סיקור מקיף

הארוחה מוכנה – חברי צוות תחנת החלל אכלו לראשונה חסה שגידלו בעצמם

לפני ימים אחדים קצרו האסטרונאוטים בתחנת החלל את יבול החסה האדומה ממערכת גידול הצמחים Veggie והיום הם אכלו את העלים לתיאבון. מטרת הניסוי לנסות שיטות גידול “חקלאות אנכית” בתנאי חלל לצורך שיפור התזונה ומצב הרוח של האסטרונאוטים, וכהכנה למשימות ארוכות

 האסטרונאוטים בתחנת החלל הבין-לאומית אכלו היום את היבול הראשון של חסה אדומה שגידלו בעצמם במערכת הנסיונית Veggie – מתקן לגידול ירקות וצמחים אחרים בחלל. האסטרונאוט סקוט קלי צילם את עלי החסה לפני אכילתם והעלה את התמונה באתר הטוויטר שלו. צילום: נאס"א
האסטרונאוטים בתחנת החלל הבין-לאומית אכלו היום את היבול הראשון של חסה אדומה שגידלו בעצמם במערכת הנסיונית Veggie – מתקן לגידול ירקות וצמחים אחרים בחלל. האסטרונאוט סקוט קלי צילם את עלי החסה לפני אכילתם והעלה את התמונה באתר הטוויטר שלו. צילום: נאס”א

נאס”א מתכננת לגדל בחלליות העתידיות ובמושבות על כוכבי לכת אחרים, צמחים שישמשו כתוספת מזון לאסטרונאוטים החיים עד כה בעיקר על מזון משומר.

זאת כמובן למעט חריג אחד – תחנת החלל הרוסית מיר, אלא שאז הארוחה נבעה בשל עיכוב בקבלת אספקה עקב אירועים שהתרחשו על הקרקע בעת התפרקות ברית המועצות. אחת המסורות הותיקות שנוצרו במיר, והועברו גם לתחנת החלל היא מילוי הנפח הנותר בחלליות האספקה מדגם פרוגרס, רגע לפני השיגור בירקות ופירות טריים.

מזון ט רי שגדל בסביבת מיקרו כבידה בחלל נכנס באופן רשמי לראשונה לתפריטם של האסטרונאוטים של נאס”א בתחנת החלל. חברי הצוות ה-44, לרבות סקוט קלי מנאס”א הנמצא בתחנה לשהות של שנה טעמו אתמול את פרי עבודתם לאחר קציר יבול חסה אדומה ממערכת גידול הצמחים Veggie בתחנה.

מערכת גידול הצמחים Veggie בתחנת החלל הבינלאומית. צילום: נאס"א
מערכת גידול הצמחים Veggie בתחנת החלל הבינלאומית. צילום: נאס”א

האסטרונאוטים ניקו את עלי הירקות במגבוני חיטוי מבוססי חומצת לימון לפני שאכלו מחצית מהם. שאר היבול נותר ארוז וקפוא בתחנה עד להחזרתו לכדור הארץ לצורך ניתוח מדעי.

הניסוי של נאס”א המכונה Veg-01 בוצע במטרה ללמוד את תפקוד ויכולות מתקן גידול צמחים והשרשת כריות המכילות את זרעיו בתנאי החלל.

נאס”א מבקשת לפתח את טכנולוגיית Veggie על סיפון תחנת החלל כדי לספק לחלוצי עתיד תוספי מזון בני קיימא כמרכיב קריטי במסע למאדים. במסעות הארוכים במערכת השמש ישמש Veggie לגידול מזון לאנשי הצוות, וכן כעוד מתקן לפעילות בשעות הפנאי לאסטרונאוטים חובבי גינון.

כריות הזרעים הראשונות הוכנסו למתקנים, הושקו וטפלו על ידי אסטרונאוט הצוות ה-39 סטיב סוונסון במאי 2014. לאחר 33 ימי צמיחה נקצרו הצמחים והוחזרו לכדור הארץ לצורך ניתוח בטיחות המזון. סדרת הכריות השניה נזרעה על ידי סקוט קלי ב-8 ביולי והחסה שגדלה עליהם נקטפה לאחר 33 ימים. הזרעים שהו בתחנה 15 חודשים לפני שהונבטו.

מערכת Veggie פותחה על ידי חברת אורביטל טכנולוג’יז (ORBITEC) במדיסון, ויסקונסין, ונבדקה במרכז החלל קנדי לפני הטיסה. Veggie, עם שתי ערכות כריות המכילות זרעי חסה וקבוצה אחת של פרחי ציניה נשלח לתחנת החלל במשימת המטען השלישית של SpaceX באפריל 2014.

הגוון הסגול / הוורוד המקיף את הצמחים בVeggie הוא התוצאה של שילוב של האורות האדומים והכחולים, הפולטים יותר אור מאשר הנוריות הירוקות. נוריות ירוקות נוספו כדי שהצמחים ייראו כמו מזון אכיל ולא כמו צמחים סגולים מוזרים.

“הצבע הכחול ואורכי הגל האדומים הם המינימום הדרוש כדי לגדל צמחים היטב.” אומר ד”ר ריי וילר, מנהל משרד פעילויות מתקדמות לתמיכה בחיים ביחידה למחקר ותכנון במשרד הטכנולוגיה בקנדי. “אורכי גל אלה יעילים ביותר במונחים של המרת אנרגיה חשמלית. הנוריות הירוקות לעזור כדי לשפר את התפיסה החזותית האנושית של הצמחים, אבל הם לא הוסיפו הרבה אור כמו הנורות האדומות והכחולות.”

וילר ואנשי צוותו ערכו בעבר ניסויים דומים בגידול צמחים ביחידות הידרופוניות באתר ניסויים מדברי של נאס”א באריזונה. לדבריו, Veggie יסייע לנאס”א ללמוד עוד על גידול צמחים בסביבות מבוקרות, לרבות חקלאות אנכית – גידול צמחים במתקנים הידרופוניים ולאחר מכן הקרנתם במקורות אור אדום וכחול. סוג כזה של מערכות פופולרי במדינות מסוימות באסיה ומתחיל להיות נפוץ גם בארה”ב.

“יש ראיות לכך שמזון טרי, כגון עגבניות, אוכמניות וחסה אדומה הם מקור טוב של נוגדי חמצון. לזמינות מזון טרי בחלל עשויה להיות השפעה חיובית על מצב רוחם של האסטרונאוטים וגם יוכל לספק הגנה מסוימת מפני קרינה בחלל,  “אמר וילר.

מלבד היתרונות התזונתיים, עשויה תוצרת טריה בחלל גם לספק יתרון פסיכולוגי. אומרת אלכסנדרה ווייטמיר, מדענית במרכז החלל ג’ונסון של נאס”א ביוסטון. הצוות שלה מתמקד בחקר התנהגות, ביצועים, תקשורת והתאמה פסיכו סוציאליות של אנשי הצוות.

עוד בנושא באתר הידען:

לכתבה באתר נאס”א

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן