סיקור מקיף

שביל החלב מוסתר כיום מכשליש מהאנושות

המלצה חשובה של קבוצת "אור מכוון" הישראלית: לרכוש נורות לד בעלי גוון צהוב ולא לבן. בלי קשר לזיהום האור – הנורות הלבנות כוללות אורך פס כחול קצר שמשבש את השינה. לעיריות ולאנשים בעלי חצרות – כוונו את ה-LED-ים כלפי מטה בלבד. גם תחסכו באנרגיה וגם תסייעו בהפחתת זיהום האור.

שביל החלב כפי שצולם בשנת 2008 מנחל נקרות, מדרום למצפה רמון. בתחתית התמונה - שאר המשתתפים בתצפית המשתמשים בפנסים אדומים למניעת זיהום אור והפרעה לתצפית. היום כבר קשה לצלם תמונה כזו משם. צילום: יוסי חורי. מובא באישורו.
שביל החלב כפי שצולם בשנת 2008 מנחל נקרות, מדרום למצפה רמון. בתחתית התמונה – שאר המשתתפים בתצפית המשתמשים בפנסים אדומים למניעת זיהום אור והפרעה לתצפית. היום כבר קשה לצלם תמונה כזו משם. צילום: יוסי חורי. מובא באישורו

שביל החלב, הנהר המבריק של כוכבים שהשתלט על שמי הלילה ועל דמיונם של בני אדם מאז ומעולם, אינו אלא זיכרון דהוי עבור שליש האנושות ו – 80 אחוזים מהאמריקנים. כך עולה מהאטלס הגלובלי החדש של זיהום אור פרי מחקר של חוקרים מאיטליה ומארה"ב

תמונה: זיהום אור מסתיר את שביל החלב ל-8 מכל 10 אמריקנים.. אזורים בהירים על המפה מסמנים מקום בהם השמים בהירים בשל תאורה מלאכותית המסתירה את הכוכבים. צוות בין-לאומי של חוקרים פרסם את אטלס בהירות השמים המלאכותיות. המאמר התפרסם Science Advance

שביל החלב, הנהר המבריק של כוכבים שהשתלט על שמי הלילה ואת הדמיון האנושי מאז ומעולם, אינו אלא זיכרון דהוי עבור שליש נהאנושות וכשמונים אחוזים מהאמריקנים, כך עולה מאטלס גלובלי חדש של זיהום אור שפיתחו מדענים אמריקנים ואיטלקים.

זיהום אור הוא אחת הצורות הנפוצות ביותר של שינוי סביבתי. במרבית המדינות המפותחות, הגישה הנפוצה לתאורה מלאכותית יוצת ערפל זוהר המציף את הכוכבים וקבוצות הכוכבים של שמי הלילה.

זיהום אור מסתיר את שביל החלב ל-8 מכל 10 אמריקנים.. אזורים בהירים על המפה מסמנים מקום בהם השמים בהירים בשל תאורה מלאכותית המסתירה את הכוכבים. צוות בין-לאומי של חוקרים פרסם את אטלס בהירות השמים המלאכותיות. המאמר התפרסם Science Advances
זיהום אור מסתיר את שביל החלב ל-8 מכל 10 אמריקנים.. אזורים בהירים על המפה מסמנים מקום בהם השמים בהירים בשל תאורה מלאכותית המסתירה את הכוכבים. צוות בין-לאומי של חוקרים פרסם את אטלס בהירות השמים המלאכותיות. המאמר התפרסם Science Advances

"דורות שלמים של בני אדם בארצות הברית לא ראו מעולם את שביל החלב", אמר כריס אלבידג' (Elvidge), מהמרכז הלאומי של NOAA למידע סביבתי בבולדר, קולורדו. "זה חלק גדול של החיבור שלנו ליקום – וזה אבד."
אלבידג' עם קימברלי בו (Baugh) מהמכון המשותף למחקר במדעי הסביבה באוניברסיטת קולורדו בבולדר, מהווים חלק מצוות שעדכן את האטלס הגלובלי של זיהום האור שפורסם בשבוע שעבר בכתב העת Science Advances. באמצעות נתוני לווין ומדידות בהירות שמי הלילה ברזולוציה גבוהה. מחקרם הפיק את ההערכה המדויקת ביותר עד כה של ההשפעה הגלובלית של זיהום אור.

"אני מקווה כי אטלס זה יפתח סוף סוף את העיניים של אנשים לתופעת זיהום האור," אמר המחבר הראשי פאביו פאלקי מהמחלקה לאור וזיהום בהמכון למדע וטכנולוגיה באיטליה.

האטלס מנצל את נתוני ההדמיה בתאורה נמוכה שנעשה על ידי הלווין SOUMI המשותף לנאס"א ול-NOAA וכיילו אותו באמצעות אלף תצפיות קרקע.
זיהום אור היא תופעה נפוצה במדינות כמו סינגפור, איטליה ודרום קוריאה, בעוד קנדה ואוסטרליה הצליחו לשמר את השמים הכהים ביותר. במערב אירופה, רק שטחים קטנים של שמי הלילה נותרו חופשיים מזיהום אור, בעיקר בסקוטלנד, שבדיה ונורבגיה. למרות השטחים הפתוחים העצומים במערב ארה"ב כמעט מחצית ארה"ב חוותה לילות זיהום אור.

"בארצות הברית, חלק הפארקים הלאומיים שלנו הם מפלטו האחרון של החושך – מקומות כמו ילוסטון או במדבריות בדרום מערב המדינה" אמר אחד מהמחברים של המאמר – דן דוריסקו (Duriscoe) משירות הפארקים הלאומיים. "אנחנו בני מזל שיש לנו הרבה אדמות ציבור המספקות חיץ בין הערים הגדולות."

זיהום אור גורם יותר מאשר לגזול מבני האדם את ההזדמנות להרהר בשמי הלילה. אור יכול לבלבל או לחשוף חיות בר כמו חרקים, ציפורים וצבי ים, דבר שיש לו השלכות קטלניות לעתים קרובות.

למרבה המזל, ניתן לשלוט בזיהום האור באמצעות צמצום תאורה למינימום הנדרש ולדאוג שיאירו רק כלפי מטה ולא למעלה, או פשוט, ביטולם היכן שניתן.
בישראל, שבה אין למעשה במרכז הארץ ובערים הגדולות (אפילו בבאר שבע ואילת) מפלט מפני זיהום האור כפי שאפשר לראות כאן (נכון ל-2009) ועדכונים גם באתר עמותת "אור מכוון" הנאבקת ברשויות המקומיות כדי שיתקינו גופי תאורה חסכוניים יותר, שאינם מבזבזים תאורה לכיוונים לא נדרשים.

בשיחה עם אתר הידען, אומר מיכאל צוקראן, מפעילי "אור מכוון" כי כל עיר ומושב משמשים מוקד לזיהום אור. יש אמנם תקנים להתקני תאורה חסכוניים ושאינם מקרינים לשמים, אך איש אינו אוכף אותם.

"אור מכוון" היא קבוצת אזרחים שהצטרפו ליוזמה מגיעים מרחבי הארץ ומבקשים לקיים בכל הרשויות את שמזמן ביצעו בבתיהם – שימוש מושכל במשאבים וחיסכון בעלויות.

"בשלב ראשון, הקבוצה מינתה צוות טכני מקצועי שביצע סקירת מצב התאורה הקיימת וסימן את המטרות שמהוות את הקווים המנחים לכל תכנון עתידי: הפסקת פליטת אור לכיוון האופק ומעליו, מניעת האור הפולש, מניעת סינוור, שימוש בגופי תאורה שיספקו תאורה אחידה ככל האפשר, מניעת הארת יתר וכיבוי אוטומטי של תאורת חוצות כשאינה נחוצה וכן שימוש באורכי גל שאינם פוגעי בטבע."

"בשלב שני נסרקו מקורות האור השונים, עלות, נצילות, אורך חייהם והשלכות אורכי הגל שהם פולטים על הסביבה ועל שמי הלילה. בהמשך נסרקו מגוון גופי תאורה שמתאימים למקורות האור האפשריים, נצילות האורית, עלות אחזקת, אופיי פיזור האור שלה ויכולת ההתאמה שלה לצרכים השונים."

"בהמשך הקבוצה ניסחה מסמך המלצות והנחיות במטרה שיאומצו על ידי הרשויות כדי להבטיח את היעדים . המסמך תואם במלואו את התקן הישראלי החדש 13201 ומוסיף עליו שני חידושים חשובים . האחד הוא קביעת עצמת הארה מכסימלית לכל סוג תאורה (בנוסף לעצמה המינימלית שהתקן קובע). השני הוא החלת תקנות התאורה גם על האזרחים ולא רק על הרשויות."

הקבוצה עסקה גם באיתור בעלי עניין בארץ, גופי הגנת הטבע, ארגונים ומוסדות, עבודות שנעשו בנושא וגם פעילותה הערה של הממשלה והכנסת שמנסות להביא את ישראל לסטנדרטים מקובלים בעולם . לבסוף הוקם צוות התנדבותי, שפועל לשיפור המודעות הארצית ולאימוץ דרכי פתרונות . נכון להיום הקבוצה מעורבת בכמה פרויקטים בישובים שונים בארץ לאורכה ולרוחבה.

לדברי צוקראן "כל אחד יכול לרכוש גוף תאורה ולהתקין בחצר. רבים מתקינים תאורה בעוצמה של 150-100 לוקס כשהתקן ממליץ על 20-15 לוקס. זה בזבוז אנרגיה. כל הזמן נכנסים גופי תאורה חדשים מעוצבים אבל לא בטוח שהם מועילים. אנחנו צריכים לאת האור לקרקע ולא לשמים ורוב גופי התאורה האור מהם נפלט לעבר השמים."
האם נורות לד הן הפתרון?

צוקראן: "תאורת LED נהיתה שיק, כולם ממהרים ל-LED נורות חסכוניות וניתנות לשליטה הטכנולוגיה מאפשרת ריכוז של האור בצורה טובה אל הקרקע ואם מכוונים אותה נכון היא מאירה רק את הקרקע ולא את השמים. בהקשר זה חשוב לרכוש נורות לד מקוריות, משום שבשוק יש גם המון זיופים."

"חברי ה-IDA – איגוד השמים החשוכים העולמי ואנחנו ב"אור מכוון", אנחנו גם ממליצים על הדבר הזה – גוון של האור נמדד בטמפרטורה ואנחנו לא ממליצים לעבור את ה-3,000 מעלות קלווין. ה-LED-ים בטמפרטורות הגבוהות נראים יותר לבנים אך הם מכילים אור באורך גל כחול קצר שאנו רגישים אליו, והוא גורם לנו למתוח את היום לתוך הלילה. החשיפה לאור זה גורמת לתחושת עירנות, דווקא בזמן שאנחנו צריכים להתכונן לשינה.
הגוון הרצוי – 3,000 קלווין ומטה צהוב יותר והוא לא גורם להשפעה כזו. מומחי שינה ממליצים לעבור לפני השינה לתאורה מתאימה יותר כדי להכניס את הגוף לרגיעה."
"הבעיה הגדולה היא שבתחום הזה אין חוקים, יש המלצות. כמו שהכנסנו למודעות את נושא מניעת בזבוז המים, כך צריך להיות עבור תאורה. אם עיר תאמץ מסמך מסודר לפיו הולכים, לא יהיו בעיות בתחום התאורה ובלבד שיסתמכו על מחקר רציני. אפשר להתייעל אנרגטית בצורה טובה ופחות לפגוע בסביבה."

למחקר המדעי

להודעה של החוקרים

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

  1. נורות לד מקוריות?? מה, של חברת לד בע"מ?
    לד היא טכנולוגיה של דיודות פולטות אור.
    ישנם לדים איכותיים יותר או איכותיים פחות, כאלה שנותנים יחידות לומן פר וואט גבוה יותר או נמוך יותר.
    אין דבר כזה לד מזוייף. מתפלא עליכם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן