סיקור מקיף

נאס”א וחברה מטקסס בוחנות את האפשרות של שימוש במדפסת תלת ממדית להכנת מזון במשימות לחלל העמוק

תכנית טכנולוגיית המזון המתקדם של נאס”א מעוניינת בפיתוח שיטות שיספקו אוכל שיענה על דרישות בטיחות, מגוון, וכמובן יציבות תזונתית למשימות ארוכות, תוך שימוש בכמות מינימאלית של משאבי חלליות וכוח אדם.

האסטרונאוטים בתחנת החלל מתענגים על ירקות ופירות טריים שהגיעו בחללית אספקה. צילום: נאס"א
האסטרונאוטים בתחנת החלל מתענגים על ירקות ופירות טריים שהגיעו בחללית אספקה. צילום: נאס”א

נאס”א העניקה מענק מחקר חדשנות עסקית (SBIR) בשלב ראשוני ביותר, לחברת Systems and Materials Research Consultancy מאוסטין, טקסס, לפיתוח של מדפסות תלת ממדיות לייצור מזון בטיסות חלל. אין כל ודאות שמחקרים בשלב כזה מוקדם יבשילו לכדי טכנולוגיה שעובדת, ובכל מקרה גם אם כן, יקח שנים עד שהיא תיבדק בטיסת חלל אמיתית.

כאשר נאס”א שואפת לצאת אל החלל עמוק, בין אם למשימת נחיתה על אסטרואיד או אפילו לשיגור אסטרונאוטים למאדים, הסוכנות תצטרך לבצע שיפורים במערכות תומכות החיים, לרבות בסוגיה כיצד להאכיל את אנשי הצוות במשימות החלל העמוקות הארוכות.

תכנית טכנולוגיית המזון המתקדם של נאס”א מעוניינת בפיתוח שיטות שיספקו אוכל שיענה על דרישות בטיחות, מגוון, וכמובן יציבות תזונתית למשימות ארוכות, תוך שימוש בכמות מינימאלית של משאבי חלליות וכוח אדם. מערכת המזון הנוכחית לא עונה על הצרכים התזונתיים ועל הצורך בחיי מדף של חמש שנים הנדרשים למשימה למאדים או למשך זמן ארוך יותר למשימות אחרות. קירור והקפאה דורשים משאבים משמעותיים בחלליות. כיום מספקת נאס”א לאסטרונאוטים אך ורק מזונות ארוזים מראש בעלי יציבות ואורך חיי מדף, מעובדים בטכנולוגיות המפחיתות את תכולת המיקרו נוטריינטים במזון.

בנוסף, מזון החלל הנוכחי נבחר על ידי האסטרונאוטים לפי מתכונים אישיים בטרם עזבו את הקרקע, ואין לחברי הצוות היכולת להכין את המאכלים עצמם. במהלך משימות ארוכות, מגוון רחב של מזון הוא קריטי כדי להבטיח שאנשי צוות ימשיכו לאכול כמות מספקת של מזון, וכתוצאה מכך, יקבלו את החומרים המזינים שהם צריכים כדי לשמור על הבריאות והביצועים שלהם.

נאס”א מממנת בשלב זה 125 אלף דולר לשישה חודשים על הדפסה תלת ממדית של מזונות על מנת לקבוע אם טכנולוגיה זו תוכל לאפשר יציבות תזונתית ולספק מגוון רחב של מאכלים מחומרים בעלי חיי מדף ארוכים, תוך מזעור בזבוז זמן וכוח אדם. נאס”א בחרה בהצעה זו משום שצוות המחקר, קבלני המשנה והיועצים כוללים מומחים לטעם ולמרקם המזון שעשויים להידרש לפיתוח מערכת חדשנית כזו. תכנית העבודה לבדיקת היתכנות זו גם הייתה ערוכה היטב ולטכנולוגיה יש הפוטנציאל לענות על כמה מדרישות המזון של נאס”א למשימות ארוכות באמצעות רכיבי מזון בסיסיים.
“נאס”א מכירה בצורך לספק את צרכי האסטרונאוטים בעת מסע חלל ותוסף הייצור מציע את הפוטנציאל להזדמנויות של הדפסת מזון, כלים או את כל החללית. הדפסה תלת ממדית היא הצורה הטובה ביותר לתפעול חללית במסע בחלל העמוק. זו הסיבה שנאס”א שותפה מובילה ברשת לחדשנות בתעשייה שמוביל הנשיא אובמה.

הדפסת תלת ממדית היא רק אחת מטכנולוגיות חדשניות רבות שנאס”א משקיעה במחקר ופיתוח והיכולות הדרושות למשימות חלל עתידיות תוך שיפור איכות החיים כאן על כדור הארץ.

לידיעה באתר נאס”א

3 תגובות

  1. לאיזה תכניות חלל עמוק בדיוק נאסא מתכוננת.הם ביטלו את כל התכניות.יהבינו מוטל על החברות הפרטיות שיתאחדו וישקיעו 20B$ במסע לחלל עמוק.

  2. טכנית זה יהיה סבא בחזקת 10 של הfood replicator של האנטרפרייז… 😉

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן