ידענים: עתידנות טכנולוגית

מאת 24 באוקטובר 2009 29 תגובות

נשיא המדינה שמעון פרס והעתידן ריימונד (ריי) קורצוויל נפגשו לשיחה על העתיד במסגרת דיוני ועידת הנשיא המתקיימת בימים אלה בבנייני האומה בירושלים.

ריי קורצווייל. מתוך ויקיפדיה

ריי קורצווייל. מתוך ויקיפדיה

ריי קורצוויל, המכונה "היורש של תומס אדיסון", נחשב על ידי אישים כביל גייטס כעתידן המוכשר בעולם היום. קורצוויל המציא את הסורק, את טכנולוגיית ה OCR, פיתח טכנולוגיות לזיהוי קול ובינה מלאכותית. הוא עתידן, ממציא, חוקר בינה מלאכותית ומחבר רבי מכר (הסינגולאריות קרובה, המכונות חושבות). יש לו מעל מליון מנויים לאתר האינטרנט שלו.להלן הציטוטים הבולטים מהמפגש בין נשיא המדינה שמעון פרס והעתידן ריי קורצווייל:

על ישראל:

 • ישראל מאוד מתקדמת בתחומי האנרגיה החלופית, בעיקר הסולארית, בתחום הננו-טכנולוגיה והביוטכנולוגיה.
 • ישראל ממוצבת היטב. הברכה שלה היא שאין לה משאבים חיצוניים ולכן אין לה ברירה אלא להסתמך על האינטלקט. בעוד 20 שנים ננו טק ואחסון אנרגיה יהיו מובילים ומעצמות הנפט יפשטו את הרגל. ישראל תוביל כמעצמת אינטלקט.

על עתיד האנושות על כדור הארץ:

בריאוּת, חיוּת ואנושיוּת:

 • מאז מיפוי הגנום האנושי הוא משמש כתוכנת הפעלה לגוף האדם, וכך הביוטכנולוגיה היום היא מדע לכל דבר.
 • ניתן יהיה לייצר גנים חדשים על ידי טכנולוגיות גנים. נוכל להרדים ולנטרל גנים שיוצרים מחלות לב, סרטן, השמנת יתר ותהליכי הזדקנות.
 • בתוך עשרים שנה נכיר את המוח באופן . חשוב להכיר ולהבין את המוח על מנת שנוכל לשכפל ולהעצים את יכולותיו
 • בעוד עשרים שנה על כל שנה שלנו נוכל להוסיף עוד שנה בזכות טכנולוגיות שיהיו חזקות פי מליון ממה שיש לנו היום. אם תחזיקו מעמד את 15-20 השנים עד לסיום הפיתוח תוכלו להאריך את חייכם באופן משמעותי.
 • בתוך 20 שנים יהיו מחשבים שיטענו באופן משכנע שהם בעלי רגשות של שנאה, שמחה, פחד וכו'. הדבר ייצור דילמות אמיתיות לגבי האם זה אמיתי או לא אם הישות היא לא ביולוגית. בעיני, אין לדחות שאלה זאת.

כדור הארץ:

 • * התבקשתי יחד עם גרי פייג' לבחון מספר סוגי אנרגיות חלופיות ולייצר אסטרטגיה לממשל האמריקאי. בחרנו באנרגיה הסולארית. יש פי 10,000 יותר שמש מהצורך שלנו. היום האנרגיה הסולארית מספקת חצי מהצריכה העולמית. בתוך 16 שנים תוכל האנרגיה הסולארית לספק את 100% תצרוכת החשמל העולמית.
 • נכון להיום ישנה בעיה של איזון על כדור הארץ – סין הגבילה מספר ילודה ויש בה היום בעיה של 70,000 רווקים גברים. זוהי תולדה של הדור הישן. ככל שהמהפכה הטכנולוגית תתחזק לא יהיה עוד צורך להעדיף בנים והאיזון יחזור.
 • בזכות התקדמות הטכנולוגיה העוני בסין צומצם ב 70%בתוך עשור. היום ל 2/3 מהעולם יש טלפון עם גישה לכל המידע הקיים בעולם. יש 100 מליון בלוגים בסין, גם של איכרים שכותבים בלוג מהטלפון הסלולארי בשדה. זאת מהפכה. אי השוויון הוא בגלל כלכלות וטכנולוגיות ישנות וזה ישתנה.
 • יש היום התקדמות ממשית בפיתוח ננו-טכנולוגיות לניקוי מים מלוכלכים ומלוחים ובתוך שנים לא רבות יפתרו בעיות המים. ניתן יהיה לגדל צמחים בטכנולוגיות שיוזילו ויאיצו את תהליך יצירת המזון, אפשר יהיה לייצר בשר לאכילה מבלי לגדל בעלי חיים על ידי שיבוט של חלקי גוף של בעלי חיים וגידול רגלי עוף, למשל, במפעלים מיוחדים לכך.
 • אולי יבוא שלב בו האדם יחליט לחפש חיים בכוכב אחר אבל זה כנראה יהיה רק באלף הבא.

המצאות עתידיות הצפויות תוך 15-20 שנים:

 • כלים לתרגום סימולטני בעל פה ובכתב יגשרו על כל פערי השפה ויאפשרו לכל אדם בכל גיל לדבר עם כל אדם בכל מקום.
 • מחשבים ימשיכו להצטמצם עד שנלבש אותם על בגדינו בגודל של כפתור ולאחר מכן יהפכו לגודל מיקרוסקופי של תאים ויהיו בתוך גופנו.
 • יהיו מחשבי ננו בתוך הגוף אשר יוכלו לזהות תאים סרטניים בשלבים ראשוניים ביותר ולהשמיד אותם, אחרים שינקו את הגוף מבפנים.
 • מחשבים זעירים שיולבשו על המשקפיים, ידברו ישירות אל תוך ראשינו. מספיק מבט על אדם והמחשב יזהה אותו בשמו, מאיפה אני מכיר אותו, ומתי יום ההולדת שלו.
 • פיתוחי ננוטכנולוגיה אשר יוחדרו לריאות יאפשרו להפסיק לנשום ולשהות מתחת למים למשך שעות ברצף, פיתוחים אחרים יאפשרו לרוץ מרתונים במהירות של ספרינט.

איפה לשים את הדגשים על מנת להתאים "אל המחר"

 • הידע האנושי מוכפל בכל 14 חודשים בכל תחום, כולל טכנולוגיה, אמנות, ספרות, מוסיקה. היום כל ילד יכול להלחין יצירה לתזמורת פילהרמונית היישר מחדרו ובאמצעים פשוטים. חשוב ללמד ילדים יזמות מגיל צעיר וללכת בעקבות תשוקותיהם.
 • אנשים צעירים מאוד פיתחו את גוגל ואת פייסבוק ויצרו מהפכות. יש לעודד וללמד ילדים כבר מגיל צעיר תכונות של יזמות. תהליך היזמות יצור צורך בלימוד נושאים נוספים לצד העיסוק המרכזי. כך ילדים גם ילמדו על תחום שקרוב לליבם וגם ישפיעו על העולם לובה.

כללי ועל עצמו:

 • ידע שרוצה להיות ממציא מאז היה בן חמש, כשחיבר יחד צעצועים שונים שקיבל מהוריו ויצר להם תכלית חדשה. גילה את המחשב כשהיה בן 12, כשהיו רק 12 מחשבים במדינת ניו יורק.
 • המפתח להצלחה הוא תזמון. תסתכלו אחורה שנתיים ושלוש ותראו כמה השתנה רק בשנים האלה. כל נושא הרשתות החברתיות לא היה קיים כלל, תחשבו על החיים בלי אינטרנט ובלי מנועי חיפוש. החכמה היא לפגוש את הרכבת תוך כדי נסיעתה ברגע הנכון.
 • עוסק בלימוד טרנדים טכנולוגיים מעל 30 שנים. הוא פיתח נוסחה מדעית קצרה "שאפשר לכתוב על חולצת טי", שעל פיה הוא מצליח לזהות טרנדים ופיתוחים טכנולוגיים בדיוק של זיהוי השנה שבה יפתרו בעיות שונות.
 • על בינה מלאכותית: אנשים שואלים למה לא רואים שימושים בבינה מלאכותית. אבל בינה מלאכותית זה כמו החיות ביערות הגשם – אתה לא רואה אותם אבל יודע שהם שם. אם יפסיקו בבת אחת את השימוש בכל מה שמבוסס על בינה מלאכותית – כל עולמנו ייעצר. היא מפתחת טכנולוגיות, מטיסה מטוסים, מאשרת שימושי כרטיסי אשראי ונמצאת בעצם בכל תחום בחיים היום. לפני 15 שנים זה היה רק ברמת המחקר עדיין.
 • כבר היום ישנה תוכנת משחב ננו שמטפלת בחולי פרקינסון. לאחרונה פורסמה כתבה ב New York Times אשר הביעה חשש מפריצות של האקרים למחשבים אלה ולעתידיים שיפותחו.

עוד בנושא באתר הידען:

29 תגובות ל “העתידן ריי קורצוויל בוועידת הנשיא: ביכולתה של ישראל להפוך למעצמה אינטלקטואלית בתוך 15 שנים”

 1. cocooi

  הממממממ
  ההההההההההה
  בוקר טוב?????
  (או מה גורם לבן אדם לכתוב תגובה לכתבה בת 4 שנים?)

 2. ירון

  לגבי המחשב על המשקפיים זה אפשרי ועוד איך אפשרי בשנים הקרובות!
  כבר היום יש את משקפי גוגל שהיא פיתחה וזה עומד להיכנס בעוד כשנה לייצור המוני.
  כרגע זה רק השלב הראשון באבלוצייה של המשקפיים כאלה,עוד שלוש שנים תראו יותר ויותר חברות מפתחות משקפיים כאלה.
  גם חברת אפל התחילה לייצר משקפיים כאלה שיתנו תחרות לגוגל,באפל כבר רשמו מספר פטנטים על המשקפיים שלהם.
  ככה עושים מהפכות רבותיי מישהו אחד שחשב על רעיון קידם אותו ואז זה כמו כדור שלג שאי אפשר לעצור שכל חברה רוצה כזה גם.
  והופ תוך שנתיים שלוש יש לך כבר דור שני של משקפיים כאלה.

 3. אייל

  מחשב קטן על המשקפיים…נו באמת ריי, רק לך עוד יש משקפיים.
  לדעתי העתיד הקרוב צפוי, הבינוני בלתי צפוי, והרחוק צפוי גם הוא.
  בעתיד הקרוב- נמשיך לפתח טכנולוגיה – שהיא מציאות מתוכננת מלקחי העבר אל העתיד
  ובעתיד הרחוק – ניכחד באופן טבעי.

 4. gs

  אין ספק שהחיזוי שקורצוויג נתן הוא עתיד אפשרי.
  השאלה עד כמה משוקללות בנוסחת הניבוי שלו גורמים מעכבים
  כגון ברוני ממון עולמיים כאלה או אחרים שחלק מהפיתוחים נוגדים את האינטרס האישי שלהם…

הוספת תגובה

 • (will not be published)