משחר האנושות עורר הירח עניין רב ברוב תרבויות העולם. הוא מילא תפקיד מרכזי ביצירת לוחות שנה, ובהם לוחות השנה היהודיים והמוסלמיים, נחשב לאחד האלים בחלק מהמסורות הפגאניות והעלה שאלות רבות בדבר הרכבו, צורתו ואופן היווצרותו. שאלות אלה מעסיקות את האנושות כבר אלפי שנים, וגם כיום שואלים ילדים רבים את עצמם – ואת הוריהם – אם הירח עשוי מגבינה.

 

בקהילה המדעית התבססה בשנות ה-80 הפרדיגמה של “התנגשות הענק”, שלפיה נוצר הירח מפגיעה של גוף שמימי בשם “טייה” בכדור הארץ. בהתנגשות זו ניתז חומר רב, שחלק ממנו החל לנוע סביב כדור הארץ והתגבש בהדרגה לירח המוכר לנו. השאלה הנשאלת לנוכח תאוריה זו היא אם אותו חומר נעקר מכדור הארץ או מ”טייה”.

 

האפשרות שהחומר נעקר מכדור הארץ קיבלה חיזוק בדמיון החומרי הרב בין כדור הארץ לירח – דמיון שנמצא בניתוח דוגמאות שהובאו מן הירח במשימות “אפולו”. עם זאת, אפשרות זו נוגדת את הידע הקיים, כי ירחים נוצרים בדרך כלל מן הגוף הפוגע (“טייה” במקרה זה) ולא של הגוף הנפגע (כדור הארץ).

 

מחקר חדש שפרסמו פרופ”מ חגי פרץ מהפקולטה לפיזיקה ועמיתיו מיישב את הדילמה. “על סמך עשרות הדמיות של היווצרות כוכבי לכת במערכת השמש,” מסביר פרופ”מ פרץ, “גילינו כי במקרים רבים קיים דמיון רב בין כוכבי לכת לגופים הפוגעים בהם. מכך הסקנו כי הדמיון בין הירח לכדור הארץ נובע בעצם מהדמיון בין טייה – שממנו נוצר הירח, למעשה – ובין כדור הארץ.”
“המשמעות היא שההיסטוריה של טיה הביאה דווקא אותו – ולא גופים אחרים – קרוב לכדור הארץ,” מסבירה החוקרת אלסנדרה מסטרובונו-בטיסטי. “במילים אחרות, טייה וכדור הארץ גדלו באותו אזור, ולכן התגבשו מחומרים דומים. בשלב מסוים הם אכן התנגשו זה בזה, אירוע שגרם להתזת חומר מטיה, וחלק מהחומר הזה הפך לימים לירח. כך אנו מיישבים בעצם בין מה שנתפס עד כה כסתירה בין האופן שבו נוצרים ירחים (מהחומר הניתז מהגוף הפוגע) ובין הדמיון בין הארץ לירח, שגרם לקהילה המדעית להאמין בטעות שהירח נוצר מכדור הארץ ולא מטייה.”

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. האם כבר הצליחו למצוא כובת לכת, אשר סביבו חג לווין (ירח) אשר גודלו פורפורציוני לכוכב הלכת שלו, כמו שהירח שלנו פורפורציוני לכדור הארץ ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן