ידענים: שביל החלב

מאת 24 באוגוסט 2012 7 תגובות

מחקר שהוצג אתמול (ה') בכנס איגוד האסטרונומיה העולמי הנערך בביג'ינג, חושף קבוצת גלקסיות הנראית דומה מאוד לשלנו שגם אותן מקיפות גלקסיות גדולות יחסית כמו ענני מגלן, מראה נדיר באיזור שלנו ביקום.

גלקסיה תאומה לשביל החלב. צילום: פרויקט GAMA

גלקסיה תאומה לשביל החלב. צילום: פרויקט GAMA

מחקר שהוצג אתמול (ה') בכנס איגוד האסטרונומיה העולמי הנערך בביג'ינג, חושף קבוצת גלקסיות הנראית דומה מאוד לשלנו שגם אותן מקיפות גלקסיות גדולות יחסית כמו ענני מגלן, מראה נדיר באיזור שלנו ביקום.

שביל החלב היא גלקסיה טיפוסית בעצמה, אך כאשר משווים אותה לשכנתה הקרובה – הענן המגלני הגדול – היא די נדירה, ועשויה להיות אחת מסוגה, עד לסקר של היקום המקומי שגילה עוד שתי דוגמאות לסוג זה.

האסטרונום ד"ר אהרון רובותהם וקבוצת חוקרים מהסניף של המרכז הבינלאומי למחקרי רדיו אסטרונומיה באוניברסיטת מערב אוסטרליה, וחוקרים של אוניברסיטת סנט אנדריוס בסקולטנד, גילו קבוצת גלקסיות דומה לשלנו במיפוי המפורט ביותר של היקום הקרוב – Galaxy and Mass Assembly survey (GAMA).

לעולם לא מצאנו עוד מערכת גלקסיות דומה לזו של שביל החלב ושכנותיה עד כה, דבר שאינו מפתיע בהתחשב בקושי בצפיה בהן. רק לאחרונה התאפשר לבצע סוג כזה של ניתוחים ולמצוא קבוצות דומות" אומר ד"ר רובותהם.

"הכל היה צריך לקרות בעת ובעונה אחת. נדרשנו לטלסקופים טובים מספיק כדי לגלות לא רק גלקסיות אלא גם את המלוות החוורות שלהן. נדרשנו להסתכל בחלקים גדולים של השמים והכי חשוב – נדרשנו להבטיח שלא נחמיץ גלקסיות בסקר."

סימולציה שמראה מדוע נדיר לגלקסיה כמו שלנו להיווצר ביחד עם סביבתה, חוזה שמדובר בנסיבות נדירות. האסטרונומים לא הצליחו לומר כמה נדירות הנסיבות הללו, לאחר שגילו לא גלקסיה אחת אלא שתיים הדומות לשביל החלב מתוך מאות אלפי גלקסיות שנסקרו.
"גילינו כי כ-3% מהגלקסיות הדומות לשביל החלב מלוות בגלקסיות קטנות כמו ענני מגלן, דבר שלעצמו נדיר מאוד. בסך הכל מצאנו 14 מערכות גלקסיות דומות לשלנו, מתוכם שתיים כמעט תואמות." אמר.

שביל החלב נעול במעין ריקוד קוסמי עם ענן מגלן הגדול וענן מגלן הקטן, הנראות לעין בשמי חצי הכדור הדרומי. גלקסיות רבות מוקפות על ידי גלקסיות קטנות מהן, רק מעטות מלוות בגלקסיות כל כך גדולות כמו ענני מגלן.

מחקרו של ד"ר רובותהם גם גילה כי למרות שמלווים כמו ענני מגלן נדירים, כאשר הם נמצאים ליד גלקסיות כמו שביל החלב, משמעות הדבר היא שאנחנו נמצאים בזמן הנכון ובמקום הנכון לראות מראה כזה בשמים. "הגלקסיה שבה אנו חיים היא טיפוסית, אך ענני מגלן הם נדירים וקצרי חיים, כדאי שנהנה מהם כל עוד אנו יכולים. הם יהיו פה רק עוד כמה מיליארדי שנה". אמר.

קבוצת החוקרים זכתה לזמן טלסקופ נוסף במצפים בניו סאות' וולס ובצ'ילה במטרה לחקור את ענני מגלן והקשר ביניהן לשביל החלב.

סקר GAMA הוא שותפות בינלאומית בהובלת ICRAR והמצפה האסטרונומי האוסטרלי במטרה למפות את היקום הקרוב בפרטי פרטים. ICRAR הוא שיתוף פעולה בין אוניברסיטת קורטין ואוניברסיטת מערב אוסטרליה ומשמש מרכז מצוינות בתחום האסטרונומיה.

להודעה של החוקרים

7 תגובות ל “לשביל החלב יש גלקסיה תאומה (או שתיים)”

 1. הידען הידוע

  כן, יכול מאוד להיות שהיקום הוא כהרמונית תדר המשוכפלת במרחקים מסוימים. כך יהיה הסבר לתאוריית היקומים המקבילים. יפה מאוד. אולי יום אחד נגיע לשם לפגוש את האני האחר?

 2. אריק

  למות מהמדענים באלו.. "כדאי שנהנה מהם כל זמן שנוכל, הן יהיו כאן רק עוד כמה מיליארדי שנה.." ואנחו כן נהיה כאן?!…

 3. שאלה בנושא אחר

  אבי מדוע טענת במאמר הקודם כי "אירן עוקפת את ישראל בכל הקשור להשכלה גבוהה כבר מזמן"

  על מה מבוססת ההצהרה הזו ? מאיזו בחינה הם עוקפים אותנו ?

  אשמח לשמוע וללמוד, תודה.

הוספת תגובה

 • (will not be published)