סיקור מקיף

פרס עידוד היצירה הספרותית למדענים לזכר עפר לידר לשנת 2010

התחרות מיועדת לכותבים העוסקים במדעי החיים, הרפואה, ההנדסה, האדריכלות והמדעים המדויקים, אשר שולחים את ידם גם בכתיבת שירה או סיפורים קצרים

מאיץ החלקיקים על שם קופלר. צילום: הצלם הנאמן מיכאל יעקובסון, רישיון- השימוש
מאיץ החלקיקים על שם קופלר. צילום: הצלם הנאמן מיכאל יעקובסון, רישיון- השימוש
התחרות השנתית לעידוד היצירה הספרותית למדענים לזכר עפר לידר יוצאת לדרך, זו השנה השישית. התחרות מיועדת לכותבים העוסקים במדעי החיים, הרפואה, ההנדסה, האדריכלות והמדעים המדויקים, אשר שולחים את ידם גם בכתיבת שירה או סיפורים קצרים. מפעל זה נועד להדגיש את הזיקה בין המדע לרוח, להנציח את זכרו של המדען והמשורר פרופ' עפר לידר, ולעודד מדענים לעסוק ביצירה אמנותית.

עפר לידר, שנולד בטבריה, היה חוקר בכיר במחלקה לאימונולוגיה במכון ויצמן למדע. מחקריו העוסקים במערכת החיסון מהווים בסיס לפיתוח תרופות חדשות למחלות חשוכות מרפא, כמו דלקת פרקים, טרשת נפוצה, ומחלות ניווניות של מערכת העצבים. במקביל לקריירה המדעית המוצלחת, שלח עפר את ידו גם בכתיבה. בשנת 2002 שלח שיר ראשון למוסף לספרות ולאמנות של "ידיעות אחרונות", ובעקבותיו התפרסמו שירים רבים נוספים, ועפר התמנה למבקר השירה בעיתון. ספר שירים פרי עטו של לידר, "בינותיים" יצא לאור בהוצאת "הקיבוץ המאוחד".

במשך 23 שנים נאבק עפר במחלת הלוקמיה. לאחר מותו, ביולי 2004, הקימו מוקירי זכרו, מדענים, סופרים, משוררים ובני משפחה, את עמותת "שירת חייו – לזכרו של עפר לידר", ויזמו את הענקת פרס היצירה, המבטא את דרך חייו המיוחדת של עפר לידר, אשר ראה את המדע כיצירה, ואת המדען כיוצר.

התחרות מיועדת לכותבים שעיסוקם בתחום מדעי החיים, הרפואה, הבריאות, ההנדסה, האדריכלות והמדעים המדויקים, בעלי תואר שני ומעלה, לרבות תלמידי תואר שני. העמותה תעניק שלושה פרסים כספיים לשירים ולסיפורים קצרים בשפה העברית שטרם פורסמו בדפוס. לתקנון התחרות, טופס הרשמה ופרטים נוספים, וכן אפשרות להגשה מקוונת של יצירות לתחרות, ניתן למצוא באתר www.weizmann.ac.il/ofer. המועד האחרון להגשת היצירות – 30 ביוני 2010.

טקס הענקת הפרסים למדענים הזוכים יתקיים ביום הולדתו של עפר לידר, בשישה בינואר 2011, במכון ויצמן למדע, בהשתתפות אמנים, סופרים, משוררים ומדענים.

מערכת פרס היצירה כוללת את פרופ' ליאה אדדי, אהרן אפלפלד, חיים באר, יוספה גבעולי, איזי גורן, פרופ' בני גיגר, שולמית גלבוע, דר' רינה דודאי, חיה הופמן, פרופ' שלמה וינר, דר' מירי ורון, רחל חלפי, פרופ' אבנר טריינין, פרופ' יוסף ירדן, פרופ' ירון כהן, פרופ' דני כספי, אסנת לידר, פרופ' עדנה מוזס, ליאור מעיין, אגי משעול, רוני סומק, אירית סלע, פרופ' מיכאל סלע, צבי עצמון, ליאת קפלן, פרופ' רות קרטון-בלום, דני קרמן, פרופ' יאיר רייזנר, חנה ריינשרייבר, פרופ' ענר שלו ואבנר שץ.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן