האם הניאנדרטלים האחרונים חיו קרוב לחוג הקוטב הצפוני?

שרידים של התרבות המוסטרית שהתגלו לאחרונה ליד חוג הארקטי הם בני מעל 28,500 שנים, למעלה מ-8,000 שנים לאחר התקופה שבה חשבו עד כה שהניאנדרטלים נעלמו 

לודוביץ' סלימק ופאבל פאבלוב, שניים מהחוקרים שגילו שרידי תרבות ניאנדרטלית בצפון רוסיה
לודוביץ' סלימק ופאבל פאבלוב, שניים מהחוקרים שגילו שרידי תרבות ניאנדרטלית בצפון רוסיה

שרידים של התרבות המוסטרית שהתגלו לאחרונה ליד חוג הארקטי הם בני מעל 28,500 שנים, למעלה מ-8,000 שנים לאחר התקופה שבה חשבו עד כה שהניאנדרטלים נעלמו. גילוי זה על ידי צוות רב תחומי בינלאומי, כולל חוקרים מ-CNRS מאתגר תיאוריות קודמות. כיצד המשיכו הניאנדרטלים לחיות כאשר בני הומו ספיינס כבר היגרו לאירופה בשלב זה? תוצאות המחקר פורסמו בכתב העת סיינס ב-13 מאי 2011.

סימן היכר של התרבות המוסטרית בתקופה הפליאוליתית התיכונה (300,000–33,000 שנים לפני תקופתנו), הוא השימוש במגוון רחב מאוד של כלי צור, בעיקר על ידי האדם הניאנדרטלי באירואסיה, אך גם על ידי הומו ספיינס במזרח הקרוב.

תרבות זו נחשבת ארכאית ולא מספיק מתקדמת כדי לאפשר הניאנדרטלים להתיישב באקלים הצפוני הקיצוני ביותר ההערכה היא שהם נעלמו לפני כ-33,000 עד-36,000 שנים. נראה שהם פינו את הדרך עבור האדם המודרני, אשר השתלט על כל אירואסיה בזכות שליטתו בטכנולוגיות מתקדמות יותר.

צוות רב תחומי של חוקרים ממכון CNRS הצרפתי, בשיתוף עם מדענים מנורווגיה, ורוסיה, בחן את האתר ביזוויה Byzovaya השוכן במחוז אוראל פולאר בצפון רוסיה. באמצעות תיארוך בשיטת פחמן 14 וטכניקת הדמיה אופטית, הצוות הצליח לתארך במדויק גילם של ממשקעים ועצמות ממותות ואיילים באתר הנטוש. העצמות הראו סימני שחיטה על ידי ציידים בני התרבות המוסטרית.

התוצאות עוררו את סקרנותם של המדענים ביותר מדרך אחת. הם מראים כי התרבות המוסטרית אולי נמשכה זמן רב יותר מאשר מדענים חשבו בתחילה. מה עוד, נוכחות התרבות המוסטרית מעולם זוהתה כל כך קרוב לחוג הארקטי. כל העקבות האחרים של תרבות זו נמצאים לפחות אלף ק"מ דרומה. לבסוף, באתר Byzovaya, באירואסיה, נראה כי פעל רק פעם אחת, לפני כ 28,500 שנים, כאמור למעלה מ-8,000 שנים לאחר שהניאנדרטלים נחשבו לגזע נכחד.

לפיכך גילוי זה מעלה שאלות רבות, באשר לדרך ארגונה של החברה המוסטרית. האם הניאנדרטלים חיו זמן רב יותר מסברו עד כה, או שהאחרונים שגילו את מאפייני התרבות הזו היו בני הומו סאפיינס? אם כך, האם ניתן לשים סימן שאלה ליד התיאוריות המסבירות כי התרבות שלהם נכחדה משום שהיתה ארכאית? המחקרים הבאים עשויים לפתור את החידות הללו.

להודעה של החוקרים

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

12 תגובות

 1. א.א יהדות, האתר שפירסמת הוא לא פחות מגיבוב שטויות גדול ומבולגן של בור מוחלט. כל מה שצריך זה רק לרפרף, ולברוח במהירות כל נפשך בך, למקרה שכולם טועים – וטיפשות אכן מדבקת, לא שווה את הסיכון.
  אני עדיין מנסה להתנער מערימת הבולשיט שהכותב העיז לכתוב שם תחת הכותרת "אבולוציה".
  חוסר ידיעה אינה בושה, שקר לעומת זאת הוא פשע. ולשקר לגביי דברים שאתה לא יודע ולא מבין בהם – חטא על פשע.

 2. א.א.יהדות. מה שהזוי מבחינתי הוא הביקור שלך ושל דומיך (וזה לא אישי), באתרים כגון זה שאנו נמצאים בו. הרי 90% (לפחות) מהמאמרים שמופיעים פה, מנוגדים לכל אמונה דתית, או לא משתלבים עם אחת, אלא אם תכפוף אותם לאותה אמונה בטוענות שונות ומשונות. עזוב אותנו מהמיסיונריות שלך, חזור לאתרי ה"ממבו גאמבו" שלך ותן לנו להישאר עם האתרים המדעיים ה"מטופשים" שלנו.

 3. א.א. יהדות:
  תקרא את "ההצגה הגדולה ביקום".
  תראה לנו "עובדה" (כ"כ אבסורדי לדרוש "עובדות" לאבלוציה, במיוחד ע"י שיקראו לך כופר אם תבקש את אותם סטנדרטים ל"הוכחת" אלוהים וכו) אחת לא נכונה שם.

 4. א.א.יהדות:
  אכן מומלץ לקרוא שם כדי לראות מדוע אנשים שפויים צוחקים על המאמינים הפנאטים

 5. אני מוחה נגד הכתבה הזאת ממנה ניתן להבין שהניאנדרטלים אינם חיים עמנו, בעיקר באזור נתניה וגרורתיה הממאירות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

דילוג לתוכן