סיקור מקיף

Kliper – החללית שלא טסה

על קליפר, החללית הרוסית שמעולם לא טסה

הדמייה של חללית הקליפר. מקור: RSC Energia.
הדמייה של חללית הקליפר. מקור: RSC Energia.

בפברואר 2004 נמסר על ידי סוכנות החלל הרוסית כי מתוכננת חללית מאוישת חדשה שתחליף את חללית הסויוז. מדובר למעשה במעבורת קטנה שיכולה לשאת עד 6 אנשים. משקל החללית יהיה 14 – 12 טון וניתן יהיה לעשות בה שימוש רב פעמי. השם שניתן לחללית הוא Kliper החללית מתופעלת על ידי 2 טייסים והיא יכולה להסיע 4 אנשים ולהעביר מטען לתחנת החלל הבינלאומית. ניתן יהיה להשתמש בחללית גם להסעת תיירים. המשמעות היא גם שימוש מסחרי בחללית ועל כן היא תוכל להיות מקור הכנסה לסוכנות החלל הרוסית.

לצידה האחורי של החללית, מחובר תא כדורי. זהו התא הכדורי שנמצא בחזית של חללית הסויוז. הרוסים לא וויתרו לגמרי על שימושים בחלקים מחללית הסויוז. במקרה של המעבורת, תא זה ישמש כמגורים עבור הצוות. בחלק האחורי של התא נמצא מנגנון היצמדות המאפשר התחברות לתחנת החלל. לקראת השיבה ארצה התא הכדורי ניתק מהמעבורת. בדופן התא מצויים מנועי הניווט המשמשים את החללית לתמרוניה השונים ובקצה שלה מצויים מדפי השמש. בחללית הסויוז קולטי מדפי השמש מחוברים באמצעות ציר המאפשר לסובבם כדי לקלוט את אור השמש. במעבורת מדפי השמש מחוברים לתא המסלולי במלוא רוחבם, מה שמחייב ביצוע תמרונים שונים לקליטה אופטימלית של אור השמש.

הייתה כוונה לפתח משגר מיוחד עבור חללית זו שקיבל את השם Onega, אך בשל קשיי מימון וויתרו על תוכנית זו. המשגר החלופי שנמצא הוא הזניט שלו יכולת דומה מבחינת קיבולת המשקל המיועדת לשיגור. הנחיתה מתבצעת באמצעות שני מנגנונים. מנגנון אחד הוא 3 מצנחים והמנגנון השני הוא מנועי ניווט המופעלים במרחק קצר מהקרקע. היתה גם כוונה לצייד את החללית עם גלגלי נחיתה וכריות נחיתה המאפשרות נחיתה במים. בנובמבר 2004 התחילו לחשוב על הצמדת כנפיים מה שיאפשר תמרונים לקראת הנחיתה..

טיסת ניסוי בלתי מאוישת אמורה היתה להתבצע ב – 2011 וטיסה מאוישת ראשונה ב -2012. בסיכומו של דבר פיתוח החללית הופסק בשל אילוצים כספיים. מה שתרם רבות לביטולה של התוכנית הוא הניהול הכושל שליווה אותה.

מקורות

1. Russia developing space vessel for 6 astronauts, 19.2.2004

2. http://www.russianspaceweb.com/kliper.html

3. Russia Schedules Clipper Spacecraft Launch, 18.11.2015

ראו עוד בנושא באתר הידען:

4 תגובות

  1. אם הרצל היה יכול לגבות עם עובדות כבר היו מטפלים בו במיטב המסורת הרוסית 🙂
    וסתם להבים: אם הרצל לא היה כותב כל הכסף אלא “חלק מהכסף” – היית מגיב אחרת?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן