סיקור מקיף

יש קשר הדוק בין ההתחממות הגלובלית לבין אירועי מזג אוויר קיצוניים

כך עולה מדו"ח מיוחד של ה-IPCC שנחתם במפגש שהתקיים לפני ימים אחדים ברואנדה, כהכנה למפגש נציגי ממשלות הולם בדרבן שבדרום אפריקה בשבוע הבא

מסוק של הצי האמריקני טס מעל אחד מפרברי בנגקוק השקוע במי השטפונות, 22 באוקטובר 2011. מתוך ויקיפדיה
מסוק של הצי האמריקני טס מעל אחד מפרברי בנגקוק השקוע במי השטפונות, 22 באוקטובר 2011. מתוך ויקיפדיה

דו"ח המגובה על ידי האומות המאוחדות מאשר את הקשר בין שינוי האקלים למגמות הנוכחיות של אירועי מזג אוויר קיצוניים כגון שיטפונות וגלי חום, ומזהיר כי האמצעים הקיימים, גם במדינות מפותחות, אינם מספיקים כדי להתמודד עם חומרת האירועים הללו.
הדו"ח, אשר סיכומו אושר ב-18 בנובמבר 2011 על ידי חברי הפנל הבין ממשלתי לשינוי האקלים (IPCC) שהתכנסו בקיגאלי, רואנדה, מגלה כי טמפרטורות המינימום והמקסימום היומיות עלו בקנה מידה עולמי בשל הגידול בריכוז גזי החממה, דבר שגרם להגברת שיטפונות, גלי חום, בצורות קיצוניות ותופעות אחרות הקשורות בנזק שנגרם על ידי העלייה בגובה פני הים ועל ידי ירידה של משקעים רבים.

הדו"ח קבע גם כי תנאי מזג אוויר קיצוניים הפכו חזקים יותר ומסוכנים כתוצאה משינוי האקלים. הם גם מגבירים את הפגיעות של אזורים צפופי אוכלוסין באזורי החוף, כמו גם באוכלוסיות החיות בתנאים של עוני. "העולם נכנס לעידן חדש וקטלני שבו אירועים קיצוניים של מזג האוויר היום צפויים להפוך לנורמה", אמרה מרגרטה ורלסטורם, הנציגה המיוחדת של מזכ"ל האו"ם להפחתת הסיכון לאסון.

"עבור מי כבר פגיע רעב ותת תזונה, חי ללא גישה למים נקיים ותברואה בישובים לא רשמיים קשה מאוד להתמודד ולהסתגל לשינויי מזג האוויר". הדו"ח המיוחד של ה-IPCC מבקש מממשלות ברחבי העולם להבטיח לפעול להפחתת הסיכון לאסון ולפיתוח בר-קיימא במאה זו של שינוי האקלים", אמרה.
"בתרחישים של המשך הפליטה הגוברת של גזי החממה סביר להניח שהתדירות של ימים חמים תגדל בפקטור של 10 במרבית אזורי העולם" אמר שטקר תומאס, יו"ר עמית של אחת מקבוצות העבודה של הדו"ח. "כמו כן, משקעים רבים ירדו בתדירות גבוהה יותר, ומהירות הרוח של סופות ציקלון טרופיות תגדל בעוד מספרן צפוי להישאר קבוע או לקטון".

"דו"ח הסיכום המיוחד לניהול הסיכונים של אירועי מזג אוויר קיצוניים" (SREX) גם מזהיר מפני העלויות הקטסטרופליות של חוסר מעש באשר לשינוי האקלים, ומציין כי אין היום אפילו מדינה אחת מוכנה לטיפול בתופעות ההתחממות הגלובלית. הדו"ח גם מספק לממשלות כלים והנחיות להסתגלות והתמודדות עם בעיה זו.

 

"סיכום זה עבור קובעי המדיניות מספק תובנות לגבי איך ניהול סיכונים והתאמה עשויים לסייע לקהילות פגיעות יותר להתמודד עם האקלים המשתנה בעולם של אי שוויון", אמר ראג'נדרה פאצ'אורי יו"ר ה-IPCC. הדו"ח מציין כי למרות שיש אפשרויות רבות להפחתת הסיכון, רובם לא יושמו.

"אנו מקווים כי דו"ח זה יוכל להוות בסיס מדעי לקבלת החלטות על תשתיות, פיתוח עירוני, בריאות הציבור, ביטוח, וכן לתכנון", אומר כריס פילד, יו"ר עמית של אחת מקבוצות העבודה של הדו"ח.

"היכולת של העולם להיות יותר גמיש לשינויי האקלים יהיה תלוי במידה רבה במהירות שבה ניתן לצמצם פליטות של גזי חממה, ובקצב שבה אוכלוסיות עניות במדינות המתפתחות יזכו למימון ולטכנולוגיה הדרושים כדי להתאים את עצמם לעתיד הבלתי נמנע", אמרה כריסטיאנה פיגרס, מזכ"ל אמנת המסגרת של האו"ם לשינוי האקלים (UNFCCC).
המדינות המפותחות התחייבו לספק 30 מיליארד דולר בין השנים 2010 ל-2012 כדי לסייע למדינות מתפתחות להתמודד עם שינויי האקלים, התחייבות עליה הוחלט בוועידת האקלים של האו"ם בקנקון לפני שנה.
"כאשר נציגי כל ממשלות העולם ייפגשו בשבוע הבא בוועידת שינוי האקלים של האו"ם בדרבן, חשוב שממשלות המדינות המפותחות יבינו כי עליהן לממן את המאבק בהשפעות שינויי האקלים על המדינות המתפתחות" אומרת פיגרס. "הדבר יאפשר שקיפות בונה אמון בין ממשלות למימוש התחייבויות פיננסיות למימון הפרוייקטים הנתמכים על ידי קרנות לטובת האנשים במדינות מתפתחות."

לידיעה באתר החדשות של האו"ם

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

 1. עירן
  אם כך, ואם וזו דעתך, אתה בטח קשור לשייחים של המפרץ הפרסי שבטח משלמים לך כל חודש על תגובותיך באתר הידען. אתה בטח חוץ מזה קשור לדמוקרטים (או לרפובליקנים?, התבלבלתי!)

  בהצלחה
  סבדרמיש יהודה

 2. איזה יופי …עוד "הוכחה" של קשר חזק מאוד

  זה כמו להגיד..יש לו נשירת שיער ולכן יש לו סרטן תוך התעלמות מופגנת מהגורם שהוא הכימותרפיה.

  על אותה לשון בדיוק

  שינויים בטמפ ?? במזג אויר? בזרמי האויר? ברור ….אנחנו אחראים ????? ממש לא.

  לראיה יש בחור מאוד נחמד ומאוד ידוע בשם PIER CORBYN שעושה תחזיות מזג אויר עם דיוק מעל 90 אחוז בניגוד ל 60 אחוז מינוס שיתר המטאורולוגים האחרים נותנים לנו ..והוא גם עושה את זה ממרחק של שנה ..
  הוא מדייק כי הוא פשוט מתחשב בשמש והפעילות שלה…בניגוד ליתר…השמש והכתמים שלה והמרחק שלה ושלושת צירי הסיבוב שלנו הם מה שמשפיע על מזג האויר …ולא 0.00X עליה באחוז הגזים של החממה .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן