סיקור מקיף

חתן פרס נובל לרפואה פרופ' לוק מונטניה מצטרף כמרצה לפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר-אילן בגליל

לפרופ' לוק מונטנייה הוענק פרס נובל בשנת 2008 בשיתוף עם פרופ' פרנסואז ברה-סינוסי על גילוי נגיף האיידס

 בצילום מימין לשמאל: דיוויד וולרשטין פרופ' לוק מונטנייה, כריסטוף ביגו – שגריר צרפת בישראל ופרופ' בנימין שרדני. צילום: יוני רייף
בצילום מימין לשמאל: דיוויד וולרשטין פרופ' לוק מונטנייה, כריסטוף ביגו – שגריר צרפת בישראל ופרופ' בנימין שרדני. צילום: יוני רייף

חתן פרס נובל לפיזיולוגיה ולרפואה בשנת 2008, פרופ' לוק מונטנייה קיבל את הצעתו של נשיא אוניברסיטת בר-אילן, פרופ' משה קוה, וישמש מרצה אורח קבוע בפקולטה החדשה לרפואה בצפת. הפקולטה תפתח את שעריה בשנת הלימודים האקדמית הבאה, בחודש אוקטובר 2011. לפרופ' לוק מונטנייה הוענק פרס הנובל בשיתוף עם פרופ' פרנסואז ברה-סינוסי על גילוי נגיף האיידס.

בשנת 1983 עמד פרופ' מונטנייה בראש צוות שבודד לראשונה את נגיף האיידס 1 HIV וסיפק את ההוכחה הראשונה שזהו אכן הנגיף הגורם למחלת האיידס. בשנת 1985 בודד פרופ' מונטנייה גם את הנגיף השני של איידס, 2HIV , אצל מטופלים ממערב אפריקה. המעבדה של מונטנייה היתה הראשונה שהוכיחה כי חלק גדול מתאי הדם הלבנים בקרב מטופלים שנדבקו ב- HIV נטו למות בשל מוות תאי מתוכנן (אפופטוזיס), וייחס את הסיבה ללחץ חימצוני שהתרחש בגופם של החולים.

משנת 2005 מכהן פרופ' מונטנייה כנשיא, מנכ"ל ומייסד של נאנקטיס ביוטכנולוגיות. בתפקידו זה הוא פיתח טכנולוגיה ביו-פיסית חדשה המזהה DNA של HIV בחולים שקיבלו טיפול אנטי-רטרו-ויראלי ואשר לא ניתן לזהות מטען ויראלי בדמם. התגלית סוללת דרך לפיתוח טיפולים חדשים להשמדה של הזיהום מ- HIV .

מחקריו העכשוויים של פרופ' מונטנייה מתמקדים בשימוש בטכנולוגיות חדשניות לאיבחון ולטיפול בסוגי סרטן ובמחלות הקשורות לניוון עצבים ומפרקים. כתומך נלהב ברפואה מונעת הוא עושה רבות להאריך את החיים הפעילים של אוכלוסיית הקשישים ולסייע לארצות מתפתחות להשיג נגישות גדולה יותר לרפואה המודרנית.

פרופ' מונטנייה פרסם מחקרים רבים ורשם יותר מ- 750 פטנטים שעליהם זכה במספר רב של פרסים. היום הוענק לו פרס טובי קומט –וולרשטיין, מן המכון למחקר בתחומי הסרטן, האיידס והאימונולוגיה ע"ש סאפדייה באוניברסיטת בר-אילן. השבוע גם קיבל פרופ' לוק מונטנייה תואר ד"ר לשם כבוד מטעם אוניברסיטת בר-אילן.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

6 תגובות

  1. פרופסור לוק מונטניה בהחלט הציג הוכחה מדעית שהמים זוכרים ויותר מכך שניתן לשחזר מידע האצור בהם אם זה לא מוצא חן בעיני מישהו הוא מוזמן לשחזר את הניסוי

  2. אוי אוי אוי. איזו טעות. הבנאדם הוא בדיחה מהלכת, הנובל סיבב לו את הראש. הייתי בהרצאה שלו שבה הוא טען טענות מופרכות לחלוטין על זיכרון של מים, וכולם היו נבוכים, לא ידעו איפה לקבור את עצמם. ולכל הקופצים נובל נובל, תבדקו עליו קצת. לא רק שהטענות היו מופרכות, הוא לא הציג שום הוכחה, שום ניסוי לא הצליח לשחזר את התוצאות שלו, המאמר שלו נדחה מכל ג'ורנל והתפרסם בסוף איפשהוא בגלל השם שלו. בושה וחרפה.
    זו תהיה טעות נוראית לקשר אדם כזה עם מוסד רציני. חברים הנובל מסנוור אותכם, כדאי שתבדקו קודם.

  3. מזל טוב. לאור העובדה שיש מחסור ברופאים ועודף בעורכי דין, כל התפתחות היא מבורכת.

  4. כבוד גדול ופירגון גדול לבר אילן על שהצליחו לגייס כזה אדם. באמת כל הכבוד מכל הלב. אני רק מקווה שהתקציב שיוציאו עליו לא יבוא על חשבון מרצה אורח קבוע אחר, או כמה כאלה. לשלם על מותג זה טוב ויפה כשיש כסף. ואם יש להם כסף, אני מפרגן להם עוד יותר. הם שואפים למצויינות אקדמית, כמו כל אקדמיה אחרת, וזה ניכר בהשקעות שלהם בדור העתיד ובסגל המורים שלהם.

    בברכת חברים,
    עמי בכר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן