סיקור מקיף

מדוע איבדו החפרפרות את יכולת השמיעה?

צעדים וקולות נמוכים אחרים מוגברים במחילת החפרפרת, ולכן היא מעדיפה להיות חרשת ולא לשמוע אותם

מה אמרת? לא שמעתי כאשר החיים מתרחשים מתחת לפני הקרקע, אולי אין זה מפתיע שלחפרפרת מסוג Fukomys mole-rats אין שמיעה טובה. אין להם צורך לשמוע דבר, ולכן אזניהם הפכו במהלך הזמן לחסרות תועלת.  לפחות כך גרסה התיאוריה הפופולרית. אולם מחקר חדש, אשר פורסם בכתב העת Naturwissenschaften טוען ההפך מכך. מחברי המאמר מצאו כי צלילים בתדירות נמוכה, כמו אלו הנוצרים ע"י צעדים של בעלי חיים ובני אדם הפוסעים על האדמה שמעל, מוגברים בשוחות ובחפירות תת קרקעיות- תופעה המוכרת כ"אפקט הסטטוסקופ". ייתכן שהחפרפרות אבדו את שמיעתן, החוקרים משערים, כדי להימנע מהפרעות ומשמיעת קולות מוגברים באפקט הסטטוסקופ.
(תמונה PNAS)

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

  1. אולי בכל החפרפרת הזו בכלל נבראה מראש ללא שמיעה? למה צריך להציג כותרת מטעה, כאילו הוכח שהיתה לה שמיעה והיא איבדה אותה? האם נמצאו מאובנים של חפרפרות מסוג זה עם שמיעה?

  2. יש לך כשל בטיעון.
    האבולוציה לא עובדת בצורה מתוכננת. יתכן (אני ממש לא יודע) ששמיעה מאד חלשה עדיפה על חרשות לגבי חפרפרות, אבל מספיק שחרשות עדיפה על שמיעה "רגילה", כדי שיהיה למוטציה כזו סיכוי להפוך לתכונה שולטת במין.

  3. תחליטו כבר :
    או ש"אין לה שמיעה טובה" או שהיא לא שומעת בכלל. במידה והיא לא שומעת בכלל – זה לא מתיישב אם הטענה שאיבדה את השמיעה במטרה להימנע משמיעת קולות מיותרים, עדיף להחליש את השמיעה מאשר לאבדה כליל כי שמיעה חשובה להישרדות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן