סיקור מקיף

התגלה אגם קרח על מאדים

הסבירות לנוכחות מים על מאדים גבוהה


טלאי גדול של מים קפואים צולם כשהוא נח בתוך מכתש פגיעה חסר שם על מאדים. התמונה צולמה באמצעות המצלמה הסטריאוסקופית ברזולוציה גבוהה הנמצאת על סיפון החללית האירופית מארס אקספרס.
דיסקת הקרח נמצאת באיזור המכונה Vastitas Borealis – מישור רחב המכסה את מרבית קווי הרוחב הצפוניים של מאדים. קיומם של מים קפואים על מאדים מעלה את הסיכוי למציאת מים במצב צבירה נוזלי. התגלית גם מגבירה את הסיכויים שבסופו של דבר תשוגר משימה מאוישת למאדים.”
הקרח, הבולט לעין, נמצא במכתש שרוחבו 35 ק”מ ועומקו המרבי הוא כ-2 ק”מ. המדענים מאמינים כי קרח-עד נמצא באיזור משום שהטמפרטורות ולחץ האוויר אינם מספיקים כדי לשנות את מצב הצבירה של הקרח.
החוקרים שבדקו את התמונה בטוחים שאין מדובר בדו תחמוצת הפחמן קפוא, משום שקרח של דו תחמוצת הפחמן נעלם כבר מהקוטב הצפוני בזמן שהתמונה צולמה. הצוות גם קלט עקבות חוורות של קרח מים לאורך שפת המחתש ועל קירות המכתש.
מאדים מכוסה בערוצים צרים ועמוקים, שנראה שנחצבו בידי נהרות וקרחונים, אף כי רוב המים נעלמו לפני מיליוני שנים. לפני חודשים אחדים גילתה סוכנות החלל האירופית מה שהיא מכנה “ים קפוא ענק”, אך הוא נמצא מתחת לפני השטח של כוכב הלכת. מאגרים גדולים של קרח-מים נמצאים גם בקטבים של מאדים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן