סיקור מקיף

מארס אקספרס גילתה מאגרי קרח מים תת קרקעיים במאדים

מכשיר המכ”ם שהוכנס לשימוש רק לפני חודשים ספורים, הנמצא על סיפון החללית גילה מים בעומק של למעלה מקילומטר מתחת לאדמה

מרבצי הקרח התת קרקעיים על מאדים התגלו באמצעות מכ”ם

החללית האירופית מארס אקספרס הפכה לחללית הראשונה שגילתה מאגרים של קרח מים תת קרקעיים מתחת לפני השטח של כוכב הלכת האדום. כך הודיעו מדעני המשימה. מכשיר המכ”ם שהוכנס לשימוש רק לפני חודשים ספורים, הנמצא על סיפון החללית גילה מים בעומק של למעלה מקילומטר מתחת לאדמה.

הדבר תאם את ציפיות המדענים לגילוי מאגרי מים מתחת לאדמה, ויתכן שקרחונים אלה עשויים להיות בית גידול לחיים ברמה החיידקית. הצוות האירופי-אמריקני של מארסיס (שמו של המכ”ם) פירסם את הממצאים בכתב העת סיינס. שכבה עבה של קרח נמצאה מתחת לקוטב הצפוני של מאדים שלפחות חלקה העליון מכיל קרח מים, מדובר במים כמעט נקיים המכילים רק 2 אחוזים של אבק. מתחת לשכבה זו ישנה שכבת בטון – המורכבת מקרקע שעורבבו לתוכה מים שהיום הם במצב קפוא.

מכתש גדול קבור
ממצא חשוב נוסף של המכ”ם מארסיס, הוא גילויו של מכתש כמעט מעגלי בקוטר של כ-250 ק”מ הקבור ממש מתחת לשכבת חול רדודה באיזור צ'ריס פלטיניה, איזור נמוך בקווי הרוחב הבינוניים בחצי הכדור הצפוני של מאדים. מדובר במכתש פגיעה, המכיל ככל הנראה שכבה עבה של חומרים עשירים במים.


אקוגרף של המכ”ם מרסיס מראה את המכתש בקוטר 250 ק”מ


מפה טופוגרפית של מישור צ'יריס ועליה מיקום המכתש
כדי ללמוד ולפענח את התמונה של תת הקרקע של מאדים, חקרו אנשי צוות מארסיס את ההדים של גלי הרדיו ששודרו מן המכ”ם בעת שחלפו דרך קרקע כוכב הלכת ולאחר מכן הוחזרו בדרך אופינית המתארת את סיפורם של השכבות אליהן חדרו.

לידיעה באתר סוכנות החלל האירופית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן