נספחים מדעיים, הנגשת המדע וחיזוק תעשיית החלל, אלו חלק מהפעולות המתוכננות של משרד המדע ל-2016

לדברי שר המדע אופיר אקוינס, תקציב המשרד יגדל ב-20% ל-419 מיליון שקלים. השר הציג אתמול (ג') בפני ועדת המדע של הכנסת את תכנית העבודה של המשרד לשנת 2016 וחזון המשרד לשנים הקרובות

ישיבת ועדת המדע של הכנסת, 9/11/15 מימין: מנכ"ל משרד המדע עידו שריר, שר המדע אופיר אקוניס ויו"ר וועדת המדע, ח"כ אורי מקלב. צילום: אבי בליזובסקי
ישיבת ועדת המדע של הכנסת, 9/11/15 מימין: מנכ"ל משרד המדע עידו שריר, שר המדע אופיר אקוניס ויו"ר וועדת המדע, ח"כ אורי מקלב. צילום: אבי בליזובסקי

שר המדע אופיר אקוניס הציג אתמול (ב') את מטרות המשרד לשנת 2016 בפני ישיבה של וועדת המדע של הכנסת: חיזוק המחקר ועידוד החדשנות בתחומי מדע וטכנולוגיה בחזית הידע העולמי; חיזוק מעמדה הבינלאומי של ישראל במדע ובטכנולוגיה; חיזוק מעמדה של ישראל בתחומי החלל האזרחי- -בתעשיה, באקדמיה ובחברה; וכן חשיפה, הנגשה ועידוד מצויינות בקהילה בתחומי מדע, טכנולוגיה ומחקר

 

לדברי השר אקוניס: "אנחנו מעמידים בראש סדר העדיפויות של המשרד שלושה יעדים עיקריים: הנגשת מדע וטכנולוגיה לפריפריה וצמצום הפער הדיגיטלי ובמרכזה, תקציב מרכזי מו"פ בפריפריה ורפורמה מקיפה בלהב"ה; ביסוס והעמקה של הקשרים הבין-לאומיים במחקר ופיתוח והגדלת מספר ההסכמים הדו-לאומיים; וביסוס מעמדה של ישראל כמדינה פורצת דרך שמדינות רבות בעולם מביטות בה בהתפעלות ובהערכה".

אקוניס חשף כי תקציב משרד המדע, הטכנולוגיה והחלל צפוי לעלות בשנה הקרובה בכ-20% ולעמוד על 419 מיליון שקלים לעומת 354 מיליון שקלים, לפי הצעת התקציב הצפויה לעלות להצבעה בשבוע הבא. עוד הציע השר להעביר יחידות רלוונטיות המבוזרות כיום בין כל משרדי הממשלה למשרד המדע, ובראש ובראשונה לשכת המדען הראשי שנמצא היום במשרד הכלכלה. "משרד המדע והטכנולוגיה הוא מקומה הטבעי של לשכת המדען הראשי".
השר הוסיף כי כחלק מהנגשת המדע והטכנולוגיה לפריפריה, הוא מבקש לחזק את מרכזי המו"פ האזוריים ומתכנן רפורמה בפרויקט מרכזי להבה, להנגשת האוריינות הדיגיטלית לכלל הציבור. "דבר טוב עשה השר דאז יעקב פרי בכך שהעביר את מרכז להבה, שהיה שנים במשרד האוצר, למקום הנכון – משרד המדע והטכנולוגיה. מאז ההעברה כמעט שהוכפל תקציבו – מ-24 מיליון שקלים ל-46 מיליון", אמר. בנוסף, הוא הבטיח לחזק את פרויקט מחשב לכל ילד והיום הוא יחלק במסגרת הפרויקט המשותף לממשלה ולתעשיה מחשבים לכ-200 תלמידי כיתות ד' במגדל העמק.
"חשוב לחזק את האוריינות הדיגיטלית ולאפשר גם לילדים שההורים שלהם לא יכולים להרשות לעצמם לרכוש להם טאבלטים להיכנס לעידן הדיגיטלי. חלקם יהיו המדענים והמהנדסים של המחר".

הוא ציין כי יש למשרד המדע 21 הסכמים בינלאומיים עם 14 מדינות, רובם בתחום החלל. במסגרת זו, מבצעת ישראל פרויקטים בתחום עם מדינות כמו איטליה, גרמניה, צרפת וארצות הברית. "היעד הוא להגיע ל-30 הסכמים", הוסיף.

השר אקוניס שביקר לאחרונה בדרום קוריאה ולדבריו השרים וסגן ראש הממשלה עמם נפגש היבעו הערכה למדע והטכנולוגיה הישראלים. הוא מציע ליישם רעיון שנבחן כעת בפיילוט של הצבת נספחים מדעיים בשגרירויות במדינות מפתח, תחילה במזרח אסיה ובהודו, ולאחר מכן גם במדינות המערב.
אקוניס התייחס ליוזמות לחרם הבינלאומי על ישראל המובל על ידי תנועת ה-BDS שמרכזה בבריטניה. "לא של מדינות, אלא של גופים שמבקשים להשפיע על המדינות. מי שהיה או נמצא בקשר עם מדענים ישראליים, או השקיע השקעות משותפות בתחומי המדע, המחקר והטכנולוגיה, יודע ששיתוף הפעולה תורם תרומה אדירה לא רק לצד שלנו. גם הם מרוויחים משיתוף הפעולה". לדבריו, הוא שוחח לאחרונה עם שגריר בריטניה והודה לו על התנגדותו של ראש ממשלת בריטניה דייויד קמרון לחרם.

בהמשך ציין אקוניס את כנס החלל שהתקיים לפני ארבעה שבועות בירושלים והביא אליה כ-2,000 משתתפים מ-60 מדינות. "זו הייתה הבעת אמון של העולם בחדשנות הישראלית, בטכנולוגיה הישראלית. המשתתפים מילאו את בניני האומה, טיילו במדינה והראינו להם הן את יופייה והן את מה שיש לנו להציע מהבחינה הטכנולוגית". לדבריו, למרות המצב הבטחוני, מספר הביטולים היה זעום. לדבריו, לאחר שהציע להשמיט את המילה חלל משם המשרד עקב הממים שהתרוצצו ברשת והגיחוך שנעשה לקודמו דני דנון, התרשם מעובדי המשרד שישראל היא בין עשר המדינות המובילות בעולם בתחום החלל, וכי יש חשיבות להכללתו בשם המשרד.

יו"ר הוועדה ח"כ אורי מקלב  כי בכוונתו לעגן בחקיקה מועצה ללימודי מדע וטכנולוגיה, לקדם תכניות חינוכיות למדע, ולהכניס ליומן השנה את היום הלאומי למדע, יום לאומי שחל בתאריך 14 במארס. עוד אמר מקלב, כי בדעתו לקדם בחקיקה מכוני מחקר ממשלתיים.

מנכ"ל משרד המדע והטכנולוגיה מר עידו שריר אמר "אחד התחומים העיקריים שבו פועל משרד המדע הוא חיזוק המחקר ההנדסי והיישומי שסבל בשנים האחרונות מהידרדרות ופגיעה במחקר. באמצעות קרן הלאומית למחקר יישומי והנדסי (מי"ה) שהקים המשרד לאחרונה. המשרד יממן מחקרים והענקת מלגות בנושאים בעלי חשיבות עדיפות לאומית וכן יקדם מחקר מדעי ממוקד שיתבצע בפריפריה ובדגש על מחקרים בחברה הערבית, החרדית וקידום נשים בתחום. עוד אמר שריר, כי משרדו יפעל לקידום יכולות תעשיית החלל בישראל. בין השאר לסיום פיתוח הלוויין האזרחי "וונוס", פיתוח מערכת הנעה חשמלית זעירה בשת"פ עם סוכנות החלל האירופית ופרויקט "שלום" לפיתוח לוויין היפר-ספקטראלי בשיתוף איטליה ויפעל למימוש הסכם שת"פ בנושא חלל עם NASA.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

  1. אף אחד מהשלושה לא נראה באוריינטציה מדעית. האמנם החרדים הבינו סוף סוף את חשיבות המדע
    לא יודע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן