סיקור מקיף

מקבץ: אינטל העניקה מלגות ל-46 סטודנטים מצטיינים; דוקטורנטים מבן גוריון זכו בפרס בועידת הנשיא

יהודית וקובי ריכטר קיבלו את פרס רמנסיאנו של אוניברסיטת ת"א * יהודית וקובי ריכטר קיבלו את פרס רמנסיאנו של אוניברסיטת ת"א * סטודנטים סינים ילמדו בטכניון

נשיא אינטל ישראל מולי אדן מעניק את המלגה לאחד הסטודנטים. צילום: ישראל הדרי
נשיא אינטל ישראל מולי אדן מעניק את המלגה לאחד הסטודנטים. צילום: ישראל הדרי

אינטל העניקה מלגות ל-46 סטודנטים מצטיינים
הזוכים: 23 סטודנטים לתואר ראשון, 10 לתואר שני ו-13 דוקטורנטים מהאוניברסיטאות המובילות בישראל.
אינטל העניקה בעשור האחרון מלגות ל-450 סטודנטים מצטיינים

אינטל העניקה פרסים בשווי 256,000 שקל לסטודנטים מצטיינים לתואר ראשון ולתארים מתקדמים בהנדסה ומדעים, במסגרת תכנית פרסי אינטל (Intel Awards) הנערכת זו השנה העשירית ברציפות. מטרת התכנית לעודד מצוינות אישית והצטיינות בלימודים ובמחקר בקרב סטודנטים הלומדים לתואר ראשון ולתארים מתקדמים באוניברסיטאות ברחבי הארץ.

הפרסים הוענקו ל-46 סטודנטים מצטיינים בטקס חגיגי שנערך בסינמה סיטי במעמד נשיא אינטל ישראל מולי אדן ואנשי אקדמיה בכירים.

לזוכים, מתוכם 23 סטודנטים לתואר ראשון, 10 לתואר שני ו-13 דוקטורנטים מהאוניברסיטאות המובילות בישראל. תכנית Intel Awards מקדמת במשך עשור את ערך המצוינות בקרב סטודנטים בתחומי הנדסה, טכנולוגיה ומדעים, זאת כשם שהיא רואה חשיבות רבה בקידום ההשכלה הגבוהה המהווה בסיס להמשך צמיחת המשק הישראלי.
במסגרת התכנית, העניקה אינטל בעשור האחרון מלגות ל-450 סטודנטים. גובה המלגות השנה הינו 4,000 ₪, לתואר ראשון ה 6,000 ₪ לתואר שני ו- 8,000 ₪ לדוקטורנטים.

מימין לשמאל: פרופ' יעקב פרנקל, ד"ר יהודית ריכטר, ד"ר קובי ריכטר, ד"ר מוניק ברל ופרופ' יוסף קלפטר קרדיט צילום: ישראל הדרי
מימין לשמאל: פרופ' יעקב פרנקל, ד"ר יהודית ריכטר, ד"ר קובי ריכטר, ד"ר מוניק ברל ופרופ' יוסף קלפטר קרדיט צילום: ישראל הדרי

יהודית וקובי ריכטר קיבלו את פרס רמנסיאנו של אוניברסיטת ת"א
הודיעו כי יכפילו את סכום הפרס ויתרמו אותו למלגות במדעי הרוח ובפילוסופיה קובי ריכטר:" הייתי מעדיף לראות סטודנטים הלומדים בתואר הראשון שלהם BA כללי, המשלב בין פילוסופיה וספרות
*
ד"ר יהודית וד"ר קובי ריכטר, מייסדי מדינול, קיבלו היום באוניברסיטת תל אביב את הפרס לכלכלה על שם הוגו רמנסיאנו – והודיעו כי יכפילו את גובה הפרס בסך 10,000 דולר ויתרמו אותו לקרן מלגות לסטודנטים בתחום מדעי הרוח והפילוסופיה.
הפרס הוענק למייסדי מדינול על השפעתם ותרומתם יוצאת הדופן לפיתוח הכלכלי, תעשייתי וטכנולוגי של מדינת ישראל, וכהוקרה מיוחדת על הפיכת חברת מדינול למובילה בתחום הקרדיולוגיה ההתערבותית. בנימוקים צוינו החוש היזמי של ד"ר יהודית ריכטר ומחויבותה לשיפור החברה הישראלית על ידי הפעלת פרויקטים התנדבותיים. ונכונותה לחלוק מידיעותיה הנרחבות עם דורות חדשים של מנהיגים ישראליים עסקיים, יזמים וממציאים. עוד צוינו הישגיו הרבים של ד"ר יעקב ריכטר והשפעתו הרבה על תחום הלב וכלי הדם.
בדברי התודה שלו עם קבלת הפרס, אמר ד"ר קובי ריכטר, כי היה מעדיף לראות סטודנטים הלומדים בתואר הראשון שלהם BA כללי, המשלב בין פילוסופיה וספרות, החיוניים לצורך פיתוח חשיבה שיטתית ולצורך לימוד על שינוי, יחד עם לימודי פיזיקה, שיספקו לסטודנט הזה ארגז כלים לעולם המדעי.
"הבסיס לכל מדעי החיים וההשראה לתהליך מתמיד של שינוי, הוא קריאת ספרות", אמר ריכטר. "קריאת ספרות היא הבסיס הטוב ביותר למי שמעוניים להבין מהו שינוי ולחולל אותו. שינוי הוא הדרך להמציא דברים חדשים. בקריאה יש סדרת שינויים: אתה מתחיל באות ובמילה, ומשנה אותם לסמל, ולתפיסה – בדרך לשינוי הבא, שיוצר סיפור ועולם מושגים".
ד"ר יהודית ריכטר, עמדה בדברי התודה שלה על הקשר ההדוק שבין תעשיית הביומד ובין האקדמיה. "פיתוח מוצר דורש השקעה אדירה – ומוצרים רפואיים מחייבים מחקרים. היא סיפרה, כי בהמשך לכ- 100 פטנטים אותם רשמה כבר החברה בארה"ב ו- 30 אחרים המצויים בתהליכי אישור, נערכת מדינול לקראת הצגתו הצפויה ב- 2015 של תומכן (סטנט) חדש, המצופה בחומרים ביולוגיים, בטכנולוגיית ציפוי העתידה להערכתה לחולל מהפיכה בתחום כולו.
יו"ר חבר הנאמנים של האוניברסיטה, פרופ' יעקב פרנקל, שקיבל בעצמו בשנת 2000 את פרס הוגו רמנסיאנו, הודה לבנו ולבתו של רמנסיאנו, ג'ררד רמנסיאנו, וד"ר מוניק ברל, הממשיכים במסורת התמיכה באוניברסיטה, ברוח פעילותו של אביהם. פרופ' פרנקל ציין כי חבר הנאמנים דן בהבטחת ההמשכיות של מחוייבות משפחתית לאוניברסיטה, ברוח משפחת רמנסיאנו.
ד"ר מוניק ברל התמקדה בהצלחתה של מדינול להציל חיים, תומכן(stent) אחר תומכן – וציינה כי הענקת הפרס מהווה הערכה להישגים היוצאים מן הכלל של בני הזוג ריכטר כיחידים – והתעשייה הישראלית בכלל.
מוריס לוי, שהוביל את חברת הפרסום הצרפתית פובליסיס למעמד של ענק כלל עולמי, ומי שקיבל אמש (6.6) תואר דוקטור כבוד של אוניברסיטת תל אביב, סיפר על הכרותו האישית עם הוגו רמנסיאנו. "הוא היה אדם בלתי רגיל, באופן פרדוקסלי. הוא, הוגו, מתאים ליותר מדי תיאורים: בלתי ניתן להגדרה או למיון. הוא היה טוב, יעיל, ומצליח בעבודתו. הוא השלים באופן מבריק כל פרוייקט – אבל מעבר לכל אלה הוא היה רגיש לזולת, ובעל נדיבות עמוקה. הוא היה קשור לשורשיו היהודיים, לישראל – והוא הביע בקול את קשריו האלה. הוא היה נדיר בנתינה שלו – וביכולתו לשכנע אנשים סביבו לתת ולתרום".

דוקטורנטים באוניברסיטת בן-גוריון בנגב זכו במקום הראשון בתחרות מחקרים פורצי דרך בתחום מדעי המוח בוועידת הנשיא

דוקטורנטים מהמעבדה לנוירוכירוגיה ניסויית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, בהנחייתו של פרופ' אלון פרידמן, זכו במקום הראשון בתחרות של מחקרים פורצי דרך בתחום מדעי המוח בישראל, שהתקיימה בשבוע החולף במסגרת ועידת הנשיא בבניני האומה בירושלים.

מחקרה של קבוצת הדוקטורנטים מאוניברסיטת בן-גוריון מתמקד במחלת אפילפסיה נרכשת, שהינה סיבוך נפוץ בעקבות פגיעות מח כדוגמת חבלות, שבץ, גידולים סרטניים, ועוד. המעבדה שבמסגרתה הם פועלים מתמקדת במניעת מחלה זאת ובפיתוח שיטות אבחון לזיהוי מטופלים בסיכון.

מחקרם הראה כי כשל בתפקוד כלי דם, ובפרט פריצה במחסום הדם-מח (מד"מ, מבנה מורכב המווסת את מעבר החומרים בין הדם לרקמת המח), משחק תפקיד מרכזי בהתפתחות אפילפסיה בעקבות פגיעות מח. תוך שיתוף פעולה עם חוקרים מהאוניברסיטה הרפואית של ברלין ואוניברסיטת ברקלי, גילו החוקרים מאוניברסיטת בן-גוריון כי פריצה במד"מ לכשעצמה פוגעת בתפקוד עצבי וגורמת לנזק מוחי. כמו כן, הם גילו כי התהליך הפתולוגי בעקבות פריצת המד"מ מתחיל כתוצאה מזליגה של אלבומין, החלבון הנפוץ ביותר בדם, מתוך כלי הדם אל רקמת המח. הממצאים שלהם מראים כי אלבומין נקשר לקולטנים על גבי תאי גליה ("תאי תמך" במוח) ומשפעל מנגנון ספציפי, המבקר תגובה דלקתית ועירור עצבי.

בהסתמך על תגליות אלו, זיהו החוקרים שיטה פרמקולוגית מוכוונת-מנגנון למניעת אפילפסיה בעקבות פגיעות ראש, והצליחו להדגים את יעילותה בחיות. במקביל, הם פיתחו שיטות הדמיה (על בסיס תהודה מגנטית) המאפשרות איתור מהימן של הפרעות בתפקוד המד"מ בחולים לאחר פגיעות מח. שיטות אלו נועדו לזהות חולים בסיכון לפרכוסים אפילפטים וסיבוכים מוחיים נוספים כמועמדים לטיפול מניעתי.

 

קרן חינוך סינית תעניק מלגות בסך שמונה מיליון דולר לסטודנטים סינים שילמדו בטכניון

 

ההסכם נחתם במעמד ראשי הערים חיפה והנדן, נשיא הטכניון והתורם

חותמים על ההסכם (מימין לשמאל): המשנה לנשיא ומנכ"ל הטכניון, פרופסור ארנון בנטור, ז'או הנצינג, נשיא הטכניון, פרופסור פרץ לביא, הוואי ג'יאן וראש העיר חיפה יונה יהב. (קרדיט: יואב בכר, דוברות הטכניון).
חותמים על ההסכם (מימין לשמאל): המשנה לנשיא ומנכ"ל הטכניון, פרופסור ארנון בנטור, ז'או הנצינג, נשיא הטכניון, פרופסור פרץ לביא, הוואי ג'יאן וראש העיר חיפה יונה יהב. (קרדיט: יואב בכר, דוברות הטכניון).

קרן חינוך סינית – Hanqing International Education Foundation – תעניק מלגות בסך שמונה מיליון דולר לסטודנטים סינים אשר ילמדו בטכניון. ההסכם נחתם היום בנוכחות עו"ד יונה יהב, ראש העיר חיפה, פרופסור פרץ לביא, נשיא הטכניון, איש העסקים הסיני ז'או הנצינג (Zhao Hanqing) והוואי ג'יאן (Hui Jian) ראש העיר הנדן, עיר הולדתו של התורם.
על פי ההסכם, תבחר הקרן בסטודנטים מצטיינים אשר יתקבלו לטכניון לאחר שיעמדו בקריטריונים המחמירים שלו. הסטודנטים שייבחרו יהיו בשלב הראשון סטודנטים לתארים מתקדמים (תואר שני ודוקטורט). הם יקבלו מלגות ותמיכה שנתית בסך 35 אלף דולר (כל אחד), שיכסו את כל הוצאותיהם במרוצת השנה. בתחילה תתמוך הקרן בחמישה סטודנטים מידי שנה, ומספר זה יגדל בהדרגה עד שיגיע ל-25 בעוד חמש שנים. מועצת מנהלים שתימנה ששה אנשים, שלושה מהטכניון ושלושה מהקרן, תפקח על פעילותה. תוקף ההסכם – 20 שנה.
נשיא הטכניון, פרופסור פרץ לביא, הודה לאיש העסקים הסיני ז'או הנצינג ואמר "זהו הסכם היסטורי שיאפשר לסטודנטים סינים ללמוד ולחקור בטכניון. הטכניון מילא תפקיד חשוב בבניית ישראל ואני סמוך ובטוח שהסטודנטים הסינים יקבלו בטכניון כלים שיסייעו להם בפיתוח מדינתם."

יונה יהב, ראש העיר חיפה, בירך על ההסכם ואמר: "חיפה היא העיר עם הכי הרבה חתני פרס נובל בישראל. שנחאי היא עיר תאומה שלנו ונשמח להרחיב את שיתופי הפעולה שלנו גם עם העיר הנדן. אנחנו בעיצומו של תהליך בניית פארק מדעי החיים בעיר ובהפיכתה של חיפה לעיר האוניברסיטאית מספר אחת בישראל".
הוואי ג'יאן (Hui Jian),ראש עיריית הנדן, אמר: "ההסכם הוא תחילתו של שיתוף פעולה גדול יותר בין חיפה לעיר הנדן, ובין סין לישראל. הנדן היא עיר בה חיים עשרה מיליון תושבים, ובכוונתנו לבצע מהפך תעשייתי ולעבור מתעשיות המתבססות על אנרגיה, מכרות וטכסטיל, לתעשיות עתירות ידע עם דגש על תעשיות מחשוב וביו רפואה. אנו רואים בסטודנטים הסינים שילמדו בטכניון כמובילי התהליך."
ז'או הנצינג הודה לטכניון על שיתוף הפעולה ואמר שלא בכדי נמנה הטכניון עם הטובות באוניברסיטאות הטכנולוגיות בעולם והוא סמוך ובטוח שהסטודנטים הסינים המצטיינים שיגיעו בעקבות החתימה על ההסכם יפיקו ממנו את המירב ויתרמו מהידע שירכשו לכלכלה המתפתחת של ארצו.
סגן נשיא הטכניון לקשרי ציבור ופיתוח משאבים, פרופסור בועז גולני, אמר כי הוא בטוח שהסטודנטים הסינים שיגיעו לטכניון יחזקו את שיתוף הפעולה בין שתי המדינות.

לאחרונה התארחה בטכניון הגברת ג'או ינפינג שגרירת סין בישראל, היא סיפרה על שיתוף הפעולה הטכנולוגי המתהדק בין סין וישראל ועל הפוטנציאל הגלום בשיתוף הפעולה האקדמי בין הטכניון לסין. "באחרונה נסגרה ההרשמה לסמסטר הקיץ באוניברסיטאות בסין. מתוך תשעה מיליון מועמדים התקבלו שבעה מיליון", סיפרה בגאווה. "הטכניון הוא מוסד טכנולוגי מהשורה הראשונה בעולם," הוסיפה. "אם הייתי יכולה לחזור שוב על חיי הייתי רוצה להיות סטודנטית כאן."

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן