סיקור מקיף

שוגר הלווין ג'ייסון 2 שינטר את גובה פני הים

השיגור בוצע מבסיס חיל האוויר ונדנברג בקליפורניה בשעה 10:46 הבוקר (שעון ישראל). הלווין ימשיך פעולתם של שני לוויינים קודמים ויעקוב אחר גובה פני הים באזורים שונים על פני האוקיאנוסים כדי לנטר את ההתחממות הגלובלית

שיגור הלווין ג'ייסון 2
שיגור הלווין ג'ייסון 2

הלווין OSTM/Jason-2 שוגר הבוקר בשעה 10:46 (00:46 שעון מקומי) למסלולו על גבי טיל מדגם דלתא 2 של חברת יונייטד לונץ' אליינס מבסיס חיל האוויר האמריקני ונדנברג בקליפורניה.

"אנו רואים את החללית מתרחקת מאיטנו בעדינות" דיווח מנהל הטלמטריה מארק לאבינג וצילום וידאו שנשלח מהמשגר הראה את הפרדת השלב השני.

ג'ייסון 2 יקיף את כדור הארץ במסלול מעגלי בגובה נמוך, במשימה בת שלוש שנים למפות 95% מפני האוקיאנוסים שאינם מכוסים קרח. המידע שיאסף מהלווין שמשקלו כ-500 ק"מ צפוי לספק כמה יתרונות, לרבות שיפור תחזית מזג האוויר, דיוק רב יותר בתחזיות הוריקנים והבנה טובה יותר של תופעות אקלימיות הקשורות לים כגון אל ניניו ולה-ניניה.

בנוסף, כפי שפירטנו בכתבה המקדימה אתמול, הלווין ינטר כל העת את גובה פני הים וימשיך בכך את עבודתם של שני לווינים קודמים. גובה פני הים עולה בין היתר כתוצאה מהתחממות כדור הארץ.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

4 תגובות

 1. אלון:
  בדבריך מסתתרת סתירה מסוימת כיוון שגובה פני הים תלוי בטמפרטורה.
  חוק הכלים השלובים עובד. אמנם לא באופן מידי (כי הוא מחייב זרימה של מים ממקום למקום) אבל מה שהחוק הזה אומר (בקני מידה עולמיים) אינו שגובה פני המים ישתווה אלא שהלחץ ההידרוסטטי יתאזן.

 2. נשמע מוזר שכדי למדוד את השינוי בגובה פני הים יש צורך במערכת כל כך יקרה . חוק הכלים השלובים לא עומד ( עדיין) למבחן ולהבנתי עליה של גובה פני הים אינה נקודתית .
  מדידת טמפרטורות הימים היא סיפור אחר

 3. לאלון
  כניראה שלא מספיק מצוף אחד. בכדי לקבל תמונה כוללת של מצב הימים, סביב כדה"א, צריך אלפי מצופים.
  צא וחשב איזו עבודה דרושה לתיחזוק ומדידת תוצאות קבועה באלפי נקודות מדידה בלב ים. כנראה שמלויין זה גם יותר זול וגם יותר מדוייק.

 4. מישהו יכול להסביר למה צריך לווין יקר כדי למדוד את גובה פני הים ?
  לא מספיק מצוף ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן