סיקור מקיף

נשיא האוניברסיטה העברית, פרופ' מנחם בן-ששון הוא יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות החדש

בן-ששון יחליף את פרופ' רבקה כרמי, נשיאת אוניברסיטת בן גוריון, שמסיימת את תפקידה

 

נשיא האוניברסיטה העברית, פרופ' מנחם בן-ששון
נשיא האוניברסיטה העברית, פרופ' מנחם בן-ששון

פרופ' מנחם בן-ששון, נשיא האוניברסיטה העברית, מונה על ידי נשיאי אוניברסיטאות המחקר ליו"ר ור"ה – ועד ראשי האוניברסיטאות. פרופ' רבקה כרמי, נשיאת אוניברסיטת בן גוריון, סיימה את תפקידה לאחר שנתיים.
לדברי פרופ' מנחם בן-ששון "עומדים בפני ור"ה כמה יעדים חשובים:

  •   חיזוק מעמדן של אוניברסיטאות המחקר, הן בתודעת הציבור והן בתודעת מקבלי ההחלטות, כגופים הנושאים בעול האחריות האסטרטגית למעמד החברה והמדינה.
  •   שיתוף הפעולה בין אוניברסיטאות המחקר הוא מהותי שכן ככוח משותף מלוכד נוכל לקדם אינטרסים חשובים לתועלת המחקר האקדמי בישראל.
  •   היערכות לשינויים הצפויים בהרכב הלומדים באוניברסיטאות במחקר לרגל פתיחת שעריהן לקבוצות אוכלוסיה מגוונות במסגרת תוכניות הנגישות.
  •   ייצוב מעמדן הכספי של אוניברסיטאות המחקר לאחר שנות "עשור התקציבים האבוד". ור"ה תשקוד על מימוש ההבטחות לאיזון המצב ב"חומש התקציבי האובד". מדינת ישראל צריכה להתחייב באופן מתמשך ומשמעותי לקידום ההשכלה הגבוהה בכלל ולמחקר המדעי באוניברסיטאות במיוחד ולתעדף את הנושא בהתאם. זריקה חד פעמית של תקציבים, אף אם תגיע, אינה מספקת ולא תביא לשינוי מהותי.
  •   הגברת החופש האקדמי של האוניברסיטאות. ור"ה דוחה ומוקיע לחצים והתערבות של גופים פוליטיים במוסדות אקדמיים שנועדו לפגוע בחופש האקדמי ולהחדיר פוליטיזציה למוסדות אלו. המוסדות האקדמיים מתנהלים על סמך קריטריונים של מצוינות אקדמית, ושאיפה להישגים מדעיים, וכך עליהן להמשיך ולהתנהל".

במקביל יתחלף מנכ"ל ור"ה: מוטי כהן, מנכ"ל אוניברסיטת תל אביב, יסיים את תפקידו ודוד ברקת מנכ"ל אוניברסיטת בן גוריון יכנס לתפקיד.

פרופ' כרמי: "אין לזלזל בהישג של תוכנית תקצוב ארוכת טווח ומכוון מצוינות אך אין בתוכנית הזו כדי שיקום בסיסי של מערכת שחוותה "עשור אבוד".

"בפני יו"ר ור"ה הבא עומדות משימות חשובות. אני מאחלת לפרופ' מנחם בן-ששון וליו"ר פורום המנכ"לים החדש, מר דוד ברקת, הצלחה רבה בתפקידיהם. אני מודה למוטי כהן, יו"ר פורום המנכ"לים ומנכ"ל אוניברסיטת תל אביב, שהיה שותף יוצא דופן ויד ימיני למשימות של ניהול ור"ה".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן