סיקור מקיף

העתידן ריי קורצוויל בוועידת הנשיא: ביכולתה של ישראל להפוך למעצמה אינטלקטואלית בתוך 15 שנים

נשיא המדינה שמעון פרס והעתידן ריימונד (ריי) קורצוויל נפגשו לשיחה על העתיד במסגרת דיוני ועידת הנשיא המתקיימת בימים אלה בבנייני האומה בירושלים.

ריי קורצווייל. מתוך ויקיפדיה
ריי קורצווייל. מתוך ויקיפדיה

ריי קורצוויל, המכונה "היורש של תומס אדיסון", נחשב על ידי אישים כביל גייטס כעתידן המוכשר בעולם היום. קורצוויל המציא את הסורק, את טכנולוגיית ה OCR, פיתח טכנולוגיות לזיהוי קול ובינה מלאכותית. הוא עתידן, ממציא, חוקר בינה מלאכותית ומחבר רבי מכר (הסינגולאריות קרובה, המכונות חושבות). יש לו מעל מליון מנויים לאתר האינטרנט שלו.להלן הציטוטים הבולטים מהמפגש בין נשיא המדינה שמעון פרס והעתידן ריי קורצווייל:

על ישראל:

 • ישראל מאוד מתקדמת בתחומי האנרגיה החלופית, בעיקר הסולארית, בתחום הננו-טכנולוגיה והביוטכנולוגיה.
 • ישראל ממוצבת היטב. הברכה שלה היא שאין לה משאבים חיצוניים ולכן אין לה ברירה אלא להסתמך על האינטלקט. בעוד 20 שנים ננו טק ואחסון אנרגיה יהיו מובילים ומעצמות הנפט יפשטו את הרגל. ישראל תוביל כמעצמת אינטלקט.

על עתיד האנושות על כדור הארץ:

בריאוּת, חיוּת ואנושיוּת:

 • מאז מיפוי הגנום האנושי הוא משמש כתוכנת הפעלה לגוף האדם, וכך הביוטכנולוגיה היום היא מדע לכל דבר.
 • ניתן יהיה לייצר גנים חדשים על ידי טכנולוגיות גנים. נוכל להרדים ולנטרל גנים שיוצרים מחלות לב, סרטן, השמנת יתר ותהליכי הזדקנות.
 • בתוך עשרים שנה נכיר את המוח באופן . חשוב להכיר ולהבין את המוח על מנת שנוכל לשכפל ולהעצים את יכולותיו
 • בעוד עשרים שנה על כל שנה שלנו נוכל להוסיף עוד שנה בזכות טכנולוגיות שיהיו חזקות פי מליון ממה שיש לנו היום. אם תחזיקו מעמד את 15-20 השנים עד לסיום הפיתוח תוכלו להאריך את חייכם באופן משמעותי.
 • בתוך 20 שנים יהיו מחשבים שיטענו באופן משכנע שהם בעלי רגשות של שנאה, שמחה, פחד וכו'. הדבר ייצור דילמות אמיתיות לגבי האם זה אמיתי או לא אם הישות היא לא ביולוגית. בעיני, אין לדחות שאלה זאת.

כדור הארץ:

 • * התבקשתי יחד עם גרי פייג' לבחון מספר סוגי אנרגיות חלופיות ולייצר אסטרטגיה לממשל האמריקאי. בחרנו באנרגיה הסולארית. יש פי 10,000 יותר שמש מהצורך שלנו. היום האנרגיה הסולארית מספקת חצי מהצריכה העולמית. בתוך 16 שנים תוכל האנרגיה הסולארית לספק את 100% תצרוכת החשמל העולמית.
 • נכון להיום ישנה בעיה של איזון על כדור הארץ – סין הגבילה מספר ילודה ויש בה היום בעיה של 70,000 רווקים גברים. זוהי תולדה של הדור הישן. ככל שהמהפכה הטכנולוגית תתחזק לא יהיה עוד צורך להעדיף בנים והאיזון יחזור.
 • בזכות התקדמות הטכנולוגיה העוני בסין צומצם ב 70%בתוך עשור. היום ל 2/3 מהעולם יש טלפון עם גישה לכל המידע הקיים בעולם. יש 100 מליון בלוגים בסין, גם של איכרים שכותבים בלוג מהטלפון הסלולארי בשדה. זאת מהפכה. אי השוויון הוא בגלל כלכלות וטכנולוגיות ישנות וזה ישתנה.
 • יש היום התקדמות ממשית בפיתוח ננו-טכנולוגיות לניקוי מים מלוכלכים ומלוחים ובתוך שנים לא רבות יפתרו בעיות המים. ניתן יהיה לגדל צמחים בטכנולוגיות שיוזילו ויאיצו את תהליך יצירת המזון, אפשר יהיה לייצר בשר לאכילה מבלי לגדל בעלי חיים על ידי שיבוט של חלקי גוף של בעלי חיים וגידול רגלי עוף, למשל, במפעלים מיוחדים לכך.
 • אולי יבוא שלב בו האדם יחליט לחפש חיים בכוכב אחר אבל זה כנראה יהיה רק באלף הבא.

המצאות עתידיות הצפויות תוך 15-20 שנים:

 • כלים לתרגום סימולטני בעל פה ובכתב יגשרו על כל פערי השפה ויאפשרו לכל אדם בכל גיל לדבר עם כל אדם בכל מקום.
 • מחשבים ימשיכו להצטמצם עד שנלבש אותם על בגדינו בגודל של כפתור ולאחר מכן יהפכו לגודל מיקרוסקופי של תאים ויהיו בתוך גופנו.
 • יהיו מחשבי ננו בתוך הגוף אשר יוכלו לזהות תאים סרטניים בשלבים ראשוניים ביותר ולהשמיד אותם, אחרים שינקו את הגוף מבפנים.
 • מחשבים זעירים שיולבשו על המשקפיים, ידברו ישירות אל תוך ראשינו. מספיק מבט על אדם והמחשב יזהה אותו בשמו, מאיפה אני מכיר אותו, ומתי יום ההולדת שלו.
 • פיתוחי ננוטכנולוגיה אשר יוחדרו לריאות יאפשרו להפסיק לנשום ולשהות מתחת למים למשך שעות ברצף, פיתוחים אחרים יאפשרו לרוץ מרתונים במהירות של ספרינט.

איפה לשים את הדגשים על מנת להתאים "אל המחר"

 • הידע האנושי מוכפל בכל 14 חודשים בכל תחום, כולל טכנולוגיה, אמנות, ספרות, מוסיקה. היום כל ילד יכול להלחין יצירה לתזמורת פילהרמונית היישר מחדרו ובאמצעים פשוטים. חשוב ללמד ילדים יזמות מגיל צעיר וללכת בעקבות תשוקותיהם.
 • אנשים צעירים מאוד פיתחו את גוגל ואת פייסבוק ויצרו מהפכות. יש לעודד וללמד ילדים כבר מגיל צעיר תכונות של יזמות. תהליך היזמות יצור צורך בלימוד נושאים נוספים לצד העיסוק המרכזי. כך ילדים גם ילמדו על תחום שקרוב לליבם וגם ישפיעו על העולם לובה.

כללי ועל עצמו:

 • ידע שרוצה להיות ממציא מאז היה בן חמש, כשחיבר יחד צעצועים שונים שקיבל מהוריו ויצר להם תכלית חדשה. גילה את המחשב כשהיה בן 12, כשהיו רק 12 מחשבים במדינת ניו יורק.
 • המפתח להצלחה הוא תזמון. תסתכלו אחורה שנתיים ושלוש ותראו כמה השתנה רק בשנים האלה. כל נושא הרשתות החברתיות לא היה קיים כלל, תחשבו על החיים בלי אינטרנט ובלי מנועי חיפוש. החכמה היא לפגוש את הרכבת תוך כדי נסיעתה ברגע הנכון.
 • עוסק בלימוד טרנדים טכנולוגיים מעל 30 שנים. הוא פיתח נוסחה מדעית קצרה "שאפשר לכתוב על חולצת טי", שעל פיה הוא מצליח לזהות טרנדים ופיתוחים טכנולוגיים בדיוק של זיהוי השנה שבה יפתרו בעיות שונות.
 • על בינה מלאכותית: אנשים שואלים למה לא רואים שימושים בבינה מלאכותית. אבל בינה מלאכותית זה כמו החיות ביערות הגשם – אתה לא רואה אותם אבל יודע שהם שם. אם יפסיקו בבת אחת את השימוש בכל מה שמבוסס על בינה מלאכותית – כל עולמנו ייעצר. היא מפתחת טכנולוגיות, מטיסה מטוסים, מאשרת שימושי כרטיסי אשראי ונמצאת בעצם בכל תחום בחיים היום. לפני 15 שנים זה היה רק ברמת המחקר עדיין.
 • כבר היום ישנה תוכנת משחב ננו שמטפלת בחולי פרקינסון. לאחרונה פורסמה כתבה ב New York Times אשר הביעה חשש מפריצות של האקרים למחשבים אלה ולעתידיים שיפותחו.

עוד בנושא באתר הידען:

29 תגובות

 1. הממממממ
  ההההההההההה
  בוקר טוב?????
  (או מה גורם לבן אדם לכתוב תגובה לכתבה בת 4 שנים?)

 2. לגבי המחשב על המשקפיים זה אפשרי ועוד איך אפשרי בשנים הקרובות!
  כבר היום יש את משקפי גוגל שהיא פיתחה וזה עומד להיכנס בעוד כשנה לייצור המוני.
  כרגע זה רק השלב הראשון באבלוצייה של המשקפיים כאלה,עוד שלוש שנים תראו יותר ויותר חברות מפתחות משקפיים כאלה.
  גם חברת אפל התחילה לייצר משקפיים כאלה שיתנו תחרות לגוגל,באפל כבר רשמו מספר פטנטים על המשקפיים שלהם.
  ככה עושים מהפכות רבותיי מישהו אחד שחשב על רעיון קידם אותו ואז זה כמו כדור שלג שאי אפשר לעצור שכל חברה רוצה כזה גם.
  והופ תוך שנתיים שלוש יש לך כבר דור שני של משקפיים כאלה.

 3. מחשב קטן על המשקפיים…נו באמת ריי, רק לך עוד יש משקפיים.
  לדעתי העתיד הקרוב צפוי, הבינוני בלתי צפוי, והרחוק צפוי גם הוא.
  בעתיד הקרוב- נמשיך לפתח טכנולוגיה – שהיא מציאות מתוכננת מלקחי העבר אל העתיד
  ובעתיד הרחוק – ניכחד באופן טבעי.

 4. אין ספק שהחיזוי שקורצוויג נתן הוא עתיד אפשרי.
  השאלה עד כמה משוקללות בנוסחת הניבוי שלו גורמים מעכבים
  כגון ברוני ממון עולמיים כאלה או אחרים שחלק מהפיתוחים נוגדים את האינטרס האישי שלהם…

 5. מזכיר לי את עצמי בגיל 10…
  "לגדל חלקי גוף של חיות" נשמע מצחיק, וטיפה בדיוני.

 6. אם כי אני צריך להסתייג מהתאורה של "העלאת מוח" , פרט לעובדה שנגיד ואפשר ליצור עותק "מושלם" של בן אדם אם הוא יכול לומר לאותו אדם שלום והאדם עונה אז סימן שהתודעה לא בדיוק בקפצה מקליפה אחת לאחרת. כנראה אפשר לאט לאט בעדינות להעביר את המוח החיי כל פעם בתא באופן אשר יש עליו שליטה לתצורה אחרת שאולי תייה יותר אמידה אבל שוב , סביר להניח שעדיין המוח ישב בגולגולת גם אם כעת הוא יוזן בחשמל בחלקו.
  בקשר לתוחלת החיים עוד פעם , עוד פעם הוא צודק בזה שהוא מבקר את זה שאנחנו מנסים לטפל במחלות שמילא יצוצו בכל גיל צריך להשקיע משאבים דומים בסדר גודל כדי להפוך את הדגנרציה הכאילו טבעית בגוף של נזק לדנ"א טלומרים ארטרוקלרוזיס ודפוזיטים וכו' אין בזה שום דבר "קסום" או "טאבו" אם כי אני מניח שכמה אנשים דתיים יוציאו לזה התנגדות קשה בנימוקים של גידול אוכלוסין וכו' אבל זה שום דבר שצריך להקשיב לו.

  בקשר לעליית קצב המחקר כמובן השיטה האקדמאית-מדעית היום היא ברת מגבלות כמו פטנטים דבייטים והרבה לוואי שמאט את העסק כמו גם מחסור במה שיהיה בעתיד שיאיץ את זה .
  אני מניח שדיי הרבה פה התחילו לחשוב על ה"סינגלריות" (לא לטעמי אבל בסדר) כש הקונספט ל מעבדה על שבב התחיל לתפוס תאוצה. זה שום דבר שלא יכול לעלות פחות מכמה עשרות שקלים ליחידה היום כומ ששבבים של שנות ה80 שנמכרים בדברים כמו מדי חום עולים , הדבר הזה יוכל לבצע כל יום בדיקות ולוגינג של מידע ולמנוע הרבה בעיות אני מניח שאתם כבר מבינים לבד כמה שנים נמצא שאנשים ששמים לב לדברים כאלה באופן גס של חושים ולמידה מול אנשים שלא (פעילות גופנית מוסיפה 8 בממוצע לפי מחקר שקראתי ציטוט שלו)

 7. ריי , תקח את הכדורים שלך (נוגדי חימצון מה חשבתם?) וקל ח"ח
  אני מקווה שאתה ואני(באזרח המודאג , באשר הואי) נשב יום אחד ונדון על איך לשמור על מהירות עליית תוחלת החיים מהירה מספיק כדי שנגיע למאה ה22.

  בקשר לישראל אני יכול להיות רק פסימי , גורמים דתיים ולאומיים כאלה ואחרים טוחנים את היסוד של המדינה ולמרות שהצעד נגד אלו בעולם יעשה אנחנו בגלל שסבלנו את השואה לא נהיה הראשונים לפעול בדרכים קיצוניות. ככה שסביר להניח שאין לישראל סיכוי גבוהה אבל העתיד יכול לגלות דברים מעניינים ותפניות מהירות.

 8. למגיב למספר 8:
  נו באמת- מזג האוויר זה לא אותו הדבר… ממש לא אותו הדבר…
  וגם את מזג האוויר אי איפשר לחזות יותר משבוע… ומזג האוייר הוא דבר הרבה פחות צפוי ומוכב ועד הרבה דברים מהאדם!
  לאדם, גם אם נצא מנקודת הנחה שאין לו זכות בחירה, עדיין כל אחד ואחד מאוד שונה ממשנהו…
  והוא מתיימר לטעון מה יקרה עוד 15 שנה… חחח
  כל מה שהוא עושה זה להסתכל על ההמצאות החמות כיום ובוחר את אלה שהכי נראים לו…
  גם אני יכול לעשות את זה (ואני גם עושה) אבל אני לא טוען שנראה כך יהיה…
  אני גם הרבה פעמים חושב כמוהו, אבל שוב כל בנאדם בעל הגיון בריא יכול לחשוב על זה לבדו….

  "איפה לשים את הדגשים על מנת להתאים "אל המחר"" – איזה בולשיט, אני לא מאמין שמקשבים לדבר כזה בכלל…

  וסתם בשביל הכיף הנה תחזית שלי לעתיד – (בעוד כ 20-15 שנה)
  ימצא מקור אנרגיה חדשה, הרבה יותר יעילה ופחות מזהמת ותשבשב למגיד העתידות ריי קורצוויל את כל התאוריות! (הלוואי)

  הוא בסה"כ מדבר על דברים הגיוניים אבל שוב הם ממש ממש טריוויאלים… ממש לא ראוי לכתבה…

 9. ל-19
  מערכות פיסקליות פשוטות אכן ניתנות לחיזוי הן מצייתות לחוקי המדע. לפיכך אין פלא כי בגדול (עונות השנה) ניתן לחזות את עונות השנה. לעומת זאת מערכות פיסיקליות מורכבות יותר דוגמא הטמפרטורות
  בעוד שלושה שבועות כבר אינן ניתנות לחיזוי למרות שהם מצייתות לחוקי הטבע הבעיה פשוט מורכבת מדי, אך לא במערכות פיסיקליות עוסקת הכתבה.

  לגבי חידושים טכנולוגיים הללו לרוב אינם ניתנים לחיזוי כיון שלא די שיציתו לחוקי הטבע הם גם נדרשים לפיסביליות. האילוצים הנוספים שטכנולוגיות נדרשות לקיים הינם הנדסיים וכלכליים. לעתים המצאה טכנולוגית היא גאונית אבל לא כלכלית או שלא ניתן ליישם אותה הנדסית. חידושים שהם הרחבות קטנות של מכשירים קיימים לרוב ניתן לחזות כי יהיה מי שייצר אותם. אתן דוגמא אחת להמחשה- המסעות לחלל
  למרות שהטכנולוגיה קיימת כבר ארבעים שנה הרי המסע המאויש לחלל כמעט ולא התקדם, לא נראה על פניו שאדם יצא מחוץ למערכת השמש שלנו. חלק מהאילוצים הינם טכנולוגיים וחלק כלכליים בנושא זה- המלחמה הקרה הסתיימה והמעצמות חסרות אינטרס לממן טיסות מאוישות.

  הטענות של קורצוויל המצוטטות בכתבה חלקן בגדר מדע בידיוני: אפילו תוכנת תרגום שעל פניה נדמת כמשימה פשוטה הינה יעד קשה ביותר שספק אם בעתיד הקרוב יגיעו בו לפריצת דרך. השימוש באנרגיה סולרית לצרכי החשמל העולמיים הינו בגדר בדיה בהינתן הנצילות של התאים הפוטווולטיים הקיימים כיום, מה גם שקיימות בעיות כמו אגירת חשמל לשעות הלילה בהן אין שמש ותלות בעננות ועוד… השאלה לגבי מחשבים שידעו לחקות רגשות אנושיים גם היא הינה בעייתית מבחינה פילוסופית ומתקשרות לבעיות עמוקות כמו ניסוי המחשבתי של "החדר הסיני" ועוד כהנה וכהנה

  לגבי הדוגמא שהבאת לגבי חוק מור הינה דוגמא להשפעת השוק על הטכנולוגיה. כוחות השוק הן הדוחפות את הטכנולוגיה קדימה אבל גם חוק מור ניצב בפני חומה מדעית בקרוב יהיו הצ'יפים כל כך קטנים כך שיהיה צורך להתחשב בתורת הקוונטים ויש צורך בטכנולוגיה שונה לגמרי. זוהי אחת הסיבות לענין האינטנסיבי במחשבים קוונטיים. כידוע את הטכנולוגיה של מחשב קוונטי עדיין לא הצליחו לייצר למרות שעד כמה שידוע לנו הרעיון עצמו לא סותר שום חוק פיסיקלי.

 10. זה ממש לא נכון שתחזיות עובדות רק עבור טווח הזמן הקרוב, קח לדוגמה את עונות השנה, כבר מעכשיו אני יכול להבטיח לך שב – 12 חודשים הקרובים נזכה לראות 4 מחזורים שלמים של חורף, אביב, קיץ וסתיו, אתה יכול גם להיות בטוח שכדור הארץ ישלים בתוך 12 החודשים הקרובים מסלול סביב השמש וכדומה…

  כנ"ל לגבי חוק מור שממשיך לפעול בצורה מאד צפוייה ועקבית כבר עשרות שנים, ואין שום סיבה נראיית לעין שפתאום המצב ישתנה וההתקדמות הטכנולוגית תעצר, זה שונה מאד משער הדולר.

 11. אדי:
  אני שותף להסתייגותך מן המצב שתיארת אבל אינני מאמין שזה יקרה.
  קשה לי להאמין שהטכנולוגיה תאפשר זאת בטווח הנראה לעין וגם אם הטכנולוגיה תאפשר זאת – שימושים מסוג זה סביר שייאסרו בחוק (כשם שסמים אסורים כיום).

 12. יש הבדל מהותי בין נבואה לאקסטרופלציה. כאשר מניחים כי העתיד הקרוב (מאד) נקבע מהמצב היום, מדובר באקסטרפולציה, כאשר מנסים להשליך זאת לזמנים ארוכים מדובר בנבואה. דוגמא: ההנחה כיון שערך הדולר ירד היום הוא ירד גם מחר (או גם כיון שהיום היה גשום מחר גם יהיה גשום) טובה מאד בטווח הקצר אבל יוצרת תחזיות אבסורדיות לזמן הארוך.

 13. עידן,
  קראתי את הקישור שנתת ב – 7 על ספרן של קוצוייל (סינגיולריות), והאמת – אני מרגיש הרגשה אמביוולנטית משהו, שיש בה קצת חוסר נוחות – אל מול נחשול המיחשוב המסתער.
  כך למשל, לגבי השלב השני של ההתפתחות העתידית כתוב כך:

  "הננורובוטים במוח יוכלו "להתלבש" על הנוירונים, ובכך ליצור אשלייה מוחלטת של מציאות מדומה (ממש כמו במטריקס). נוכל ליצור עולם וירטואלי שיהיה מבחינתנו מציאותי לחלוטין מכל בחינה – תחושה, רגשות, חושים – הכל! ההבדל הוא שאנחנו נוכל לשלוט בעולם שלנו. נוכל לבחור כיצד ניראה, באיזה מקום נסתובב, אפילו מה יהיו חוקי הפיזיקה. החיבוריות לרשת האינטרנט (או יותר נכון, מה שיהיה האינטרנט בעתיד), תאפשר לנו לתקשר בצורה מושלמת עם אנשים אחרים, או יותר נכון עם הדימויים הווירטואלים של אנשים אחרים".

  האמת, זה די מפחיד לחשוב שתהיה לאנושות אפשרות להיפטר מהמציאות הריאלית ולחיות במציאות אשליתית. סכנה זו אינה שונה, מהותית, מסכנה של התמכרות גלובלית לסמי הזיה. זה מעלה הדים מהעבר ההסטורי בו תרבויות גדולות ואימפריות אדירות התמוטטו בגלל נרקיסיזם, אשליתיות, התמכרות לנהנתנות ושאר דיסוננסים אישיים שהתפשטו בקני מידה כלל חברתיים.

  אם החזון העתידני הזה של קורצוייל יתגשם, נראה שזה יכול להיות סוף תרבות המערב, אם לא למעלה מזה.

 14. ביגומבום, גם תחזית מזג אוויר היא סוג של "נבואה" אבל עובדה שזה עובד וכולנו חיים לפי זה, יש לא מעט דבריםשכן ניתן לחזות בצורה מדוייקת, כמו כדור שמתגלגל במדרון וניתן לדעת בצורה מדוייקת היכן הוא ימצא בכל שניה ושניה, או מה יהיה מצבו של ענן גז בתוך שטח נתון בעוד כך וכך שניות, זאת למרות שהוא בנוי מטריליוני מולקולות שכל אחת מהן נעה באופן בלתי צפוי לחלוטין.

  קורצוויל הוכיח כבר יותר מפעם אחת שדבריו מבוססים היטב, הוא מגבה את דבריו בנתונים ובדוגמאות רבות, הוא לא סתם מדבר באוויר.

 15. אוי, סתמו כבר את הפה, חבורה של לוזרים.
  מה יש, מפריע לכם שלמישהו יש קצת אמביציה, ולא שורף את זמנו על "כוכב נולד", זה העניין??!

  הננוטכנולוגיה לא תעזור במקרה שלכם:
  בשביל למצוא את הדבר הזה שמפעיל אתכם (מה שבד"כ אמור להיות מוח) נצטרך לחכות עד שימציאו את ה"יוקטו-טכנולוגיה"…

 16. יש הרבה בעיות עם אנרגיה גרעינית, אם העניין היה כל כך פשוט כולם היו משתמשים בפתרון הזה וכידוע לך זה לא המצב. ריי קורצוויל מדבר על אנרגיה נקייה ישירות מהשמש שתספק את כל צריכת האנרגיה האנושית, ועוד יהיה עודף. מה יותר טוב מזה? על מה בדיוק אתה מתלונן?

 17. אנרגיה מהשמש? ומה אם אנרגיה גרעינית ובמיוחד מכורי היתוך גרעיני גם כן "עתידן".

 18. יש חוסר מאד גדול בכתבה ששמתי לב אליו גם בהרבה כתבות אחרות באתר.
  קישורים! כמעט כל כתבה באתר מעוררת בי רצון להמשך קריאה באחד או יותר מהנושאים שעשלו בכתבה.

  "יש לו מעל מליון מנויים לאתר האינטרנט שלו" – למה לא שמים קישור לאתר שלו?
  ןכמו שעידן הוסיף מעלי – קישור לשאר ההרצאות מהועידה.

 19. 1. מאמר מאד מעניין לגבי ספרו "הסינגולריות קרבה" –

  http://www.tapuz.co.il/blog/ViewEntry.asp?EntryId=1065939

  2. צפייה בכל ההרצאות מהועידה כולל ההרצאה של ריי קורצוויל (הדיפדוף מתחת לחלון הוידאו) ממליץ לצפות גם בהרצאות של נתניהו ופרס נראה שהם ממש מתלהבים מהעניין –

  http://www.presidentconf.org.il/en

  3. כתבה מקבילה מ YNet

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3793570,00.html

 20. ריי הוא בחור חכם עם תפיסות מעניינות, אבל גם אופטימיסט חסר תקנה- דבר זה בעוכרו. למה שנעזוב את הפלנטה עוד כל כך הרבה זמן? מה יקרה כשהסינים יתחילו לצרוך כמו מערבים? התפיסות שלו מעניינות אבל בונות על כך שהעולם ימשיך להתקדם.

 21. תוכנת משחב ננו שמטפלת בחולי פרקינסון ???

  תוכנת מחשב ננו? אולי עתידן ננו עם טרה אגו.

 22. משהו נראה לי שגוי בכתבה: "היום האנרגיה הסולארית מספקת חצי מהצריכה העולמית. בתוך 16 שנים תוכל האנרגיה הסולארית לספק את 100% תצרוכת החשמל העולמית."

  נראה לי שהוא התכוון לומר חצי אחוז מהצריכה העולמית.

 23. וואו. הלוואי. בגדול הניתוחים שלו נראים לי הגיוניים, מבלי להתייחס לדיוקים בזמן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן