סיקור מקיף

לטיגריסים בשבי מגוון גנטי גדול יותר מאשר לטיגריסי הבר

רק 3,000 טיגריסים נותרו בטבע, לעומת 15 אלף בגני חיות אשר רבים מהם הם נמרים גזעיים מתתי מין שנכחדו בטבע.תגלית זו עשויה לסייע בשימור המגוון הגנטי של בעל החיים האציל

שער כתב העת CURRENT BIOLOGY ועליו ההפניה למאמר על הנמרים
שער כתב העת CURRENT BIOLOGY ועליו ההפניה למאמר על הנמרים

מסתבר שלטיגריסים המוחזקים בשבי בכל רחבי העולם – בגני חיות, קרקסים, ובתים פרטיים יש ערך לשימור המין הנמצא בסכנת הכחדה מהירה. כך עולה ממחקר שפורסם בגליון 17 באפריל של כתב העת Current Biology. המחקר משתמש בשיטות חדשות להערכת המוצא הגנטי של נמרים והחוקרים גילו כי טיגריסים רבים מייצגים תתי מין שנכחדו ומכילים מגוון גנטי שלא נמצא בטבע.

מספרם של הטיגריסים בטבע פוחת במהירות – מעשרת אלפים בשנות התשעים ל-3,000 בלבד בשנת 2007, ולפיכך האוכלוסיה שבשבי יכולה לשמש כמאגר גנטי. כעת מסתבר כי טיגריסים הם בעל החיים הראשון שהמגוון הגנטי שלו בשבי גדול מזה שבטבע. הניתוח הראשון של המגוון הגנטי של הנמרים העלה שונות גבוהה יותר בין הנמרים בשבויים לבין אלו שבטבע. הדבר מעיד ראשית על מספרם הנמוך של הנמרים בטבע, אך מחקר זה גם מעלה את הסבירות שניתן יהיה לשמור על השלמות הגנטית של המין.

סאן-ג'ין לואו (Luo) מהמעבדה לשונות גנטית במכון לחקר הסרטן במרילנד בחן את המבנה הגנטי של 105 טיגריסים שבויים ב-14 מדינות כדי לראות כמה מהם היו גזעיים, כלומר לא היו יצורי כלאיים בין כמה תתי מין הנמצאים בטבע. הם הגיעו למסקנה כי עד כרבע מהטיגריסים השבויים יכולים להיות גזעיים.

לדבריו, ישנם כיום בין 15 ל-20 אלף טיגריסים בגני חיות, תוכניות רביה, קרקסים ובתים פרטיים ברחבי העולם, פי 5-7 יותר מאשר בטבע. רק אלף מהם נמצאים בתוכניות רביה המבקשות לשמר את המגוון הגנטי של האוכלוסיה בטבע. השאר הם ממקורות לא ידועים או בני כלאיים שנולדו כתוצאה מזיווג ללא אבחנה של טיגריסים מתת מינים שונים בתוכניות רביה.

לואו ועמיתיו השתמשו בדגימות DNA מטיגריסים שנולדו להורים פראיים ויצרו סמנים גנטיים שישמשו לזיהוי טיגריסים אחרים מאותו תת המין. הם בחנו 105 דגימות DNA שנאספו במשך למעלה מ-20 שנה מטיגריסים בבעלות פרטית או מגני חיות.

הם מצאו כי 49 מתוך 105 הטיגריסים שייכים לאחד מחמשת תת המינים המוכרים. לאו העיר כי סביר להניח שנתון זה אינו מייצג את היחס של הטיגריסים טהורי הגזע בקרב אוכלוסית הטיגריסים השבויים. "מתוך הטיגריסים שבחנו, 43 השתייכו לתוכניות רביה שנועדו להציל תת מינים ספציפיים". הסביר. למרות זאת, החוקרים מעודדים ממספר הטיגריסים הגזעיים שמצאו בין 62 הטיגריסים שלא השתייכו לתוכניות השימור. 14 מתוכם סווגו כשייכים לתת מינים גזעיים. "אם זהו המצב באשר ללמעלה מ-15 אלף הטיגריסים שבשבי, יכולה להיות לכך השלכה חשובה על השימור של תתי המינים" אמר לואו לכתב העת ניו סיינטיסט.

"ההצדקה להחזקת חיות פרא בשבי היא בעקרון לפיהם הם מייצגים ייצוג גנטי של האוכלוסיה בטבע והדבר משמש כביטוח כנגד הכחדות המין בטבע." הפחתת מספרם של הזיווגים הבין גזעיים בקרב הטיגריסים בשבי חיונית כדי לשמר את הערך הזה. אמר לואו והוסיף כי הטכניקה שפיתח עבור הניסוי יכולה לשמש לזיהוי גזעי הטיגריסים ולהרחבת תוכניות הרביה.

החוקרים גילו כי הטיגריסים שבשבי היו גם מגוונים גנטית יותר. טיגריסים חיים בטבע בכיסים קטנים שבהם הסכנה לרבייה שאינה גזעית גבוהים. עמיתיהם השבויים רבים במספרם והם מתרבים עם בני מינם מכל רחבי העולם.

לתקציר המאמר המדעי ב-Current Biology

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

13 תגובות

 1. אם במשך שנתיים לא הצליחו באתר מדעי לשנות אפילו את הטעות המציקה (נמר וטיגריס), איך אתם מצפים שיצליחו להציל את הטיגריסים?

 2. ממש חבל שהטיגריס הוא החיה שאני החי אוהב בבקשה תשמרו עליו

 3. הכתבה מצויינת אך עניין השמות אינו סמנטי ואינו בלשני – הוא ביולוגי לחלוטין ושגוי לחלוטין. טיגריס הינו חיה אחרת מהנמר, וכמו שכבר נאמר לפני – נמר = Leopard וטיגריס = Tiger.

  הטעות הינה ידועה בעברית והיא מבית מדרשם של הפיכת הארנב לשפן, בלבול בין הנשר לעיט, בין הצבי והאייל ועוד כהנה וכהנה. נשאיר את החיה המנומרת להקרא נמר ואת זו המפוספסת להקרא טיגריס.

 4. החייה שאני הכי מעריץ. זה כל כך עצוב.

  טיגריס הוא הטורף המושלם… פאר האבולוציה.

 5. נמר, טיגריס, שבלול בלי בית… נדמה לי שהבעיה היא פחות במישור הבלשני ויותר במישור האקולוגי. כן, כמובן שאם מדובר בטיגריס ואם טיגריס הוא לא נמר וכו' וכו' אזי יש לתקן. אבל האמת היא שגם אחרי שנתקן את העברית, המצב העגום לא ישתנה בהרבה.

  בברכת נמרים,
  עמי בכר

 6. מן הנהוג הוא, כאשר מבקרים יצירה, לעבור קודם על הטוב שבה, ורק אז 'לקטול' את הפרטים הקטנים. לפחות, אם מצפים המבקרים שדבריהם ימצאו אוזן קשבת.

  אם נהניתם מהכתבה, אני בטוח שהכותב ישמח לשמוע זאת, ויהיה פתוח יותר לביקורת בונה על ה- 'סמנטיקה'.

 7. כן די מוזר שעדיין יש אנשים שקוראים נמר לטיגריס!

  נא לתקן את הכתבה בבקשה כיוון שזה בלתי נסבל.

  נמר = LEOPARD
  טיגריס=TIGER

 8. הכל נכון אבל : הידיעה וכל אשר סביבה מתיחסת ל ט י ג ר ס י ם !
  לא לנמרים .
  כבר בעבר התיחסתי ל "סמנטיקה" שחשיבותה בולטת בידיעה זאת,
  בתמונה טיגריס , אין לו שם עברי לכן נשאר ט י ג ר י ס !
  לכן ראוי היה לתקן ובכל מקום בו כתוב נמר למחוק ולכתוב
  ט י ג ר י ס !

 9. זה אכן עצוב ביותר ולפחות לגבי הנמרים יש כרגע מידע שאפשר לנצל כדי להציל חלק מן המינים. מעניין מה המצב עם גורילות ההרים או חיות אחרות. אני מניח שאותו צוות או צוותים שיקבלו ממנו השראה ישנסו מתניים ויערכו בדיקה דומה למינים אחרים של בעלי חיים.

 10. מדהים ומזעזע כאחד. מי היה מאמין שנגיע למצב כל כך מעורר רחמים. 3000 נמרי בר. העולם כמחנה השמדה נמרי. עצוב מאוד. חיה כל כך אלגנטית ומרשימה נעלמת לנו מול העיניים לטובת מעילים יקרים.

  אני מקווה שהמצב הקשה של אוכלוסיות נכחדות יקבל עידוד מצד קבוצות לשימור סביבה שידאגו להרבות בשבי ולשחרר לחופשי בעלי חיים על מנת שהללו יוכלו להמשיך ולקיים את המין. במצב הקשה של הנמרים היום, אולי שיבוט של פרטים חזקים במיוחד יכול לעזור לגזע (אם כי הבעיות של הטכניקה גם הן עניין שיש לתת לו תשומת לב).

  מצער מאוד לשמוע.
  עמי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן