סיקור מקיף

מסנג'ר נכנסת למסלול סביב כוכב חמה

תמרון ההחדרה למסלול ימקם את החללית במסלול שימשך 12 שעות כאשר הנקודה הקרובה ביותר לפני כוכב הלכת תהיה בגובה 200 קילומטרים. בעת ההחדרה למסלול תהיה מסנג'ר מרוחקת 46.15 מיליון קילומטרים מהשמש וכ-155 מיליון קילומטרים מכדור הארץ.

תפיסת אמן של מסנג'ר מקיפה את כוכב חמה. איור: נאס"א
תפיסת אמן של מסנג'ר מקיפה את כוכב חמה. איור: נאס"א

לאחר למעלה מתריסר דילוגים במערכת השמש הפנימית החללית מסנג'ר של נאס"א תכנס הלילה למסלול סביב כוכב חמה. החללית העדינה – הנושאת שבעה מכשירים מדעיים וממוגנת כנגד הסביבה הקשה בקרבת השמש תהיה החללית הראשונה המקיפה את כוכב הלכת הפנימי ביותר.

בשעה 20:45 שעון החוף המזרחי – 02:45 שעון ישראל (ההפרש כרגע שש שעות כי בארה"ב עברו כבר לשעון קיץ), תפנה מסנג'ר את המנוע הגדול שלה קרוב לכיוון נסיעתה ואז הוא יופעל למשך 14 שניות כאשר שאר המנועים יופעלו לדקה נוספת, דבר זה יאט את מהירותה ב-862 מטרים לדקה ויצרכו 31 אחוזים מהדלק שהיא נשאה בשיגור. פחות מ-9.5% מהדלק שנשאה בתחילת המשימה ישאר לאחר השלמת תמרון ההחדרה למסלול, אך לחללית ישאר מספיק דלק לצורך תיקוני מסלול עתידיים.

תמרון ההחדרה למסלול ימקם את החללית במסלול שימשך 12 שעות כאשר הנקודה הקרובה ביותר לפני כוכב הלכת תהיה בגובה 200 קילומטרים. בעת ההחדרה למסלול תהיה מסנג'ר מרוחקת 46.15 מיליון קילומטרים מהשמש וכ-155 מיליון קילומטרים מכדור הארץ.
מסנג'ר בילתה עד כה בחלל שש שנים והפכה לחללית הראשונה המקיפה את כוכב כחמה. החללית עוקבת אחר מסלול במערכת השמש הפנימית שבמהלכו היא התקרבה פעם אחת לכדור הארץ, פעמיים לנוגה ושלוש פעמים חלפה ליד כוכב חמה. מסע מרשים זה הביא את הנתונים הראשונים על כוכב חמה מאז משימת מארינר 10 לפני 30 שנה.

החל מ-7 במארס, כל שלושת האנטנות של רשת החלל העמוק החלו במעקב רציף ואיפשרו לבקרי הטיסה ולמהנדסים באוניברסיטת ג'ונס הופקינס לבצע כוונונים לקראת הכניסה למסלול. החללית גם החלה לבצע את רצף פקודות השיטו האחרון במשימתה כאשר בסופו הצתת המנועים לקראת הכניסה לשיגור.

"היתה זו אבן דרך לצוות התפעול הקטן אך המנוסה, ומסנן שש וחצי שנים של ניהוג מוצלח של החללית במהלך שישה מעברים פלנטריים, חמש הצתות ו-16 תמרוני תיקון מהירות וכיוון, כולם הוכנו באורח סימולטני כך שיבויאו את החללית למצב הכנסה למסלול לקראת משימתה המדעית העיקרית" אמר מהנדס המערכת של מסנג'ר אריק פיניגן.

"שלב השיוט של מסנג'ר הגיע לסיומו" הוסיף החוקר הראשי במשימה, שון סולומון ממכון קרנגי בוושינגטון. "ההחדרה למסלול היא המכשול האחרון לפני השלב הבא – תפעול החללית הראשונה מסביב לכוכב חמה. צוות מסנג'ר מוכן ומזומן לתחילת העבודה במסלול."

לידיעה באתר נאס"א

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

8 תגובות

  1. שתי מטרות עיקריות של מסנג'ר הם:
    1) ללמוד על השדה המגנטי של כוכב חמה
    2) לבדוק האם יש קרח במכתשים בקטבים של כוכב חמה

  2. מעניין אותי לדעת אילו מין תצפיות יערכו ע"י הלווין ומהי בכלל מטרת הפרוייקט?

  3. מדהים

    הה בעצם, לכופף כפית זה יותר מדהים, ברור, הרי הקדישו כמה פרקים בטלויזיה הישראלית על איזה אדם גדול אחד שהתפסם בעולם על גדולותו המרשימה בהחלט, לאחר שנים של יגיעה ומחשבה הוא הצליח להגיע להישג אנושי שאף אחד לא הגיע לפניו, הוא הצליח לכופף כפית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן