עדויות לחיים חוץ ארציים עשויות להימצא במערכות כוכבי לכת המקיפים ננסים לבנים

האסטרופיסיקאים פרופ' אבי לייב ופרופ' דן מעוז מאוניברסיטת תל-אביב ומאוניברסיטת הארווארד מעריכים כי ניתן יהיה לאתר כוכבי לכת המקיפים ננסים לבנים בטכנולוגיה הצפויה להיכנס לשימוש בעשור הקרוב

עדויות לחיים חוץ ארציים עשויות להתגלות ע"י ניתוח של הרכב האטמוספירה של כוכבי לכת דמויי כדור הארץ המקיפים ננסים לבנים (איור דייויד אגילר, David Aguilar, CfA - מרכז הארווארד סמיתסוניאן לאסטרופיסיקה, אוניברסיטת הארווארד)

אפילו כוכבים הנוטים למות עשויים לארח עדיין כוכבי לכת נושאי חיים – ואם חיים כאלה קיימים, אנו עשויים לאתר אותם בעשור הקרוב. כך עולה ממחקר תיאורטי של כוכבי לכת דמויי כדור הארץ המקיפים ננסים לבנים.

החוקרים מצאו כי ניתן לגלות חמצן באטמוספירה של כוכבי לכת המקיפים ננסים לבנים הרבה יותר בקלות מאשר על כוכבי לכת דמויי כדור הארץ המקיפים כוכב הדומה לשמש.

בחיפוש אחר אותות ביולוגיים חייזריים, הכוכבים הראשונים שאנו צריכים לחקור יהיו ננסים לבנים" אומרים פרופ' אבי לייב ופרופ' דן מעוז מאוניברסיטת תל אביב ואוניברסיטת הרדווארד. המאמר המתפרסם השבוע בכתב העת של החברה האסטרונומית המלכותית הבריטית.

כאשר כוכב כמו השמש שלנו מת, הוא מעיף את השכבות החיצוניות שלו אל החלל ומשאיר מאחור ליבה חמה המכונה ננס לבן. גודלו של ננס לבן טיפוסי הוא כגודלו של כדור הארץ. הוא מתקרר לאיטו ומתעמעם במהלך הזמן, אך הוא יכול לשמור על החום מספיק זמן כדי לחמם עולם סמוך למשך מיליארדי שנים.

מכיוון שננסים לבנים הרבה יותר קטנים וחוורים מהשמש, כוכב הלכת יצטרך להיות קרוב בהרבה כדי להיות באיזור המאפשר חיים, כלומר מקום שבו מים על פני השטח של כוכב הלכת נמצאים במצב נוזלי. כוכב לכת ניתן ליישוב עשוי להקיף את הננס הלבן כל עשר שעות במרחק של כמיליון וחצי קילומטר (אחוז אחד מהמרחק שבין כדור הארץ לשמש).

לפני שכוכב הופך לננס לבן הוא מתנפח ונהיה ענק אדום, בשלב זה הוא בולע את כוכבי הלכת הקרובים ומחסל את החיים בשאר כוכבי הלכת. לפיכך כוכב הלכת צריך להגיע לאיזור החיים החדש לאחר שהכוכב הפך לננס לבן. כוכב הלכת יכול להתפתח משאריות אבק וגז ובכך הוא הופך לעולם מדור שני, או שהוא יכול להגר פנימה ממרחק גדול יותר.

אם נמצאים כוכבי לכת באיזור החיים של ננס לבן, נידרש למצוא אותם לפני שנוכל לחקור אותם. שכיחות היסודות הכבדים על פני השטח של ננסים לבנים מעידה על כך ששיעור משמעותי שלהם עשוי להכיל מערכת ובה כוכבי לכת סלעיים. לייב ומעוז מעריכים כי סקר של 500 הננסים הלבנים הקרובים ביותר עשוי להניב לפחות כוכב לכת ארצי אחד הנמצא באיזור המאפשר חיים.

הגישה הטובה ביותר למציאת כוכב לכת כזה היא חיפוש ליקויים – כלומר להסתכל על כוכב המתעמעם כאשר כוכב הלכת חולף על פניו וחוסם חלק ניכר מהאור שלו ויעיד בכך על קיומו.

חשוב מכך, אנו יכולים לחקור רק את האטמוספרות של כוכבים החולפים על פני השמשות שלהם. כאשר אורו של הננס הלבן יאיר דרך טבעת האוויר המקיפה את דיסקת כוכב הלכת, האטמוספירה תבלע חלק מאור השמש. זה מספיק כדי לאתר טביעות אצבע כימיות שיראו לנו האם האוויר הזה מכיל אדי מים ואולי אפילו אותות לחיים כגון חמצן.

האסטרונומים מעוניינים במיוחד במציאת חמצן משום שהחמצן באטמוספירה של כדור הארץ מקורו בתהליך הפוטוסינתיזה בידי הצמחים. אם כל החיים יחדלו על כדור הארץ, האטמוספירה שלנו תתרוקן במהירות מהחמצן שיתמוסס באוקיאנוסים ויחמצן את פני השטח. לפיכך נוכחות של כמויות גדולות של חמצן באטמוספירה של כוכב לכת מרוחק עשויות לרמז על קיום חיים על פניו בזמן אמת.

טלסקופ החלל ג'יימס ווב שנאס"א מתכננת לשגר בסוף העשור, צפוי לאפשר לנו לאתר גזים בעולמות רחוקים מעין אלה. לייב ומעוז ערכו הדמייה של נתונים שטלסקופ ג'יימס ווב יראה אם יחקור עולם מאוכלס המקיף ננס לבן. הם מצאו כי הן החמצן והן אדי המים יהיו ניתנים לגילוי בתוך שעות תצפית ספורות. "טלסקופ החלל ג'יימס ווב הוא התקווה שלנו למציאת כוכבי לכת המכילים חיים בעתיד הקרוב" אומר מעוז.
"אף כי ייתכן שכוכב הלכת נושא החיים הקרוב ביותר מקיף כוכב רגיל, כוכב הלכת הראשון שיתגלה עם עדות לחיים עשוי להקיף ננס לבן, וזאת בהסתמך על הטכנולוגיה הקיימת וזו שצפויה בשנים הקרובות.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

14 תגובות

 1. על הרבה ניתן לאמר אולי כן אולי לא, אבל אתה פשוט אהבל, בטוח.

 2. "איפה יותר פשוט לחיים להתפתח ?" – קישקוש בלבוש.
  לדעתך החיים "פשוט" התפתחו? תשים לב (ותגדל מוח) : אני (לא עמנואל) לא טוען שיש אלוהים. אני גם לא אומר שאני מסכים איתו. אבל אני כן רומז כאן (בתגובה) שהחיים הם קצת יותר מ- פשוטים. וגם האבולוציה של זה היא אינה פשוטה כלל וכלל. למעשה היא פשוטה כמו מצעד צבאי של קים ג'ונג.. און.

 3. אבל עמנואל..
  מה שאתה מציע הוא אפשרות קיצונית/סף.
  דיברת על הסתברות וסטטיסטיקה..
  איפה יותר פשוט לחיים להתפתח ?
  בכוכב שיותר דומה לנו או יותר שונה מאיתנו?
  איזו סיבה יש לך לחפש חיים בכוכבים שונים כשעדיין לא כיסית את הכוכבים הדומים?
  ידוע לך שכל מה שמסומן בכחול ולבן או אדום וצהוב אסור בחניה, עכשיו מצאת איזה שלט שאומר "החניה מותרת מ12 בלילה עד 8 בבוקר" למרות הצבע המוכר הזה, אז מה?
  אז עכשיו תתחיל לחפש חניה בכחול לבן וצהוב אדום עם שלטי חוצות או שתחפש את האפור הנקי והטוב ורק לאחר מכן תתחיל לחפש קומבינות לא שכיחות/ידועות?

 4. לצבי היכן כתבתי שהמימן הוא נוזל כתבתי חנקן לא מימן
  כתבתי שהמימן הוא גז והחנקן הוא הנוזל
  לא מדובר באמונה מדובר בסטטיסקה והסתברות
  אם החיים כאן נוצרו באופן אקראי אפשר בקלות לבנות חיים בטמפרטורות שונות ובהרכבים שונים של אבני יסוד של החיים
  אם בני האדם חושבים שצורת החיים היחידה היא זו המתאימה לארץ זה בדיוק כמו שבני האדם חשבו לפני אלף שנים שכדור הארץ במרכז
  אני לא יודע אם ידוע לכם אבל יש ליד מפעל נשר מאגר מיים תת קרקעי שאין בו אור שמש
  והפלא ופלא יש שם חיים !!!!
  אם בכדור הארץ יש דברים כל כך מוזרים תארו לכם מה גודל היקום ועד כמה דברים יכולים להיות מוזרים

 5. בגלל אנשים כמוך האנושות חשבה 20000 שנים שהעולם שטוח והשמש מקיפה את הארץ והארץ עומדת על שלושה פילים
  אין כאן שום יציאה מהריבוע
  אם החיים כאן נוצרו באופן אקראי כפי שהמדע משער אזיי הם יכולים להיווצר גם בסביבות שונות לחלוטין

 6. האם מישהו יודע אם אפשר בעזרת טלסקופ החלל הנוכחי שפיצר לצפות בכוכבי לכת של ננסים לבנים, ולקבל מידע בנוגע לאטמוספירה שלהם?
  אני בטוח שאני לא היחיד שכבר מת להסתכל על המידע הזה, ו"הטלומרים שלו מתקצרים להם"…

 7. לעמנואל
  קודם מחפשים מה שיש בתוך הריבוע
  יוצאים מהריבוע רק אם אין ברירה

 8. עמנואל,

  ברור לכולם שעשויים להיות חיים שונים מהחיים המוכרים לנו על פני כדה"א. הבעיה היא שמה שאתה מציע אינו מאפשר מחקר מדעי. כאשר מחפשים חיים דומים לכדה"א, אפשר לעשות פרדיקציות – ניתן לצפות לתהליכים מסויימים שישאירו עקבות אותם ניתן יהיה לגלות. אפשר לומר כי בכוכב בעל טמפ' אופינית X והרכב אטומספירה Y, אנחנו מצפים למצוא גם מולקולות מסוג Z כי בהנתן הרכב אטמוספירי כזה – אלו תוצרי התהליכים שיאפשרו חיים.

  לומר שיכולים להיות דברים מוזרים זה לא מספיק.
  המימן ב-(90-) אינו מים (אגב, הוא עדיין גז) – כיוון שלא כל נוזל הוא מים מבחינת התכונות הכימיות וים חומצי פוגע ביכולת ליצור מבנים מורכבים – עליך להציע איך דווקא זה, מאפשר תהליכים מורכבים הנחוצים לחיים.
  תמיד יכולים להיות דברים מסובכים שאנחנו לא מכירים, המדע משופע באינספור דוגמאות להגילויים שלא קיימים בחיי היומיום אשר נעשו מתוך תיאוריה בלבד אשר וזכו לאישור תצפיתי רק אח"כ, אבל צריך להציע איך הם עובדים ואיך ניתן למצוא ראיות לכך. אחרת, זה לא מדע אלא אמונה.

 9. למה כולם חושבים שכדי למצא כוכב שיש עליו חיים צריך להיות חמצן או סביבה דומה לכדור הארץ
  תחשבו על חיים בטמפרטורה של מינוס 90 מעלות שהחנקן הוא המיים
  המימן הוא הגז שאותו נושמים
  תחשבו על עולם שהים שלו בכלל חומצה מסוכנת לבני אדם
  רבותיי צאו מהריבוע
  היקום יכול לבנות לעצמו צורות חיים שאפילו הדמיון הכי פרוע שלנו לא יכול לדמיין

 10. צריך להיות "…פרופ' אבי לייב מאוניברסיטת האורווארד ופרופ' דן מעוז מאוניברסיטת תל אביב …"

 11. "האטמוספירה שלנו תתרוקן במהירות מהחצן"
  לתקן חמצן

 12. בכותרת "עדויות" עשויות ולא "עשויים". הנושא במשפט הוא העדויות ולא החיים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן