סיקור מקיף

סטודנטים וחוקרים בטכניון בנו "רחפן" – מסוק רובוטי זעיר המנווט, מצלם ומתמרן באופן עצמאי

המסוק יכול לשמש למשימות מיוחדות, תצפיות ומעקב

בתמונות: הרחפן מרחף ליד הפקולטה למדעי המחשב בטכניון. צילום: פרופסור שאול מרקוביץ', דוברות הטכניון
בתמונות: הרחפן מרחף ליד הפקולטה למדעי המחשב בטכניון. צילום: פרופסור שאול מרקוביץ', דוברות הטכניון

סטודנטים בפקולטה למדעי המחשב בטכניון בנו "רחפן" – מסוק רובוטי זעיר אשר מנווט, מצלם ומתמרן באופן עצמאי. הוא יכול לשמש למשימות מיוחדות, תצפית ומעקב. כך מגלה עיתון הפקולטה Homepage.

"כיום, לאחר מספר שלבי פיתוח, הגענו למשקל כולל של קילוגרם אחד, עם זמן שהות באויר של 30-40 דקות", מספר מהנדס המעבדה למערכות נבונות, רונן קידר. "הרחפן יכול להיכנס לבניין דרך החלון, לבצע את עבודתו ולצאת בחזרה".

פרופ' אהוד ריבלין, המוביל את הפרויקט מטעם הפקולטה, ציין כי הסטודנטים, בהנחייתו, תורמים לפרוייקט בהיבטים של עיבוד מידע וראייה ממוחשבת. "בעזרת סנסורים שונים שהוספנו לרחפן, אנו מקנים לו יכולת הבחנה במכשולים ומניעת התנגשות, שמירת גובה והתמצאות בסביבה בעזרת מפה תלת ממדית".

בשלב זה המצלמה נמצאת בגחון ה"רחפן", אך חוקרי הטכניון עומדים לציידו במצלמה נוספת כך שניתן יהיה לצלם גם קדימה ואחורה, ולמעשה ב-360 מעלות במישור האופקי.

"הוספת מחשב כף יד מסוג PC Poket איפשרה לנו להגביר את כושר העיבוד של הרחפן" מוסיף אראל עוזיאל, בוגר הפקולטה למדעי המחשב בטכניון, שהשתתף בפיתוח. "המחשב שולט על הרחפן באמצעות קופסת בקרה הנמצאת על הפלטפורמה ואחראית על ההיגוי, כך מתאפשרת לרחפן תקשורת אלחוטית עם תחנה קרקעית לקבלת הוראות טיסה ולשידור מיקום והעברת תמונות תוך שימוש ביכולות החישוביות והתקשורתיות של מחשב כף היד הנמצא בו".

את הפרוייקט הובילו פרופ' אהוד ריבלין מהפקולטה למדעי המחשב, פרופ' פיני גורפיל מהפקולטה להנדסת אוירונוטיקה וחלל, מהנדס המעבדה למערכות נבונות, רונן קידר ומהנדס החומרה סרגיי דניליאן. הפרוייקט ממומן על ידי קרן דבורה והמרכז למערכות אוטונומיות בטכניון.

7 תגובות

 1. כל הכבוד לכל העוסקים במלאכה,העתיד של המוצר הזה נראה מצוין

  לרענן- אני לא מאמין שחילוץ אנשים יהיה חלק מהתכונות של המכשיר,הוא שוקל בסה"כ 1 קילו
  צילום ושירות משלוחים לקיוסקים נראה יותר הגיוני

 2. לאנשי הטכניון,
  תציעו למכור את זה לרפאל, זה בטוח מאד יעניין אותם.

 3. פנטסטי!!!
  יהיו לזה אינספור שימושים במהלך הזמן. עצם העובדה שהצליחו למזער את הרחפן למשקל של 1 ק"ג וזאת כנראה בתקציב נמוך, אומר שיש כאן המון פוטנציאל לשימושים אזרחיים אך בעיקר צבאיים.
  אחד החשובים שבהם הוא יכולת פטרול והגנה על שטחים. כאשר המזעור הזה יצבור תאוצה וניתן יהיה לשים על הרחפן גם חומר נפץ,הוא יוכל להחליף חיילים בהתקפה וזאת ע"י בנייה של רחפנים "מתאבדים"שיוכלו להתביית ולחסל חיילי/מחבלי אויב. זה נשמע לא הומני, אבל סוללת רחפנים כזאת תוכל לתקוף יעד ללא שימוש בחיילים, משמשעאנחנו נצטרך פחות להסתכן.

 4. זה טוב לחילוץ אנשים שנמצאים על גג גורד שחקים בוער, כדי שלא יחזרו מראות האנשים הקופצים בספטמבר אחד עשר.

 5. לחולה על חומוס.
  בהיותך מכיר את הפרויקט, אולי תוכל לספק את סקרנותי, מה מידת הרעש שהרחפן הזה מייצר ? חזק ? חלש?
  הצעה לשם : "הרחפן המחורפן" או בקיצור רחמ"ח.

 6. מכיר את הפרויקט
  אבל סיימו אותו לפני שנתיים מוזר שרק עכשיו מפרסמים

  אני יכול להוסיף שיש למסוק הזה מנגנון שהוא לא יכול להיתקע בדברים
  גם אם אתה עובד למצב ידני ואתה בא בשיא המהירות לתוך קיר המסוק מזהה את הקיר ונעצר
  מגניב חבל על הזמן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן